اهداف عاشورا با ظهور مهدی موعود (عج) محقق می شود
توسط : گردباد

رمز پایداری و پویایی شیعه را در طول تاریخ بهره گیری از فرهنگ ایثار و شهادت شکل گرفته در نهضت کربلا و اعتقاد به مهدی موعود (عج) به عنوان امام زنده و پایدار از تبار معصومان (ع) می باشد.

اشاره به مباحث مهدویت و آگاه ساختن مردم از ویژگی های امام زمان (عج) به عنوان استمراربخش نهضت کربلا و منتقم خون امام حسین (ع) لازم و ضروری است.

پیامبر اعظم (ص) فرموده است: "دنیا به پایان نمی رسد مگر که مردی از نسل من قیام کرده و عدالت را در سراسر زمین حاکمیت بخشد. امام مهدی (عج) از نسل امام حسین (ع) و نهمین فرزند ایشان است.

قیام ابا عبدالله به دست امام مهدی (عج) تمام می شود و اهداف عاشورا با ظهور حضرت مهدی(عج) محقق می شود و حرکت آغاز شده به دست ابا عبدالله با ظهور امام مهدی (عج) تداوم می یابد.

امام باقر (ع) می فرماید: "قائم آل محمد مردم را به سوی کتاب خدا، ولایت امیرالمومنین و ائمه اطهار (ع) دعوت می کند، تمام بدعت ها را از بین برده و سنت های نبوی را اجرا می کند"، هدف امام حسین از قیام عاشورا، اصلاح دین اسلام، احیای سیره جدش، پیامبر اعظم (ص) و دعوت مردم به کتاب خدا و سنت رسول خدا است.

امام باقر (ع) در پاسخ به عده ای که می پرسند چرا به امام مهدی (عج) قائم گفته می شود، می فرماید: در آن ساعتی که جدم امام حسین (ع) را به قتل رساندند، فرشتگان به خداوند گفتند: از کسانی که فرزند برگزیده تو را کشته در می گذری، خداوند با اشاره به یکی از فرزندان خود که در حال قیام بود، فرمود: به دست این فرزندم انتقام میگیرم.

امام زمان (عج) خود می فرمایند: "ای مردم جهان منم قائم، منم شمشیر انتقام الهی که حق مظلومان و انتقام جدم حسین را که ناجوانمردانه و تشنه شهید شد، می گیرم".

در زیارت ناحیه مقدسه که منتسب به امام زمان (عج) است، آمده است که صاحب الزمان (عج) هرگز از یاد مصیبت امام حسین (ع) فارغ نمی شود و مصیبت جدش را فراموش نمی کند.

امام زمان (عج) روز جمعه بعد از اقامه نماز عشا در مسجدالحرام اعلام قیام می کند و حرکت جهانی خود را روز شنبه که مصادف با عاشورای حسینی است، آغاز می کند. در بعضی روایات نیز آمده است، صدای امام عصر (عج) هنگام رساندن پیام خود به گوش جهانیان شبیه به صدای جدش امام حسین (ع) است.

یکی از وقایع مسلم پس از ظهور مهدی (عج) رجعت است پس از ظهور صاحب الزمان (عج) اولین کسی که به دنیا رجعت می کند، امام حسین (ع) است. ایشان همراه با امام زمان (عج) برای گسترش عدالت قیام می کند.

در روایتی از امام صادق (ع) یاران امام مهدی (عج) توصیف شده اند. ایشان می فرماید: "آنان مردانی فولادین اند و قلب هایشان چون پاره های آهن است، وجودشان را یقین پر کرده و شکی در آنها راه ندارد، روانی سخت تر از صخره ها. اگر به کوه ها روی آورند، آنها را از جای بر می کنند، آنان چون عقاب هایی تیز پروازند.

امام حسین (ع) در توصیف اصحاب خویش می فرماید: "هیچ اصحابی را شایسته تر و هیچ اهل بیتی را نیکوتر از اهل بیت خود نمی دانم". یاران امام حسین (ع) ایمانی مستحکم و قدرت بسیاری داشتند.

شب زنده داری، دعا و نیایش شبانه و اظهار وفاداری را نیز از دیگر ویژگی های مشترک اصحاب امام حسین (ع) و یاران صاحب الزمان (عج) می باشد.

یاران مهدی موعود (عج) باید هم سنگ و هم پایه یاران امام حسین (ع) باشند و کسی می تواند ادعا کند که از منتظران و یاران واقعی آن حضرت است که خود را با سنگ محک یاران امام حسین (ع) سنجیده باشد.

جمعه 21/10/1386 - 12:18
پسندیدم 0
UserName