گسترش كارت‌های الكترونیكی برای جلوگیری از انتقال بیماری از طریق اسكناس
توسط : 110ahmad123
 

گسترش كارت‌های الكترونیكی برای جلوگیری از انتقال بیماری از طریق اسكناس

دبیرانجمن پوست گفت: مطالعات انجام گرفته در كشورهای مختلف، نشان داده است كه اسكناس‌هایی كه مكررا از دست انسان‌ها به یكدیگر انتقال می‌یابند، می‌توانند میكروب‌ها را در اثر تماس منتقل كنند.

دكتر حسین طباطبایی متخصص پوست در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این مطلب گفت: میكروب‌ها، انگل‌ها، قارچ‌ها و باكتری‌ها براثر خصوصیات بیولوژیكی، عمرهای متفاوتی دارند و در مدت زمان كوتاهی خارج از بدن انسان زنده می‌مانند اما چنانچه اسكناس مقداری مرطوب باشد، احتمال رشد باكتری، انگل و قارچ در آن بیشتر است.

وی ادامه داد: هرچه آب وهوا خشك باشد، احتمال انتقال بیماری توسط اسكناس‌ها كمتر می‌شود. حتی در بعضی كشورهای غربی نظیر اسپانیا به صورت تصادفی اسكناس‌ها از نظر كوكائین، بررسی و مشاهده شده كه 80 درصد آنها آلوده به كوكائین بوده است.

دكتر طباطبایی تصریح كرد: بر اساس بررسی‌های انجام شده، باكتری‌ها به خصوص در خانواده‌های استافیلوكوك و استلبتوكوك در اسكناس‌ها بیشتردیده شده است.

وی درباره ضایعات قارچی ادامه داد: چناچه‌ اسكناس مرطوب بوده و زمان طولانی در دست فرد بیمار قرار گیرد، در مدت كوتاهی این ضایعات به فرد سالم منتقل می‌شود، به شرط آن كه فرد سالم هم مستعد و دچار ضعف ایمنی باشد. مانند بیماران دیابتی، مبتلایان به ایدز و افراد دچار كم خونی كه این ضایعات قارچی به آنها انتقال می‌یابد.

طباطبایی درباره انتقال انگل از طریق اسكناس توضیح داد: مقاومت انگل‌ها در خارج از بدن موجودات زنده بسیار كوتاه است، اما فقط انگل گال به صورت اتفاقی و در تماس پول با پول و در زمان كوتاه منتقل می‌شود.

دبیر انجمن پوست با بیان این كه انتقال عفونت، میكروب، باكتری، انگل از طریق اسكناس به خصوص در آب و هوای مرطوب وجود دارد، اظهار داشت: اما این روش شایع و رایج نیست و نیازی به تدابیر بهداشتی خاص و استریل اسكناس‌ها نمی‌باشد.

وی با بیان این كه احتمال انتقال بیماری از سكه‌ها به علت خاصیت فلزی و محیط نامناسب برای رشد میكروب‌ها كمتر است، اذعان داشت: كارت‌های الكترونیكی هزاران فایده دارند به ویژه با افزایش جمعیت، مبادلات نیز افزایش یافته و ضرورت نیاز به این كار‌ت‌ها بیشتر شده است و از این راه می‌ توان انتقال این بیماریها ومیكروب‌ها را تا حد زیادی كاهش داد.

يکشنبه 30/10/1386 - 15:15
پسندیدم 0
UserName