از انقلاب حسینى علیه‏السلام تا انقلاب خمینى قدس‏سره -قسمت پنجم
توسط : حامد...
 

از انقلاب حسینى علیه‏السلام تا انقلاب خمینى قدس‏سره  -قسمت پنجم

 

 

امام خمینى قدس‏سره

امام حسین علیه‏السلام بارها به مقایسه یزید با خود و معاویه با على علیه‏السلام پرداخت و از این مسأله براى برانگیختن مردم به قیام علیه یزید سود جست. در تأیید این سخن، مى‏توان به فرازى از كلام امام حسین علیه‏السلام استناد كرد: «به خدا قسم، من به خلافت شایسته‏ترم، پدرم بهتر از پدر اوست، جدم برتر از جد اوست، مادرم بهتر از مادر اوست و خودم بهتر از اویم.»

 

امام خمینى قدس‏سره نیز با تأسى از قیام عاشورا، به مقایسه محمدرضا پهلوى با یزید بن معاویه پرداخت. البته، شباهت‏هاى فراوان موجود بین آن دو، مقایسه فرزند رضاخان و فرزند معاویة بن ابوسفیان را هم آسان‏تر و هم براى مردم قابل درك‏تر مى‏ساخت. به نمونه‏اى از این شباهت‏ها توجه كنید:

 

یزید در سه سال پادشاهى خود، سه جنایت بزرگ را مرتكب شد. در سال 61 هجرى، امام حسین علیه‏السلام و یارانش را به شهادت رساند. در سال 62 هجرى، به مدینه حمله كرد و به مدت سه روز، مردم شهر را كشت، اموال آنان را به غارت برد و زنان آنان را غاصبانه به ملك خود و سربازانش درآورد. در سال 64 هجرى، به بهانه سركوب عبدالله بن زبیر، كه در خانه خدا پناه گرفته بود، به مكه حمله برد و خانه خدا را با منجنیق به سنگ و آتش بست .

 ادامه دارد.....

دوشنبه 24/10/1386 - 9:51
پسندیدم 0
UserName