آشنایی با فلزطلا ( Au79)
توسط : heidarloo

طلا ( Au79)

 

درموردعناصر

یونانیان قدیم عقیده داشتند که هر چیزی بر روی زمین از چهار ماده ی ساده یعنی هوا آب آتش وخاک تشکیل شده است.قسمتی از این عقیده درست بود زیرامیلیون ها مواد مختلفی که در جهان است همه از بعضی اجسام ساده ساخته شده اند. این اجسام ساده را عناصر می نامیم سال ها دانشمندان عقیده داشتند که فقط 92 عنصر وجود دارد. ولی بعد از سالیا درازچند جسم ساده ی دیگر را نیز در آزمایشگاه های خود تولید کرده اند.ولی امروز ما می دانیم که دانشمندان موفق به کشف وتولید 109 عنصر شد ه اند. بیش از سه چهارم تمامی عنصرها جامدهستند. وفقط دو نوع عنصر جیوه و بروم مایع هستند. این عناصر به چهار طریق به وجود آمده یا کشف شده اند:

1-عناصر کشف شده در طبیعت 2-عناصر کشف شده به روش تجزیه ی شیمیایی 3-عناصر کشف شده به روش الکتروشیمیایی 4-عناصر کشف شده به روش طیف سنجی

 

سخنی از یک دانشمند

در واقع طلا اولین فلزی است که بشر آن را کشف کرده است.

 

عناصر کشف شده در طبیعت (عناصر شناخته شده در دوران باستان)

بیشترین عناصر شیمیایی که در حال حاضر برای بشر شناخته شده هستند درطبیعت کشف

شده اند. این عناصر به صورت ترکیب در کانی ها یا در جو زمین یافت می شوند.امروزه با اطمینان می توان گفت که دیگر هیچ عنصر پایدار یارادیو اکتیو طبیعی وجود نداردکه برای بشر نا شناخته مانده باشد. عناصر یاد شده را می توان عناصری دانست که با تجزیه ی شیمیایی کشف گردیده اند. بیش از نود درصد عناصر موجود درطبیعت عناصر موجود در طبیعت پایدارند. عناصرمذکور خانه های 1 تا 83جدول تناوبی را اشغال کرده اند. از ئیدروژن تا بیسموت.

اصطلاح دوران باستان دارای مفهومی گسترده است یعنی عناصری که در سالیان بسیار دور کشف وشناخته شده اند ویا کاشفی نداشته اند یا اگر داشته اند نام و نشانی از او در اختیار ما و دانشمندان قرار ندا رد. 9 عنصر در عهد باستان شناخته شده است.که نام آن ها به این ترتیب است: 1-کربن 2-گوگرد 3-آهن 4-قلع 5-مس

6-نقره 7-طلا 8-جیوه 9-سرب

این 9 فلز نقش بسیار مهمی در پیشرفت جوامع بشری داشته اند ودر بسیاری از مکاتب فلسفی نیز به اهمیت فوق العاده ی آن ها اشاره شده است. شاید برای شما جالب باشد که بدانید قدیمی ترین عنصر شیمیایی که بشر به شناخت آن نایل شده کربن است . فلز کربن و گوگرد از عناصری هستند که بیش از دوران ما ه تور گسترده مورد استفاده قرار می گرفتند. گاهی، روی ، پلاتین ، آنتیموان و بیسموت را نیز جزو عناصری به شمار می آورند که در دوران باستان شناخته وکشف شده اند.

 

طلا

انسان از آغاز تاریخ خود اطلا عاتی در مورد طلا داشته و آن را می شناخته است شگفت این است که طلا مدت ها قبل ز آلومینیوم شناخته شده است. کشف آلو مینیوم

به این علت دشوار بود که همیشه با سایر فلزات پیوسته و به حالت ترکیب است ام طلا اغلب به حالت خالص یافت می شود. به خاطر بعضی ویژگی های جالب طلا از آن به عنوان زینت آلات یا سکه استفاده می شود. این ویژگی ها عبارت اند از:تغییرناپذیری،تقسیم پذیری آسان و ارزش بالا.درخلال حفاری های اهرام سه گانه در مصر باستان شناسان نه تنها مقادیر زیادی جواهرات زرین بلکه ظروف ساخته از طلا نیز یافته اند.طلا نخست بر سطح زمین یا در نزدیکی آن پیدا شد نخستین راه استخراج طلا از معدن همانطور که در تصویر پایین مشاهده می شود این بود که شن های طلادار را از زمین بیرون بیاورند وآن را در جریان آب شست وشو دهند تا همه چیز آن جز طلا از آن جدا شود. فرآیند الص کردن طلا در دوران باستان منجر به تهیه ی طلای خالص نمی شد. تکه های طلا را شمش می نامند. همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، بیشتر شمش ها نازکند ولی بعضی ازآن ها بسیار بزرگند.امروزه قسمت عمده ی طلا را از از اعماق زمین استخراج می کنند.طلا به صورت رگه هایی در سنگ های سخت یافت می شود. دوران کیمیاگری بین قرون چهارم و شانزدهم است. کوشش های کیمیا گران برای یافتن سنگی به نام فیلوفان یا کیمیا متمرکز بود. این سنگ به اعتقاد کیمیا گران می توانست فلزات پست را به طلا تبدیل کند.و سرانجام پیشرفت در کیمیا گری باعث ترویج عقیده ی وحدت ماده شدکه بر اساس آن گفته می شد تمام مواد از ترکیبات یکسان با نسبت های مختلف تشکیل یافته اند.وقتی اولین فاتحان اسپانیایی قصد غریمت به جنوب و مرکز قاره ی آمریکا را داشتندهنوز کیمیا گری در اروپا در حال یکه تازی بود فاتحان در سرزمین این کاها از ذخایر عظیم طلا شگفت زده شدند و رهبر اینکا ها را دستگیر نمودند اینکاها به آنان پنجاه متر مکعب طلا پیشنهاد کردند اما رهبر اسپانیایی ها فرانسیسکو پیشارو فکر کرد که آزادی اینکای بزرگ خطرناک باشد. در نتیجه پیشدستی کردند ویکی از شهرهای ثروتمند پرور را تسخیر کردند. استخراج طلا از معادن روسیه نیز از سال 1600 میلادی آغاز شد اما استخراج طلا با مقیاس وسیع از قرن نوزدهم آغاز گشت .

یکی از موارد استعمال طلا در زینت آلات است ظریف ترین طلای زرگری با علامت 18ق 18 قیراط مشخص شده است.این طلا 18 قسمت طلای خالص و 6 قسمت فلزات دیگر است در طلای 14 ق 14 قسمت طلا و 10 قسمت فلزات دیگر است.با آنکه استخراج طلا از هزاران سال پیش آغاز شده است،تمام طلایی را که تاکنون استخراج شده است را می توان در چند اتاق جای داد.مقدار طلایی که سالانه بر ذخیره ی جهانی افزوده می شود در یک جعبه به طول150cmو به ارتفاع 180 cmجای میگیرد.

نام لاتین طلا اوروم«auroum»است که از کلمه ی اورورا «aurora»به معنی سپیده دم گرفته شده است.طلا عنصری است جامد و فلز که در هفتاد و نهمین خانه از جدول تناوبی عناصر قرار گرفته است.

 

منابع:

تاریخچه ی کشف عناصر نوشته ی:د.ن.تریفونوف و و.ن.تریفونوف و ترجمه ی عبدالله زر افشان.

درباره ی فلزات کمیاب چه می دانید؟ نوشته ی:ونتسکی ترجمه ی پروین قاسمی

 

 

 

 

جمع آوری کننده:نعمت الله حیدرلو

دوشنبه 24/10/1386 - 15:38
پسندیدم 0
UserName