امام حسین(ع
توسط : hosein9831

روز دوم محرم - سال 61 هجرى قمرى
ورود امام حسین علیه السلام به سرزمین كربلا.
امام حسین علیه السلام پس از آن كه با دعوت مردم كوفه و نامه هاى فراوان و پى در پى آنان روبرو شد، تصمیم به هجرت از مكه به سوى كوفه گرفت .
با این كه برخى از آشنایان و بزرگان مدینه ، مانند محمد حنفیه ، عبدالله بن عباس ، عبدالله بن جعفر و عبدالله بن عمر، آن حضرت را از سفر به كوفه بر حذر كرده بودند و با دلایلى چند، تلاش كردند كه وى را منصرف كنند، با این حال امام حسین علیه السلام سفر به كوفه را براى خویش تكلیف فرض ‍ كرد و به آن اقدام نمود.
امام حسین علیه السلام در روز ذى حجه سال 60 قمرى به قصد كوفه ، از مكه خارج گردید. قافله امام حسین علیه السلام پس از رسیدن به سرزمین عراق ، در منزلگاه
((شراف )) با سپاه یكهزار نفرى حر بن یزید ریاحى كه از سوى عبیدالله بن زیاد براى تعقیب و یا نبرد امام حسین علیه السلام ماءموریت یافته بود، مواجه گردید و از آن پس ، مسیر تاریخ به سوى دیگر كشیده شد.
حر بن یزید كه در پى نامه هاى روزانه عبیدالله ، امام حسین علیه السلام را كنترل كرده و در مراقبت كامل خویش داشت ، بنا به فرمان عبیدالله بن زیاد، آن حضرت را از مسیر اصلى به صحراى خشك و غیر آباد كشانید. تا این كه در روز پنج شنبه ، دوم ماه محرم سال 61 قمرى در سرزمین كربلا، راه را بر امام حسین علیه السلام بست و از ادامه حركت آن حضرت ، ممانعت به عمل آورد. امام حسین علیه السلام همین كه متوجه شد، آن سرزمین ، كربلا است ، دستور داد آن جا خیمه گاه و منزلگاه دایمى خویش قرار دهند. چون آن حضرت پیش از این از جدش محمد صلى الله علیه و آله و سلم و پدرش ‍ امیرمؤ منان علیه السلام شنیده بود كه محل شهادتش در كربلا است

جمعه 21/10/1386 - 20:15
پسندیدم 0
UserName