البرادعی در تهران به دنبال «شفافیت بیشتر»
توسط : یاكریم

 البرادعی در تهران به دنبال «شفافیت بیشتر»

 مرجع : خبرگزاری فرانس پرس

آفتاب: دیپلمات های غربی نزدیک به آژانس بین المللی انرژی اتمی هدف از سفر دوروزه محمدالبرادعی به کشورمان را متقاعد ساختن تهران به «شفافیت بیشتر» در برنامه هسته ای عنوان کرده اند. قرار است البرادعی در این سفر با رئیس جمهور و وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفتگو کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از وین یک دیپلمات اروپایی که نخواست نامش فاش شود روز پنجشنبه در وین گفت که روند همکاری های ایران با آژانس که از مردادماه گذشته آغاز شد اکنون وارد یک مرحله «حساس و تعیین کننده» شده است .

به گفته وی در این مرحله باید مشخص شود که ادعای گزارش اخیر ارزیابی اطلاعات ملی آمریکا ، مبنی بر اینکه ایران تا پیش از سال 2003 دارای یک برنامه نظامی هسته ای بوده و سپس تحت فشارهای بین المللی آن را کنار گذاشته، تا چه حد درست است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه با صدور بیانیه ای هدف از سفر آقای البرادعی به تهران را «افزایش راهها و ابزارهای همکاری برای سرعت بخشیدن به روند ابهام زدایی از فعالیت های گذشته و کنونی هسته ای ایران» عنوان کرد.

بنا به ادعای منابع غربی نزدیک به آژانس، البرادعی در این سفر خواهد کوشید تا موانع موجود در امر بازرسی های آژانس از تاسیسات هسته ای ایران را از میان برداشته و تهران را متقاعد به همکاری بیشتر در فرآیند رمزگشایی از گذشته برنامه هسته ای اش نماید.

علیرغم ابراز رضایت مکرر مسئولین آژانس از همکاری های ایران کشورهای غربی همچنان می کوشند با اشاره به موضوع ادامه غنی سازی اورانیوم، فعالیت های هسته ای کشورمان را تهدیدآمیز جلوه دهند. یک دیپلمات اروپایی با لحنی غیردوستانه به خبرنگار رویتر گفت : «ارائه اطلاعات گمشده درباره فعالیت های هسته ای گذشته از سوی ایران کاملا ضروری است، با این حال انجام آن نیز اعتبار زیادی برای ایران ایجاد نخواهد کرد».
 

يکشنبه 23/10/1386 - 11:28
پسندیدم 0
UserName