چرخه خورشیدی جدید آغاز شد
توسط : m273gradc

جدیدترین چرخه یازده‌ساله خورشیدی كه انتظار می‌رود پنج سال دیگر به اوج فعالیت خود برسد، اوایل این هفته نخستین نشانه‌های خود را بروز داد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، فعالیت‌های خورشید هر یازده سال به حداكثر می‌رسد كه ظهور لكه‌های خورشیدی متعدد از نشانه‌های آن است.

فوران‌ها و توفان‌های خورشیدی در این دوره به شدیدترین حالت ظاهر می‌شوند و شرایطی نسبتا خطرناك را برای بسیاری از كارهای روزمره و به خصوص مرتبط با فن‌آوری‌های فضایی در سراسر جهان پدید می‌آورند.

داگلاس بیسكر، خورشیدشناس مركز پیش‌بینی‌های رویدادهای فضایی در ایالات متحده (NOAA) با اشاره به ظهور نخستین نشانه چرخه خورشیدی جدید گفت: «این لكه همانند نخستین نسیم بهاری است كه فرا رسیدن فصل جدیدی را نوید می‌دهد. دراین مورد، این لكه نخستین نشانه طوفان‌های خورشیدی است كه طی چند سال آینده رفته‌رفته افزایش خواهند یافت.»

لكه خورشیدی، منطقه‌ای از سطح خورشید است كه فعالیت‌های مغناطیسی بسیار شدید و سازمان‌یافته‌ای در آن روی می‌دهد؛ اما دمای سطح آن حدود یك‌هزار درجه سانتی‌گراد از دیگر نواحی خورشید كم‌تر است و به‌همین دلیل، درخشندگی كمتری دارد و تیره‌تر دیده می‌شود.

انتظار می‌رود دوره یازده‌ساله جدید خورشید كه چرخه 24 خورشیدی نام دارد، رفته‌رفته توفان‌ها و لكه‌های بیشتری را به ‌نمایش بگذارد كه اوج این فعالیت‌ها در سال 1391 و 1392 هجری شمسی است. البته توفان‌های ویرانگر خورشیدی غیرقابل پیش‌بینی هستند و هر زمانی می‌توانند روی می‌دهند.

در توفان خورشیدی، موادی با بار الكتریكی فراوان به خارج خورشید پرتاب می‌شوند و اگر به زمین برسند، اختلالات مغناطیسی شدیدی را پدید می‌آورند كه می‌تواند به قطع شبكه‌های انتقال برق، اختلال در ارتباطات و بروز مشكلات در ماهواره‌ها و فضاپیماها شود.

به نوشته پارس‌اسكای، این توفان‌ها می‌تواند پرتوهای خطرناكی را به فضانوردان بتاباند و آنها را دچار مشكل كند و همچنین می‌تواند ماهواره‌های ارتباطی تجاری و سیستم موقعیت‌سنجی جهانی، GPS را از كار بیاندازد و به ‌سادگی، بسیاری از فعالیت‌های روزانه مانند ارتباطات تلفن‌های همراه یا دریافت پول از دستگاه‌های خودپرداز بانك‌ها را در بسیاری از نقاط زمین مختل كند. وابستگی بیش ‌از پیش انسان‌ها به فن‌آوری فضایی چنین دردسرهایی را نیز درپی دارد و این، اهمیت پیش‌بینی رویدادهای فضایی و بخصوص توفان‌های خورشیدی را بیش از پیش نشان می‌دهد.

بهار امسال، كارشناسان NOAA در كنفرانسی مشترك با كمیته بین‌المللی خورشیدشناسان، پیش‌بینی كرده بودند كه چرخه 24 خورشیدی از اواخر اسفند امسال آغاز می‌شود؛ البته این پیش‌بینی چندان دقیق نبود و تا شش‌ماه زودتر یا دیرتر خطا داشت؛ اما همه كارشناسان با این موضوع موافق بودند كه چرخه جدید هرچه زودتر آغاز شود، قدرتمندتر است و باید منتظر لكه‌های بیشتر و طوفان‌های بزرگتری بود؛ البته برای قضاوت درمورد قدرت چرخه 24 خورشیدی هنوز خیلی زود است و لكه‌های بیشتری را باید بررسی كرد.

لكه نوظهور جدید، ده هزار و نهصد و هشتاد و یكمین لكه قابل رویتی است كه NOAA از 15 دی‌ماه 1350 تاكنون نامگذاری كرده است.

عرض بسیار بالای این لكه كه 27درجه شمالی است و قطبش منفی آن كه به سمت راست نیم‌كره شمالی متمایل است، نشانه‌های قاطعی از ظهور چرخه جدید خورشیدی هستند.

نخستین نواحی فعال و لكه‌های مربوط به چرخه جدید خورشیدی در عرض‌های بسیار زیاد ظاهر می‌شوند، درحالی‌كه نواحی و لكه‌های مربوط به چرخه پیشین در نزدیكی استوای خورشید پدیدار می‌شوند.

منبع خبر : ISNA

جمعه 28/10/1386 - 22:35
پسندیدم 0
UserName