محرم
 

در کتاب منتهی الامال به بررسی چند اختلاف در مقتلهای گوناگون پرداخته است: امیدوارم مطالعه انها برای شما سودمند بوده و اگر استفاده معنوی نیز بردید مارا از دعای خیر فراموش نفرمایید. پذیرای نظرات و انتقادات شما هستم:

1در باب حضرت علی اکبر (ع) دو اختلاف است: یکی آنکه ، در چه وقت شهید گشته. شیخ مفید، سیدبن طاووس، طبری، ابن اثیر، ابوالفرج و ... ذکر کرده‌اند که، اول شهید از اهل بیت (ع)، علی اکبر بوده است. که سخنان ایشان را زیارت معروفه شهدا: السلام علیک یا اول قتیل من نسل خیر سلیل. تایید میکند.   ولی برخی از ارباب مقاتل، اول شهید از اهل بیت را عبدالله بن مسلم دانسته‌اند و شهادت حضرت علی اکبر را در اواخر ذکر کرده‌اند.

دوم اختلاف در سن آن جناب است: که ایا در وقت شهادت هجده ساله یا نوزده ساله بوده، از حضرت سید سجاد (ع) کوچکتر بوده یا بزرگتر و به سن 25 سالگی بوده؟ مابین فحول علما در این باب اختلاف است. به هر تقدیر، این مدتی که در دنیا بود، عمر شریف خود را صرف عبادت، زهادت، اطعام مساکین، اکرام وافدین و وسعه در اخلاق و توسعه در ارزاق فرموده اند.

2 شبه دیگره در حضور مادرش لیلی در کربلا می‌باشد که اکثر مقاتل نامی از ایشان در کربلا نبرده‌اند و حتی در جایی گفته شده که  امام حسین به مادرش گفت که برایش دعاکند که به احتمال زیاد دروغ و ادعای باطلی است.

منبع: منتهی الامال، صفحه 520

پنج شنبه 27/10/1386 - 2:43
پسندیدم 0
UserName