علیه میكروبها دارو مصرف نكنید
توسط : aliyoungi

هرچند تاثیر مصرف نادرست پادزیست ها در ظهور ابرمیكربهای مقاوم در برابر دارو بر دانشمندان پوشیده نیست، اما به تازگی شواهد جدیدی در تایید این پدیده و نحوه بروز آن كشف شده است.
هرچند تاثیر مصرف نادرست پادزیست ها در ظهور ابرمیكربهای مقاوم در برابر دارو بر دانشمندان پوشیده نیست، اما به تازگی شواهد جدیدی در تایید این پدیده و نحوه بروز آن كشف شده است.
محققان با ابراز نگرانی از مصرف بی رویه آنتی بیوتیك ها به ویژه از طریق خریدهای بدون نسخه این داروها از طریق اینترنت، خواستار آغاز مبارزه ای با این شعار كه «هیچ دارویی برای میكربها، مگر در صورت نیاز» شدند. به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس، بیماریهای باكتریایی مانند سل، قانقاریا، تیفوس و ذات الریه كه زمانی درمان آنها آسان بود، با ظهور گونه هایی از میكربها كه علم در مهار آنها ناتوان است، به یك چالش دشوار برای پزشكان تبدیل شده است. شواهد محكمی كه تحقیقات جدید ارایه می كند نشان می دهد پادزیست های نامناسب برای باكتری مورد هدف می تواند مشكل مقاومت دارویی را تشدید كند. در این آزمایش «سوربی مالهوترا كومار» و گروهی از زیست شناسان میكربی در بلژیك و هلند برای ۷۴تن كه بدون توجه به ویژگی خاصی به دو گروه تقسیم شده بودند، یك دوره ناقص از دو پادزیست دسته ماكرولاید به نامهای «كلاریترومایسین» و «آزیترومایسین» تجویز كردند. این داروها معمولا برای عفونتهای برنش تجویز می شود.آنها همچنین به یك گروه شاهد دارونما دادند كه به منزله معیار سنجش هر نوع تغییری بود. به گزارش ایرنا افرادی كه دارو مصرف می كردند بیمار نبودند. هدف از این كار مشاهده تاثیر این داروها بر باكتری استرپتوكوك بود كه از اجزای طبیعی و بی ضرر در داخل دهان و حلق است. آزیرتومایسین به سرعت تعداد زیادی باكتری ایجاد كرد كه در برابرماكرولایدها مقاوم بودند و كلاریترومایسین به ظهور یك گونه باكتری بسیار مقاوم منجر شد. این گونه باكتری نه تنها در برابر ماكرولایدها مقاومتر بود بلكه مقاومت بیشتری در برابر پادزیست های لینكوسامید، استرپتوگراماین بی تتراسایكلین « lincosamide»، streptogramin B tetracycline نشان داد. در این تحقیق كه نتایج آن در مجله «لانست» منتشر شد، پادزیست ها تاثیر بلندمدتی بر این باكتری دهان داشتند بطوریكه این تاثیر بیش از ۱۸۰ روز به طول انجامد. به عبارت دیگر، یك باكتری بی ضرر به یك مخزن بالقوه «دی ان آ»ی مقاوم در برابر داروهایی شد كه علیه باكتریهای بیماری زا مورد استفاده قرار می گیرند. پنی سیلین معمولا سلاح انتخابی برای مقابله با اشكال مضر استرپتوكوك است، اما پزشكان در صورت حساسیت بیمار به دارو، غالبا به ماكرولایدها متوسل می شوند. «استفانی دنسر» زیست شناس میكروبی در بیمارستان ساترن جنرال در گلاسكو اسكاتلند می گوید این یافته ها شواهد نیرومندی در تایید یك مشكل رایج در مورد مصرف نادرست یا تجویز نادرست پادزیست ها ارایه می كند. وی می افزاید «همه ما آنچه را رخ می دهدمی بینیم، اما اكنون شواهدی در دست داریم كه این موضوع را اثبات می كند.» وی این مشكل، را مشكل بزرگی توصیف كرد كه بر تمام داروهای ضد میكروبی كشف شده تاثیر می گذارد.
روزنامه ابرار
تب دانگ بیمارى ویروسى است كه به دو فرم ساده و خونریزى دهنده تظاهر مى كند كه ناقل آن پشه خاكى است كه در جنوب شرق آسیا به شدت رایج است. در گذشته این بیمارى در مناطق روستایى دیده مى شد گفت: به دلیل مهاجرت هاى بى رویه مردم به شهرها تب دانگ به بیمارى شهرى مبدل شده و در شهرهاى بزرگ با شرایط بهداشتى نامناسب تظاهر مى كند. هم اكنون در مناطق وسیعى همچون اندونزى، سریلانكا و هندوستان بروز كرده است به نحوى كه سال گذشته مواردى از آن در پاكستان گزارش شده است

موارد تب دانگ در ۵ سال اخیر در منطقه جنوب شرق آسیا گسترش چشمگیرى یافته است ولی تا كنون موردى از این بیمارى در كشورایران گزارش نشده ولى با افزایش موارد بیمارى و تغییر منطقه جغرافیایى احتمال سرایت آن به ایران وجود دارد.
تب، سردرد، درد عضلانى و بعضا بثورات جلدى از علایم تب دانگ است.
در فرم خونریزى دهنده آن بیمار از ناحیه دهان، بینى و دستگاه گوارش دچار خونریزى مى شود كه اگر فرد در جریان بیمارى دچار مرگ نشود ظرف ۲ هفته بیمارى بهبود مى یابد.
دارویى براى بیمارى تب دانگ استفاده نمى شود و كلیه درمانها تجربى است به عنوان مثال، در صورت بروز خونریزى، خون تجویز مى شود.
در فصل شیوع این بیمارى (گرما) ، رعایت نكاتى از قبیل عدم مسافرت به این مناطق، الزامى است.
لذا به افرادى كه قصد مسافرت به این مناطق را دارند توصیه می شود كه بهداشت فردى را رعایت و از آب آشامیدنى سالم استفاده كنند و قبل از سفر به پزشك مراجعه نمایند و تحت معاینه قرار گیرند.بر اساس برآورد سازمان جهانی بهداشت سالانه 50 میلیون نفر مبتلا به این بیماری می‌شوند. تنها راه مؤثر مبارزه با این بیماری مقابله با پشه ناقل آن است. لذا بهسازی محیط زیست از طریق جمع‌آوری زباله‌ها و مكانهایی كه ممكنست آب باران و آبهای سطحی در آنها ذخیره شود از اقدامات ضروریست. به طور مثال لاستیكهای فرسوده اتومبیل كه آب باران در آنها جمع می‌شود محل مناسبی برای رشد و تكثیر پشه است. بنا به این گزارش جدیدترین اخبار حاكی از بروز 32 مورد این بیماری در عربستان سعودی است. همچنین موارد این بیماری بعد از زمین لرزه تسونامی در شرق آسیا رو به افزایش است. لذا با توجه امكان ابتلای هموطنان در اثر مسافرت به كشورهای آلوده به این بیماری استفاده از اسپری‌ها و تركیبات دوركننده حشرات در مدت اقامت در كشورهای فوق می‌تواند در حفظ سلامت آنان مؤثر باشد.

جمعه 28/10/1386 - 9:37
پسندیدم 0
UserName