امام حسین علیه السلام در آیه تطهیر
توسط : fgf

(انما یرید الله لیذهب عنكم الرجس اهل البیت و یطهر كم تطهیرا)
خدا چنین مى خواهد كه هر رجس و آلایش را از شما خانواده نبوت ببرد، و شما از هر عیب پاك و منزه گرداند.
آیه شریفه از نظر سنى  و شیعه در فضیلت پیغمبر صلى الله علیه و آله و على و فاطمه و حسنین علیهم السلام نازل شده است .
عده اى نیز گفته اند كه درباره زنان پیغمبر صلى الله علیه و آله نازل شده است  اگر آیه درباره زنان پیغمبر صلى الله علیه و آله بود، باید ضمیر مونث ذكر مى شد تا به سیاق صدر آیه دلالت داشته باشد.

ام سمله مى گوید: آیه تطهیر نیز در منزل من در خصوص هفت نفر نازل شده است : جبرئیل و میكائیل و رسول الله صلى الله علیه و آله و على و فاطمه و حسن و حسین علیهم السلام .
سپس مى گوید: من در منزل بودم ، عرض كردم ، یا رسول الله آیا من از اهل بیت توام ؟ فرمود: خیر تو از زنان پیامبرى ؟جامع ترمذى به اسنادش از انس بن مالك روایت مى كند كه از رسول خدا صلى الله علیه و آله پرسیدم : كدام یك اهل بیت بیشتر مورد توجه شماست ؟
فرمود: حسن و حسین (ع).

مالكى در فصول المهمه صفحه 9 از جامع ترمذى نقل مى كند: از وقتى كه آیه تطهیر نازل شد قریب شش ماه هر روز رسول الله صلى الله علیه و آله در هنگام نماز به در خانه فاطمه علیهاالسلام مى آمد و آیه تطهیر را مى خواند.
حضرت در وقت نزول آیه فرمود:
اللهم اهل بیتى و خاصیتى فاذهب عنهم الرجس و طهرهم تطیرا در صحیح مسلم و جامع الاصول روایت شده است : حصین بن سمره از زیدن بن ارقم پرسید: آیا زنان رسول خدا صلى الله علیه و آله از اهل بیتند ؟ زید گفت : نه به خدا قسم ، زیرا كه زن مدتى با شوهر خود است ، چون طلاقش داد به خانه پدرش مى رود و به قوم خود ملحق مى شود و از شوهر به كلى جدا مى شود بلكه اهل بیت او خویشان او هستند كه صدقه برایشان حرام است و هر خانه و به هر كجا بروند از اهل او جدا نیستند. آیه تطهیر در حق پنج بزرگوار محمد صلى الله علیه و آله ، على ، فاطمه ، حسن و حسین علیهم السلام نازل شده است

سه شنبه 25/10/1386 - 16:27
پسندیدم 0
UserName