فضیلت سیاه پوشى در ایام سوگوارى اهلبیت (ع) درماه محرم
توسط : mmmmmmmm
 

بسم الله الرحمن الرحیم

فضیلت سیاه پوشى در ایام سوگوارى اهلبیت (ع)  درماه محرم

موضوع پوشیدن جامه سیاه كه با فرا رسیدن ایام محرم الحرام حال و هواى خاصى به خود مى گیرد، از گذشته تا به امروز مطرح بوده و همیشه با دو دیدگاه با آن برخورد شده است.

دیدگاه اول، نظر كسانى است كه با عشق و علاقه وصف ناپذیرى در ایام محرم سوگوارى اهلبیت(ع) خصوصاً در دو ماه محرم و صفر، لباس سیاه به تن كرده و برقه هاى مشكى بِیرقهاى مشكى بر سردر منازل خود نصب مى كنند و معتقدند كه این لباسِ اظهار حزن و همدردى با عترت پاك پیامبر اكرم(ص) است. دیدگاه دوم، نظر كسانى است كه مى گویند پوشیدن لباس سیاه، مفهوم چندانى ندارد و بى خاصیت است، و به نوعى تحت تأثیر القائات و تفكرات روشنفكر مأبانه قرار گرفته و با ژستهاى به اصطلاح علمى و تجددگرایانه به دیدگاه اول حمله مى كنند و آنان را بدور از قافله تمدن معرفى مى كنند. متأسفانه عده اى نیز به خاطر عدم آگاهى از حقیقت امر، دچار تحیر شده و در بلاتكلیفى اند كه واقعیت كدام است؟!

الف) از نظر فقهى، آنچه از روایات استفاده مى شود، مكروه بودن پوشیدن لباس سیاه در نماز و غیر نماز است و از حد كراهت تجاوز ننموده است. نكته اى كه قابل توجه مى باشد اینكه، عده اى از فقها قائلند كه پوشیدن لباس سیاه در عزادارى امام حسین (ع) از این حكم كراهت مستثنى است و پوشیدن آن در عزادارى امام حسین (ع) كراهت ندارد، علت كراهت را اینگونه بیان كرده اند كه پوشیدن لباس سیاه در ایام وفات ائمه (ع) خصوصاً در ایام محرم و صفر، در حقیقت اظهار مودت و محبت به ساحت مقدس اهلبیت (ع) است.

« شیعیان و محبان آن بزرگواران با به تن كردن جامه سیاه، حزن و اندوه خود را ابراز كرده و به سفارش ائمه (ع) كه فرموده اند: شیعیان در حزن ما محزونند، عمل مى كنند »

بعلاوه این سیاه پوشى، خاصیت سازنده دیگرى بنام احیاء امر اهلبیت (ع) دارد كه مطلوب و محبوب آن ذوات مقدس است كه فرمودند: «رحم الله من احیا امرنا» یعنى مشمول رحمت حق باد، كسى كه امر ما را احیا كند.

بدون تردید وقتى پیر و جوان، بزرگ و خردسال، در این ایام لباس سیاه مى پوشند، یادآور حزن و مصیبت جانكاهى است كه وجود مقدس حضرت سید الشهداء (ع)، رسیده است و حقیقت این است كه بقاء اسلام مرهون دو ماه محرم و صفر است.

ب) از نظر تاریخ. چنانكه مورخین نوشته اند، بعد از واقعه جانسوز عاشورا، زنانِ خاندان پاك رسول الله (ص) اولین كسانى بودند كه تا یك سال لباس سیاه به تن داشتند و چنان مشغول عزادارى بودند كه امام سجاد (ع) براى آنها غذا فراهم مى ساختند. در طول تاریخ نیز پوشیدن لباس سیاه در عزادارى اهلبیت (ع) به صورت یك سنت ارزشمندى در بین شیعیان و محبان رایج بوده است.

بعضى از فقهاى بزرگ مقید بودند در ایام سوگوارى امام حسین (ع) جامه سیاه مى پوشیدند و به آن تبرك مى جستند و با جدیت از آن نگهدارى و مراقبت مى كردند و وصیت مى نمودند بعد از رحلتشان به عنوان تبرك با آنها دفن شود!

بنابراین پوشیدن لباس سیاه در ایام سوگوارى ائمه (ع) خصوصاً در دو ماه محرم و صفر نه تنها كراهت ندارد بلكه از آن جهت كه اظهار همدردى با آن ذوات مقدس و احیاى امر ایشان مى باشد، داراى فضیلتى بس بزرگ است.

«و لقد عظمت المصیبة بك علینا و على جمیع اهل الاسلام»

برگرفته از سایت استاد حسین انصاریان (بخش مقالات استاد) به نشانی Erfan.ir

جمعه 21/10/1386 - 10:34
پسندیدم 0
UserName