نور ماوراء بنفش خاصیت رنگ بری دارد
توسط : 110ahmad123
 

نور ماوراء بنفش خاصیت رنگ بری دارد

عضو هیات علمی پژوهشكده صنایع رنگ گفت: نور ماوراء بنفش، دی اكسید تیتانیوم و اكسیدكننده قوی مانند آب اكسیژن خاصیت رنگ بری از پساب‌های كارخانجات نساجی را دارند.

دكتر خشایار بدیعی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: استفاده همزمان از این سه عامل با هم می‌تواند برای رنگ بری و حذف مواد آلی از پساب‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

وی با اشاره به اینكه به این روش "اكسیداسیون پیشرفته" می‌گویند اظهار داشت: دراین روش این امكان فراهم می‌شود كه آلودگی حتی در مقادیر بسیار كم هم از بین برود.

وی تصریح كرد: فتوكاتالیست دی اكسید تیتانیوم اگر به شكل نانویی استفاده شود، كمك بزرگی به تسریع در ایجاد رادیكال‌های موثر به منظور حمله به مولكول‌های الی و حذف آلودگی می‌كند و آب ۱۰۰درصد پاك می‌شود.

عضو هیات علمی پژوهشكده صنایع رنگ كه خود مجری این طرح است ادامه داد: بنابراین این پروژه تعریف شد تا برای مصارف رنگبری و تجزیه پساب‌های آبی كه حاوی مواد رنگی آلی هستند مورد استفاده قرار گیرد.

بدیعی افزود: دراین روش ابتدا دی اكسید تیتانیوم نانویی دراندازه‌های نانو متری سنتز و در ادامه برای رنگ بری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

عضو هیات علمی پژوهشكده صنایع رنگ تصریح كرد: اگر این روش به صورت درست اعمال شود آب تصفیه شده حتی قابل شرب می‌شود.

وی اظهار داشت: مطالعه و تحقیق بر روی پساب‌های رنگی همچنان ادامه دارد تا اثر این سه تركیب با هم بر روی برخی تك رنگها و یا چند رنگی‌ها نیز مشخص شود.

پنج شنبه 27/10/1386 - 10:22
پسندیدم 0
UserName