از انقلاب حسینى علیه‏السلام تا انقلاب خمینى قدس‏سره قسمت هشتم
توسط : حامد...
 

از انقلاب حسینى علیه‏السلام تا انقلاب خمینى قدس‏سره  قسمت هشتم

 

مردم مسلمان ایران

نقش مردم در دو قیام حسینى علیه‏السلام و خمینى قدس‏سره غیر قابل انكار است. به واقع، اگر دعوت هجده هزار نفرى كوفیان نبود، امام حسین علیه‏السلام به سوى كوفه حركت نمى‏كرد. مثال‏هاى زیادى در تأیید این مسأله است. از جمله:

 

1. امام علیه‏السلام پس از برخورد با سپاه حُر، كه راه را بر او بستند، فرمود: «من پیش شما نیامدم مگر پس از آن كه نامه‏ها و فرستاده‏هایتان رسید كه نزد ما بیا كه ما پیشوایى نداریم... اگر بر سر پیمان و سخن خویشید، كه آمده‏ام، و اگر خوش ندارید و نمى‏خواهید، بر مى‏گردم.»

 

2. در جاى دیگر، حضرت از انگیزه نامه نگارى و دعوت كوفیان این گونه یاد مى‏كند: «اِنَّ اَهْلَ الكُوفَةِ كَتَبوُا اَلَىَّ یَسألوننى اَن أقدِمَ عَلَیهِم، لِما اَرْجوُا مِن اِحیاءِ مَعالِمِ الْحَقّ وَ اِماته البِدَع»؛ كوفیان به من نامه نوشته و از من خواسته‏اند كه نزد آنان روم؛ چرا كه امیدوارم معالم و نشانه‏هاى حق زنده گردد و بدعت‏ها میرد.

 

3. باز امام علیه‏السلام در این‏باره سخنانى دارد: «مردم! شما به من نامه‏ها نوشتید و پیام فرستادید كه به سوى شما بیایم و وعده دادید كه دست از یارى من برندارید و پیمان شكنى نكنید. اینك كه من به سرزمین شما آمده‏ام، اگر به عهد خود وفا كنید، مرا تنها نگذارید، به هدایت حقیقى مى‏رسید.»

 ادامه دارد ....

يکشنبه 30/10/1386 - 10:2
پسندیدم 0
UserName