توبه و شهادت پیر مرد شامى
توسط : shokry1344
 

به نام خدا

سلام

السلام علیك یا ابا عبدالله الحسین(ع)

توبه و شهادت پیر مرد شامى

راوى گوید: در آن اثناء كه اهل بیت را نزدیك درب مسجد نگاه داشته بودند، پیر مردى به نزد زنان عصمت و طهارت آمد و این سخنان را به زبان راند: حمد خدا را كه شما را بكشت و بلاد را از فتنه مردان شما خلاص ‍ نمود امیر المومنین یزید را بر شما مسلط ساخت حضرت .

 

سید الساجدین علیه السّلام در جواب او، فرمود: اى شیخ ! آیا قرآن خوانده اى ؟

 

گفت : بلى

 

حضرت فرمود: این آیه را دیده اى كه خداوند متعال فرموده : قل لا اسئلكم ... سوره شورى، آیه 23؛ یعنى اى پیغمبر! به این امت بگو كه من از شما براى ابلاغ رسالتم اجرى نمى خواهم مگر آنكه درباره اقرباء و خاندانم دوستى نمایید.

 

آن شیخ عرض كرد: بلى ، این آیه شریفه را تلاوت نموده ام . امام سجاد علیه السّلام فرموده : ماییم ((ذوى القربى )) كه خدا در قرآن فرموده است سپس فرمود: اى شیخ ! ایا این آیه را خوانده اى و آت ذالقربى حقه سوره اسراء ، آیه 26یعنى اى پیغمبر ما، حق اقرباء خود را به ایشان برسان.

 

آن پیر مرد گفت : بلى ، این آیه را هم قرائت كرده ام .

 

امام سجاد علیه السّلام فرمود: ما خویشان پیامبر هستیم . امام علیه السّلام ادامه داد كه اى شیخ این آیه را خوانده اى :

واعلموا انما.... سوره انفال ، آیه 41؛ یعنى بدانید هر گونه غنیمتى به دست آوردید، خمس آن براى خدا و براى پیامبر و براى ذوى القربى است .

 

پیر مرد گفت : آرى ، این آیه را نیز خوانده ام .

 

امام سجاد علیه السّلام فرمود: آن ذوى القربى  ما هستیم .

سپس امام فرمود: آیا آیه تطهیر را خوانده اى كه خداوند متعال مى فرماید: انمایرید....سوره احزاب ، آیه 33؛ یعنى خداوند مى خواهد كه از شما اهل بیت هر پلیدى را بزداید و شما را چنانكه باید و شاید پاكیزه بدارد.

 

 پیرمرد گفت : این آیه را نیز تلاوت كرده ام .

 

امام فرمود: ماییم آن اهل بیت كه خدا تخصیص داد ما را به نزول آیه تطهیر.

 

راوى گوید: آن پیرمرد پس از استماع این كلام از فرزند خیر الانام زبان از گفتار فروبست و از گفته هاى خود پشیمان گشت و از روى شگفت و تحجب ، آن حضرت را سوگند داد كه آیا شما همان اهل بیت حضرت رسول هستید؟!

 

امام زین العابدین علیه السّلام فرمود: به خدا سوگند كه ما همان اهل بیت پیامبریم و در این خصوص مجال هیچ شك و شبهه اى نیست و به حق جد ما رسول صلى الله علیه و آله سوگند كه ماییم اهل بیت خاتم الانبیاء

 

پیرمرد چون از حقیقت حال مطلع گشت اشك از چشمانش جارى گردید و عمامه را از سر برداشت و بر زمین انداخت و سر را به سوى آسمان بلند نمود و گفت : خداوندا! من بیزارم از آن كسى كه دشمن آل محمد است چه از جن باشد و چه انس سپس عرض نمود: آیا توبه من قبول مى شد؟

 

امام علیه السّلام فرمود: اگر تو به نمایى ، خدا توبه تو را مى پذیردد و تو در آخرت با ما خواهى بود.

 

 آن پیرمرد عرض نمود: من از كردار خویش توبه كردم و نادم شدم.

 

 چون این خبر به یزیدبن معاویه علیهما الهاویة رسید، حكم نمود آن پیرمرد را به قتل رساندند.

 

 

سوگنامه كربلا (ترجمه لهوف )

يکشنبه 30/10/1386 - 18:40
پسندیدم 0
UserName