روزشمار رویدادهاى محرم روز نهم
توسط : حامد...
 

  روزشمار رویدادهاى محرم   روز نهم

1 . در روز نهم محرم (تاسوعاى حسینى) شمر بن ذى الجوشن با نامه‏اى كه از عبیدالله داشت از «نخیله‏» كه لشكرگاه و پادگان كوفه بود با شتاب بیرون آمد و پیش از ظهر روز پنجشنبه نهم محرم وارد كربلا شد و نامه عبیدالله را براى عمر بن سعد قرائت كرد .

 

ابن سعد به شمر گفت: واى بر تو! خدا خانه ات را خراب كند، چه پیام زشت و ننگینى براى من آورده‏اى . به خدا قسم! تو عبیدالله را از قبول آنچه من براى او نوشته بودم بازداشتى و كار را خراب كردى ... .

 

2 . شمر كه با قصد جنگ وارد كربلا شده بود، از عبیدالله بن زیاد امان نامه‏اى براى خواهرزادگان خود و از جمله حضرت عباس علیه السلام گرفته بود كه در این روز امان نامه را بر آن حضرت عرضه كرد و ایشان نپذیرفت .

 

شمر نزدیك خیام امام حسین علیه السلام آمد و عباس، عبدالله، جعفر و عثمان (فرزندان امام على علیه السلام كه مادرشان ام‏البنین علیها السلام بود) را طلبید . آنها بیرون آمدند، شمر گفت: از عبیدالله برایتان امان گرفته‏ام . آنها همگى گفتند: خدا تو را و امان تو را لعنت كند، ما امان داشته باشیم و پسر دختر پیامبر امان نداشته باشد؟!

 

3 . در این روز اعلان جنگ شد كه حضرت عباس علیه السلام امام علیه السلام را باخبر كرد . امام حسین علیه السلام فرمود: اى عباس! جانم فداى تو باد، بر اسب خود سوار شو و از آنان بپرس كه چه قصدى دارند؟

 

حضرت عباس علیه السلام رفت و خبر آورد كه اینان مى‏گویند: یا حكم امیر را بپذیرید یا آماده جنگ شوید .

 

امام حسین علیه السلام به عباس فرمودند: اگر مى‏توانى آنها را متقاعد كن كه جنگ را تا فردا به تاخیر بیندازند و امشب را مهلت دهند تا ما با خداى خود راز و نیاز كنیم و به درگاهش نماز بگذاریم . خداى متعال مى‏داند كه من بخاطر او نماز و تلاوت قرآن را دوست دارم .

 

حضرت عباس علیه السلام نزد سپاهیان دشمن بازگشت و از آنان مهلت‏خواست . عمر بن سعد در موافقت‏با این درخواست تردید داشت، سرانجام از لشكریان خود پرسید كه چه باید كرد؟ «عمرو بن حجاج‏» گفت: سبحان الله! اگر اهل دیلم و كفار از تو چنین تقاضایى مى‏كردند سزاوار بود كه با آنها موافقت كنى .

 

عاقبت فرستاده عمر بن سعد نزد عباس علیه السلام آمد و گفت: ما به شما تا فردا مهلت مى‏دهیم، اگر تسلیم شدید شما را به عبیدالله مى‏سپاریم وگرنه دست از شما برنخواهیم داشت .

جمعه 28/10/1386 - 18:41
پسندیدم 0
UserName