همسر داری
توسط : ebrahimi1

اطاعتهاى واجب  
خروج از منزل

امام باقر علیه السلام فرمود: زنى نزد پیامبر اكرم (ص ) آمده عرض كرد: یا رسول الله حق شوهر بر زن چیست ؟ حضرت فرمود: او را اطاعت كند و نافرمانى نكند، از خانه او چیزى صدقه ندهد و روزه مستحبى نگیرد مگر با اجازه شوهر، كه اگر بى اجاره خارج شود، ملائكه آسمان و زمین و ملائكه رحمت و غضب همه او را لعنت مى كنند تا برگردد.
آن زن پرسید: یا رسول الله چه كسى بیش از همه بر گردن مرد حق دارد؟ حضرت فرمود: پدر، چه كسى بیش از همه بر زن حق دارد؟ حضرت فرمود: شوهر.

در خانه بنشین و از شوهرت اطاعت كن
در زمان پیامبر(ص ) مردى از انصار بخاطر كارى به مسافرت رفت و با زنش ‍ عهد كرد كه از خانه بیرون نرود تا او برگردد، در این میان پدر آن زن مریض ‍ شد، به پیامبر پیغام داد كه شوهرم به سفر رفته و با من عهد كرده كه از خانه بیرون نروم تا برگردد، اما اكنون پدرم مریض شده آیا دستور مى دهى به عیادت او بروم ؟ حضرت فرمود: نه در خانه ات بنشین و حرف شوهرت را گوش كن ، تا این كه پدرش مرد، آن زن به پیامبر پیغام داد یا رسول الله پدرم مرد آیا دستور مى دهى (در مراسم ) او حاضر شوم ؟ حضرت فرمود نه در خانه ات بنشین و از شوهرت اطاعت كن ، وقتى پدرش را دفن كردند، پیامبر شخصى را نزد آن زن فرستاد كه به او بگوید، همانا خداوند تو را و پدرت را به خاطر اطاعت تو از شوهرت آمرزید
اختیارش با شوهر است
در روایت است كه یهود مدینه كه در همسایگى حضرت فاطمه علیه السلام بودند، مجلس عروسى داشتند، نزد پیامبر اكرم (ص ) آمدند و از حضرت تقاضا كردند به خاطر حق همسایگى ، اجازه دهد دخترش حضرت فاطمه علیه السلام به مجلس آنها آید و مجلس آنها را رونق دهد، پیامبر اكرم (ص ) فرمود: فاطمه همسر على بن ابیطالب است ، و در اختیار اوست ، (یعنى زن هر چقدر هم با فضیلت باشد براى خروج از خانه باید از شوهرش اجاره بگیرد.
 

دوشنبه 24/10/1386 - 16:48
پسندیدم 0
UserName