"حیاء" سرمایه ی مسلمان
توسط : اوت
"حیاء" سرمایه ی مسلمان
اسلام به عنوان بزرگترین دین اخلاق است که تمام حالات یک مسلمان را از بزرگ و کوچک در نظر می گیرد و به تمامی جنبه های فردی و اجتماعی اهتمام می ورزد. رسول اکرم (صلی الله علیه وسلم) می فرمایند: «همانا من مبعوث شدم تا تمام کننده بهترین اخلاق ها باشم.» (روایت احمد)

همچنین میفرمایند: «کامل ترین شما در ایمان کسانی هستند که نیکوترین اخلاق ها را داشته باشند.» فردای قیامت، نزدیک ترین جایگاه به رسول الله (صلی الله علیه وسلم) از آنِ کسی است که نیکوترین اخلاق را دارا باشد .

یکی از مهمترین معیارها و نشانه‌های اخلاقِ نیکو، «حیاء» میباشد؛ زیرا رسول اکرم (صلی الله علیه وسلم) میفرماید: «هر دینی دارای وصف و نشانه‌ایست و وصف و نشانه‌ی ممتازِ اسلام، حیاء می‌باشد» و در حدیثی دیگر میفرمایند: «حیاء شعبه‌ایی از شعبه‌های ایمان است و حیاء همه‌اش خیر است و فقط خیر و خوبی را به ارمغان می‌آورد ».

ویژگیهای حیاء

1 حیاء، اخلاق زیبایی است که خدا آن را دوست دارد. «همانا خداوند عزوجل بسیار با حیاء است و عیب‌هایت را می‌پوشاند و حیاء و پوشش را دوست دارد.» (روایت ابوداود)

2 حیا از اخلاق رسول اکرم (صلی الله علیه وسلم) است و همانا او با حیاء ترین افراد است و «حیای او از دختری که خود را در چادر پیچیده ، بیشتر بود.» (روایت بخاری)

3 حیاء از جانب الله می باشد و بهترین راه برای رسیدن به طاعات و شتافتن به سوی خیرات و دوری و اجتناب از رذائل و گناه می باشد. «از خداوند متعال آن چنان حیاء کنید که حقِّ حیاء است».(روایت بخاری)

هر کس مغز و فکرش را از وسوسه‌های شیطانی و شکمش را از غذاهای حرام و همه بدنش را از شهوات و هواهای نفسانی، حفظ کند و مرگ و عذاب قبر را بیاد ‌آورد و هدف خویش را آخرت قرار دهد و از عیش ونوش دنیا دست بردارد، در حقیقت او حقِّ حیاء را اداء کرده است. (روایت ترمذی)

4 حیاء شاخه ایی از ایمان است و جایگاه ایمان بهشت است و بی حیائی و بی شرمی، شرّ و بدی است و بدی [انسان را]به دوزخ می برد. (روایت ترمذی)

5 حیاء همه اش خیر است و خیر و خوبی را به همراه می آورد. ( روایت مسلم و بخاری)

6 حیاء نشانه ایمان و خوبی هاست و بی حیائی و بی شرمی، نشانه نفاق و بی شرمی است.(روایت بخاری)

7 حیاء صاحب خود را زیبا و مزین می کند.
«ما كان الفحش فی شیءٍ إلا شانه و ما كان الحیاء فی شیءٍ إلا زانه.» (روایت ترمذی)
دشنام و ناسزا در هرچه باشد، آنرا زشت‌ می‌سازد و حیاء در هرچه باشد آنرا مزین و زیبا می‌سازد.

انواع حیاء

1 بالاترین درجه حیاء برای کسی است که در مقابل نعمتهای خدا شاکر باشد و درمقابل آن ناسپاسی و کفران نکند و در مقابلِ سختیها و بلاها، خدا را فراموش نکند؛ حرفهای کفرآمیز نزند و به درگاهش زبان اعتراض نگشاید و همیـشه اوامر خدا را اطاعت کرده و از محرمات دوری کند و از خداوند متعال در تمامی حرکاتش و لحظاتش بترسد، آنچنانکه سزاوار و شایسته است.

2 حیاء شخص در نفس خودش :
طوریکه مسائل و اسرار خانوادگی را برای دوستانش بازگو نکند و گناهان وکارهای زشت خود را برای دیگران نگوید؛ زیرا بازگو کردنِ گناه، گناه عملی زشت است؛ بلکه بر تزکیه و پاکی نفس خود حریص باشد و آن رابه سوی خیر و صلاح سوق دهد.

3 حیاء از مردم:
شخصی که از خدا و نفس خودش شرم دارد، طبعاً دارای اخلاق بزرگی است که حتی اثر آن را در رفتار با مردم می بیند و از انجام دادن اعمال و رفتار زشت در حضور مردم دوری می کند و همان طور که از خدا شرم می کند، از مردم هم شرم میکند.

4 حیاء با پدر و مادر:
انسان با حیاء هیچ وقت در مقابل پدر و مادر خود کمترین بی ادبی مرتکب نمی شود بلکه با بهترین اخلاق و رفتار با آنها برخورد می کند.
الله تعالی میفرماید: « فلا تقل لهمآ أف ولا تنهرهما » إسراء 23
به آنها (پدرومادر) حتی یک اُف هم مگو و بر ایشان فریاد نزن.
سیدنا ابوهریره (رضی الله عنه) پسر بچه ایی را دید که همراه مردی راه می رود فرمود؛ این کیست؟ گفت پدرم، فرمود هرگز جلو او راه نرو، قبل از او منشین و او را با اسمش صدا نزن. (یعنی او را هنگام صدا زدن بابا یا پدر بخوان، نه با اسم کوچکش.)

5 حیاء زن در پوشش و پاکدامنی؛
که بهترین وسیله برای حفظ و کرامت اوست و کسانی که آن را خدشه دار می کنند، خشم و غضب خدا شامل حالشان میگردد و در دنیا و آخرت خوار و ذلیل میشوند.

برادر عزیز! خواهر گرامی!

بیایید باهم گوشه‌هایی از زندگی خود و اطرافیان را بازبینی کنیم. چه اندازه آثار «حیاء» را در آنها مشاهده میکنیم؟

1 شخص مسلمانی که در خانه خود فیلم های مبتذل و کانال های مخرب ماهواره‌ای را برای خانواده و فرزندانش پخش می کند و آنها را بسوی زشتی‌ها و فساد سوق می دهد.

2 حضور زنان در کوچه و بازار، مجالس و عروسی‌ها با لباسهای تنگ و کوتاه و نازک... و لباسهایی که شبیه لباس مردان است.

3 کسانی که از مردم اموال زیادی را قرض میگیرند امّا در پس دادن آن در حالی که میتوانند، کوتاهی و ظلم می کنند.

4 کسانی که با مردم و دوستان با بهترین اخلاق و رفتار، برخورد میکنند امّا با پدر ومادر و خانواده خود بسیار بد زبان، ترش‌رو و عبوس هستند.

5 کسانی که با صدای بلند موسیقی و ترانه که فسق و فجور است، آرامش را از مردم می گیرند.

6 کسانی که آشکارا در حضور خانواده و مردم سیگار و قلیان می کشند و دود سمّی و کشنده‌اش را با بی‌شرمی تقدیم به دهان و بینی و حلق و ریه و قلب آنها می‌کنند.

7 کسانی که مال فراوانی را در راه شهوات و لذّت‌های حرام بکارمی برند امّا دریغ از انفاق و صدقه‌ای ناچیز.

8 کسانی که شب هنگام گناه می کنند، و الله عزّوجّل از سر لطف و رحمتش، بر گناهشان پرده می‌اندازد ؛ امّا خودشان صبح برای دوستانشان بازگو میکنند.اینها بیگمان شامل این فرموده رسول اکرم میشوند؛ «همه امت من بخشیده میشوند، الّا کسانی که گناه خود را آشکارا بازگو میکنند.»

راههای کسب حیاء

1 همواره خداوند را حاضر و ناظر بر رفتار و کردار خود بدانیم و در نهان وآشکار از او بترسیم .

2 تفکر در نعمت‌ها وعظمت خداوند متعال

3 شکرگذاری نعمتهای بی شمار خداوند متعال « لئن شکرتم لأزیدنکم » ابراهیم 7
اگر شکرگذار باشید، بیشتر دهم شما را

4 صادق بودن در رفتار و گفتار و دوری از دروغ

5 نشستن با صالحین و کسانی که متخلّق به اخلاق نیکو هستند.

6 خواندن سیرت صالحین و انسان های با اخلاق.


يکشنبه 30/10/1386 - 19:9
پسندیدم 0
UserName