فواید RSS
توسط : covert

بازدید تمام وب سایت ها قطعا کار دشواری است و اگر بخواهیم 20 سایت مختلف را مرور کنیم ، هر لحظه ممکن است یک خبر مهم منتشر شود و ما بی خبر باشیم. در حالیکه با نصب نرم افزاری ساده می توانید لیست کاملی از وب سایت ها و وبلاگ های مورد نظر خود ایجاد کنید که چند لحظه پس از ارسال مطلب جدید پیام هشداری روی صفحه مانیتور خود ببینید و عنوان و خلاصه مطلب را ببیند .خواندن متن کامل بسیاری از مطالب لازم نیست و اگر مطلب مهمی در تازه ترین اخبار بود با یک کلیک همه مطلب برای شما نمایش داده می شود.

وقتی که به یک سند RSS نگاهی می اندازیم چیز زیادی از آن دستگیر ما نمی شود . در حقیقت خواندن این سندها برای انسان کار سختی است در حالیکه کامپیوتر براحتی می تواند این گونه فایلها را بخواند و از آنها استفاده کند. پس در شبکه بخشهایی باید وجود داشته با شند که بتوانند این فرمت ها را بخوانند و در ک کنند. ما به معرفی این چند بخش می پر دازیم.(ما با شناخت این سیستمها پی به نقش RSS در شبکه اینترنت و فواید آن برای یک وبلاگ و یا وبسایت می بریم)

1 سیستم هایی که وب سایتها را برای پیدا کردن سر خط خبر های مهم جستجو می کنند.

2موتور های جستجوSEARCH ENGINES

3مراکزی که RSS ها را برای ساخت وب سایتهای چند کاره (Multiple) جمع آوری می کنند.

و بسیاری سیستمهای دیگر.
در مورد هر یک از این موارد توضیحاتی می دهم:
1تعداد بسیار کمی از سایتها RSS ها را برای پیدا کردن اخبار جدید جستجو می کنند . این وبسایتها سر خط اخبار موجود در سایتهای مختلف را از RSS ها گرفته و در صفحات خود به کار بران ارائه می دهند.به فرض سایتی مانند بی بی سی , 69 سند RSS دارد. که ما می توانیم با استفاده از برنامه های خاصی این سند ها را جستجو کرده و سر خط اخبار و اطلاعات مربوط به این سایت را در بلاگ یا وبسایت خود قرار دهیم.لیست جامعی از این برنامه ها را در اینجا می توان یافت.

شاید بپرسید فایده این کار چیست؟ این عمل سبب صرفه جویی در وقت می شود. به این صورت که به جای سر زدن مداوم به این مراکز که کار بسیار خسته کننده ای است می توان از طریق برنامه های ذکر شده و سیستم RSS به هدف خود رسید.

2 موتورهای جستجوی وب که براساس RSS کار می کنند بسیار مفید هستند.زمانی که شما به دنبال خبر یا مطلب خاصی در این جستجو گر ها هستید صفحات وبی به شما معرفی می شوند که فقط شامل موضوع مورد نظر شما میباشند و در آن صفحه هیچ مطلب دیگری وجود ندارد. نمونه ای از این موتور های جستجو را در این لینک می توانید ببینید.

3واما سیستمهای جمع آوری کننده RSS که مهمترین دسته می باشند..به این سیستم ها Newsreader و یا خبر خوان هم می گویند.اینها در حقیقت برنامه هایی اختصاصی هستند که به شما امکان خواندن فایلهای RSS را می دهند. این خبرخوانها RSS های مربوط به یک موضوع خاص را جستجو کرده و بعد از جمع آوری, آنهارا در اختیار شما قرار می دهند. مثلا LISFeeds که اخبار مربوط به کتابخانه ها را جمع آوری می کند.

همچنین شما می توانید برای خود یک خبر خوان اختصاصی بسازید . برای این کار دو روش وجود دارد.یکی با استفاده از نرم افزاری خاص است که باید آن را از اینترنت دانلود کنید.این نرم افزار ها یا به صورت مستقل نصب می شوند و یا به ابزار های واسطه مانند Browser ها مثل موزیلا , یا بر روی Outlook Express و ... اضافه می گردند. از جمله این برنامه ها می توان به NewsGator (که بر روی اوت لوک اکسپرس نصب می شود) اشاره کرد.و اماروش دوم که شما بوسیله یک خبرخوان اینترنتی مانند Bloglines برای خود یک Newsreader اختصاصی می سازید.بیشتر خبر خوان ها در صفحات خود دارای 3 بخش اصلی می باشند.در سمت چپ که لیست RSS ها نوشته شده است و شما باید از بین آنها گزینه مورد نظر را انتخاب کنید.قسمت بالایی که در آن لیست آیتم های مربوط به آن سند لیست شده است و سرانجام قسمت پایین که لینک ها و اطلاعات مربوط به موضوع مورد نظر نوشته شده است. پس این سیستم سند RSS سایت شما را برای پیدا کردن اطلاعات می خواند و آن را در خبرخوانها در اختیار کار بران قرار می دهد. و به این صورت آنان در جریان آخرین تغیرات و مطالب موجود در سایت یا وبلاگ شما قرار می گیرند.

منبع: اینترنت

شنبه 29/10/1386 - 7:19
پسندیدم 0
UserName