ثار الله یعنی چه ؟
توسط : ahmad21

 

((السَّلامُ عَلَیْكَ یا ثارَ اللَّهِ وَ ابْنَ ثارِهِ وَ الوِتْرَ المَوْتُورِ))

سلام بر تو اى خون خدا و فرزند خون او سلام بر تو اى یگانه دوران

 (ثار: مخفّف ثائر، به معناى خون و طالب خون است. وتر موتور، مثل یوم أیوم و لیل الیل و حجر محجور و قدر مقدور و وعد موعود تأكید است یا به معناى فردى كه كسانش كشته شده باشند و یكّه و تنها مانده باشد). حسین خون خدا و یگانه دوران است  آرى او خون خدا و فرزند خون خدا است. على (علیه السلام) كه ثاراللّه است، فرزندى به نام حسین (علیه السلام) دارد، (درباره معناى «ثاراللَّه» پنج احتمال گفته شده، كه طبق تحقیقاتی که صورت گرفته ، آنچه در متن آمده از همه آن‏ها پویاتر است هر چند معناى منتقم برای ثار الله  نیز زیباست.

  تمامی مسلمانان بلا استثنا بر این عقیده اند که  خدا موجود مادّى نیست كه داراى جسم و بدن باشد و دستگاه گوارش و مركز پالایش خون داشته باشد، لیكن این تعبیر از باب تشبیه معقول به محسوس است یعنى همان گونه كه نقش خون در بدن آدمى نقش حیاتى است، بود و نبودش، مرگ و زندگى او را رقم مى‏زند، وجود مقدّس امام على(علیه السلام)  و امام حسین (علیه السلام) نزد خدا و در دین او چنین نقشى دارند كه اگر على (علیه السلام) نبود، اسلام نبود و اگر حسین (علیه السلام) نبود، اسلام و تشیّع نبود. و امام حسین (علیه السلام) یكّه‏تاز این میدان است و كسى چنین وصفى ندارد، حتّى پدر بزرگوارش. زیرا پدرش گرچه« ثارالله» است، ولى «ابن ثار الله» نیست. تنها كسى كه این دو فضیلت را ویژه خود ساخته است، امام و سالار شهیدان حسین بن على (علیهما السلام) است. آرى تا یاد و نام سیّدالشّهدا (علیه السلام) زنده و بر سر زبان‏ها است، تا عشق حسین (علیه السلام) در دل‏ها مى‏تپد، تا آتش محبت و ولایت او در قلوب انسان‏ها مشتعل است، تا فریاد «یا حسین» بر بلنداى آسمان‏ها و زمین طنین انداز است، نام و یاد خدا زنده و پایدار است. چون او همه هستى خود را در راه خدا انفاق و ایثار كرد، سیماى ننگین ریاكاران و تحریف‏گران زمان را آشكار كرد و نقاب از چهره زشت آن‏ها برداشت و اسلام ناب نبوى و علوى (علیهم السلام) را بر مردم نمایاند.(این تفسیر اول از خون خداست اما خون خدا به معنی منتقم هم آمده که انچنین است)

در زیاراتى كه امام صادق (علیه السلام) به عطیه آموخت، آمده است: و( انك ثارالله فى الارض من الدم الذى لا یدرك ثاره من الارض الا باولیائك). شدت همبستگى و پیوند سیدالشهداء با خدا به نحوى است كه شهادتش همچون ریخته شدن خونى از قبیله خدا مى‏ماند كه جز با انتقام‏گیرى و خون‏خواهى اولیا خدا تقاص نخواهد شد،. و آن ولى خدا حضرت حجت (عجل الله تعالى فرجه) است كه انتقام ثارالله را مى‏گیرد. اما انتقام چه چیز را مى‏گیرد؟ همه مى‏گویند انتقام قاتلین سیدالشهداء و صورت سیلی خورده زهرا(سلام الله علیها) و البته انتقام خون بنی هابیل از بنی قابیل

سه شنبه 25/10/1386 - 17:6
پسندیدم 0
UserName