دو جنبه قیام عاشورا
توسط : Hosain_kh
  حادثه و تاریخچه كربلا دو صفحه دارد؛ یك صفحه سفید و نورانی و دیگری صفحه ای سیاه و ظلمانی، كه هر دو صفحه در صحنه روزگار، بی نظیراست.
    صفحه ظلمانی از آن نظر كه در آن فقط جنایت دیده می شود كه شاید به جای
حادثه بهتر باشد فاجعه بنامیم. آب ندادن به انسانها را می بینیم، شلاق زدن زن و بچه اسیر و تشنه را می بینیم، سوار كردن اسیر بر شتر بی جهاز را می بینیم، ترساندن زن و بچه های یتیم و آتش زدن خیمه های آنها را می بینیم، عریان كردن سر بهترین زنان عالم را می بینیم كه جانیان آن یزید بن زیاد و عمرسعد و شمر و خولی و حرمله و  …
هستند.
    در دنیا جنگهای بسیاری دیده شده مانند جنگهای صلیبی
، جنگ اروپائیان در اندلس ،كشتار آمریكائیان در ویتنام و ...  ولی این طور فاجعه ای دیده نشده كه اهل بیت و دوستان و بزرگان خود را اینگونه به شهادت برسانند.


    صفحه نورانی آن كه مقدّس
و دارای درس اخلاقی ولی گریه آور است افتخارات امام، یارانشان و اسراء است كه چگونه ایثار و فداكاری را برای بشریت به ارمغان آورده اند، این صفحه بحدی نورانی است كه دستگاه بنی امیه به اشتباه خود پی برد و هر كدام تقصیر را به گردن دیگری انداخت، دیدند كه پیكر بی روح حسین(ع) از زنده ایشان برای آنها مزاحمتر است.

     تربت مرقد امام، كعبه صاحبدلان شد بطوریكه زینب(س) فرمود:

"كدكیدك ، واسع سعیک ، ناصب جهدك فو لله لاتمحوذكرنا، ولا تمیت و حینا":

"هر نقشه ای كه داری ، بكار ببر ولی مطمئن باش تو نمی توانی برادر مرا بكشی ، برادرم زندگیش طوری دیگر است او نمرد بلكه زنده تر شد."

حتی خود امام در شب عاشورا می فرماید: من یارانی در جهان بهتر از یاران خود سراغ ندارم و شما را بر یاران جنگ بدر كه یاران پیغمبر(ص) بودند ترجیح می دهم. اشخاص نورانی كننده این صفحه امام حسین (ع)، حضرت اباالفضل (ع)، علی اكبر(ع)، علی اصغر(ع)، حبیب بن مظاهر ، زهیر،  مسلم بنی عقیل و مسلم بن عوسجه هستند.

پنج شنبه 27/10/1386 - 11:18
پسندیدم 0
UserName