از انقلاب حسینى علیه‏السلام تا انقلاب خمینى قدس‏سره -قسمت ششم
توسط : حامد...
 

از انقلاب حسینى علیه‏السلام تا انقلاب خمینى قدس‏سره  -قسمت ششم 

از خیانت‏هاى بزرگ شاه، جشن تاج‏گذارى وى در سال 1346 بود. بخشى از هزینه‏هاى این جشن عبارت بود از: تاج شاه با 3380 قطعه الماس، 50 قطعه زمرد، 368 حبه مروارید به وزن دو كیلو و هشتاد گرم و از نظر قیمت، غیر قابل تخمین. تاج همسر شاه با 1646 قطعه الماس و تعداد مشابهى از جواهرات دیگر و طلا به قیمت تخمینى 14 میلیون دلار ساخته شده بود. پیراهن همسر شاه مزین به 40 هزار الماس، وان حمام وى بلورین و به ارزش 75 هزار دلار و هزینه درشكه مخصوص او 150 هزار دلار بود.

 

بى شك مقایسه یزیدبن معاویه با محمدرضا شاه در شركت و حضور مردم در براندازى رژیم پهلوى نقش ویژه داشته است. این واقعیت را مى‏توان در سند زیر از مجموعه اسناد منتشر شده سفارت آمریكا(=لانه جاسوسى) تحت عنوان نخبگان و توزیع قدرت در ایران یافت:

 

«روحانیون مسلمان كشور از جمله جسورترین منتقدین شاه به حساب مى‏آیند... در وعظ‏ها، نشریات و مراسم مذهبى شاه را مورد انتقاد قرار مى‏دهند. در یكى از بحث‏هاى مرسوم احساسى، شاه را با یزید كه مسؤول قتل امام حسین علیه‏السلام در قرن هفتم بود، مقایسه مى‏نمایند. این رویداد تاریخى شیعه، هسته اصلى اسلام مرسوم در ایران بود و هرساله در صدها نقطه از كشور با برپایى نمایش‏هاى دراماتیك نحوه قتل امام حسین علیه‏السلام و خانواده‏اش را در اذهان زنده مى‏كنند.»

 ادامه دارد ....

سه شنبه 25/10/1386 - 9:1
پسندیدم 0
UserName