همشهری مراقب باشیم
توسط : eman_babol
خودکشی با زباله‌های زندگی تبلیغاتی هم ‌اکنون تنها در شهر تهران، روزانه بیش از هفت هزار تن زباله تولید می‌شود که بخش قابل توجهی از آن را پس‌مانده‌های غذایی و باقی‌مانده‌های ظروف یک‌بار مصرف تشکیل می‌دهد. این رقم در ماه‌های پایانی سال، هم‌زمان با نزدیک شدن سال نو و خانه‌تکانی، سیر صعودی دارد.
در این میان، جنس خروجی زباله از خانه‌های بخش قابل توجهی از شهرنشینان ایرانی، در سال‌های اخیر دچار تغییری شده که می‌توان آن را «زباله‌های زندگی تبلیغاتی» نام نهاد.
زباله‌هایی که به عقیده برخی کارشناسان محیط زیست، بیش ‌از آن ‌که حاصل نیازمندی‌های روزانه باشد، ناشی از مصرف بی‌رویه و تابع مد مواد و انرژی است.
ظروف پلاستیکی، بسته‌بندی‌های کاغذی و جعبه‌های مقوایی وسایل خانگی، مانیتورهای مستعمل رایانه، اسباب‌بازی‌های پلاستیکی و فلزی، لوازم خانگی الکترونیکی بی‌مصرف و از مد افتاده، ظروف شیشه‌‌ای مخصوص مواد خوراکی، لباس‌ و پارچه‌های کارکرده و وسایل چوبی از جمله مواد تشکیل دهنده زباله‌های تولید شده دهه اخیر در کلان‌شهرهای ایران است.
زباله‌هایی که اغلب چند قرن زمان نیاز دارند تا به چرخه طبیعت بازگردند و همین چرخه بازگشت نیز دارای خطرات و آلودگی‌های بسیاری برای محیط زیست و آب و هوا می‌باشد. چراکه در فرآیند طبیعی و صنعتی این تبدیل، فعل و انفعالات شیمیایی بسیاری اتفاق می‌افتد که اثرات مخرب آن مستقیما بر روی محیط زیست و همچنین افزایش روند گرمایش زمین خواهد بود.
تغییر آب و هوا و یکی از اثرات مهم آن، گرمایش زمین، از جمله ناشی از تصاعد بی رویه گاز دی اکسید کربن به جو کره زمین است. گرچه مصرف سوخت فسیلی از عوامل اصلی تولید دی اکسید کربن است، بر اساس تحقیقاتی که در سال‌های اخیر انجام شده، هر تن زباله شهری نیز بیش از ۴۰۰ متر مکعب دی اکسید کربن متصاعد می کند.
دانشمندان زیست محیطی، رواج فرهنگ مصرف‌گرایی را، به دلیل تاثیر مخرب و مستقیم زباله‌های تولید شده شهری در تولید گازهای گلخانه‌ای و گرم شدن دمای زمین و نیز تغییرات آب و هوا، خطرناک می‌دانند.
خطری که دکتر سید احمد خاتون‌آبادی، استاد دانشگاه صنعتی اصفهان، آن را نشات گرفته از فرهنگی تحمیلی دانسته و از آن به عنوان "یک خودکشی بزرگ" یاد می‌کند.
اما آیا فرهنگ دوری از اسراف و گناه آلوده کردن محیط زیست، در برابر رنگ و لعاب تکنولوژی و دنیای صنعتی غرب رنگ باخته‌است؟
شنبه 22/10/1386 - 13:55
پسندیدم 0
UserName