با نسیم حزن‌انگیز محرم
توسط : گل شب بو

با نسیم حزن‌انگیز محرم

 

شمیم محرم به مشام رسیده و عالم دگرگون شده است، قلب ما تندتر از هر زمان دیگر می‌تپد و میل به سوگواری در روح و جانمان زنده شده است.

در گوشه گوشه محله‌هایمان حال و هوای محرم حكمفرماست، چادرهای برپا شده و پرچم‌های سرخ، سبز و سیاه، كنار چادرها، تن به موج باد داده‌اند. همه‌جا ماتم زده است و سیاهپوش.

عشق به امام حسین(ع) دلیل و برهان نمی‌خواهد، این عشق عقل ظاهر بین را پس می‌زند، گویی عشق و محبت به حسین(ع) را با خاك و گل سرشته‌اند، موج موج سیاهپوش عزادار، زیر خیمه حسین(ع) تماشایی است. همه حاضرند، همه اهل محل، پیر و جوان، زن و مرد، دانشجو و كارگر، همه و همه.

بی‌رنگ و ریا در صف‌هایی منظم، سر از پا نمی‌شناسند. همه در پی عاشورایند، عاشورای حسین(ع)، چشمانت را كه بازكنی، همه را می‌بینی. همه ماتم‌زده و سوگوارانه از بچه خردسال و كوچك دبستانی گرفته تا همسایه دیواری، پیرمرد، پیرزن، بقال محله، كفاش محله و... همه  هستند و هر یك مشغول كاری، دیگر نه خبری است از ابهت و جذبه همسایه و نه از بدخلقی‌های نابهنگام  بقال محله. حتی جوان شرور محله هم به عزاداران تشنه، شربت نذری می‌دهد.

در دل‌های اهل محله‌مان چه می‌گذرد. محرم آنها را از خود بی‌خود كرده است. در دسته‌های عزاداری كسانی را می‌بینی كه باورت می‌شود دیگر اینجا شغل و منصب و مقام جایگاهی ندارند.همه خودشان را فراموش كرده‌اند و فقط و فقط به حسین(ع) و شهیدان كربلا می‌اندیشند.

سخت است باور كنی یكی از سرشناسان محل، ساعت‌ها در صف طولانی غذای روز عاشورا می‌ایستد تا این مانده نذری را برای بیمارش هدیه ببرد.

باور كن، اشتباه نمی‌كنی، اینها هم محله‌ای‌هایت هستند، این بار همه را خوب می‌شناسی.

اما باورش برایت كمی دشوار است و به این فكر می‌كنی كه محرم چیست؟ مردم از محرم و حسین چه دیده‌اند؟ از زینب(س) و علی‌اصغر چه می‌خواهند؟ عاشورا چه فلسفه‌ای دارد؟ مردم چه می‌جویند؟ و با خود می‌اندیشی كه رمز ماندگاری قیام امام‌حسین(ع) در چیست؟ و بعد با مردم هم صدا می‌شوی و زمزمه می‌كنی حسین، حسین(ع)...

جمعه 28/10/1386 - 8:47
پسندیدم 0
UserName