فرزند برادر حذیفة بن اسید غفارى از یاران امام حسین (ع)
توسط : mmmmmmmm
 

بسم الله الرحمن الرحیم

فرزند برادر حذیفة بن اسید غفارى  از یاران امام حسین (ع)

شیخ جلیل محمد بن حسن صفار قمى در كتاب معتبر و با ارزش بصائر الدرجات به سند خود از حذیفة بن اسید كه از اصحاب رسول خدا بود ، و از بیعت كنندگان زیر درخت كه خدا از آنان اعلام رضایت كرد ، و در قیامت از حوارى حضرت حسن (علیه السلام) است روایت مى كند : چون حضرت مجتبى پس از صلح با معاویه كه مایه بقاى درخت دین و حافظ اسلام تا قیامت بود به سوى مدینه حركت كرد ، من با حضرت همراه شدم .

در طور مسیر ملاحظه مى كردم شترى با بارش پیش روى حضرت در حركت است و آن بزرگوار از آن شتر جدا نمى شود !

من از بار آن شتر خبر نداشتم ، ولى مى دیدم شتر به هر طرف مى رود حضرت مجتبى متوجه اوست ! به حضرت گفتم : پدر و مادرم فدایت ، مگر بار این شتر چیست كه شما چشم از آن بر نمى دارید ، و از آن جدا نمى شوید ؟

فرمود : نمى دانى بارش چیست ؟ گفتم : نه . فرمود : بارش دیوان و دفتر است . گفتم چه دیوان و دفترى ؟ فرمود : دیوان و دفترى كه نام شیعیان و پیروان ما در آن ثبت است .

حذیفه مى گوید : به حضرت گفتم : اى فرزند رسول خدا ! من دوست دارم نام خود را در این دیوان ببینم ، حضرت فرمود : فردا بیا تا به تو نشان دهم .

حذیفه مى گوید : چون صبح دمید با فرزند برادرم به محضر حضرت رسیدیم ، فرمود : حاجتت چیست ؟

عرض كردم وفا به وعده اى كه دیروز به من دادید فرمود : این جوان كیست ؟ گفتم : فرزند برادر من است . او با سواد است و من بى سواد . وى را همراه خود آورده ام تا اسامى را در آن دیوان بخواند . حضرت فرمان داد دیوان و دفتر اوسط را بیاوردند . چون آوردند پسر برادر حذیفه شروع به مطالعه كرد ، ناگهان در حال قرائت گفت : اى عمو ! این نام من است كه در این دیوان ثبت است و نور مى دهد و از آن روشنائى تلألؤ دارد !

حذیفه گفت : بنگر به بین نام من در كجاى دفتر است ؟ فرزند برادرش نام او را در آن دیوان ملكوتى پیدا كرد ، هر دو مسرور و خوشحال شدند كه نامشان به عنوان شیعه در دفتر اهل بیت ثبت است .

پسر برادرش كه نور ایمان و اخلاق و عمل صالحش از افق نامش در دیوان نام شیعیان مى درخشید و از نوریان و ملكوتیان بود در حادثه بى نظیر كربلا كنار حضرت سید الشهدا (علیه السلام) ثابت قدم ماند تا به درجه رفیع شهادت رسید و ثابت كرد كه : نوریان مر نوریان را جاذبند . و ثابت كرد كه :

( الطَّیِبینَ لِلطَّیِبات ) .

و ثابت كرد كه انسان خاكى با تحقق دادن مقام خلافت اللّهى مى تواند انسان نورى شود و از پهن دشت ناسوت به عرضه گاه ملكوت برسد و آوازه اش را در همه هستى پایدار و جاودان سازد .

برگرفته از کتاب با كاروان نور به نویسندگی استاد حسین انصاریان

چهارشنبه 26/10/1386 - 19:17
پسندیدم 0
UserName