آموزش Ulead Video studio 9 (قسمت سوم)
توسط : varasteh

ج) منوی Edit :

ج-1)اضافه كردن كلیپ : برای اضافه كردن كلیپ به روشهای مختلفی می‏توانیم عمل كنیم.یكی از راه‏های آن استفاده از منوی File است بدین ترتیب كه وارد منوی File  شده و از بخش Insert Media File to timeline با كلیك روی گزینه Insert Video با استفاده از پنجرهای كه باز می‏شود كلیپ مورد نظر خود را وارد time line  می‏كنیم و روشهای دیگری نیز وجود دارد.
اما یكی از معمولترین روشها این است كه روی Icon، load video كه كنار Arhive video studio قرار گرفته است كلیك كنیم و با استفاده از پنجره open video file كلیپ مورد نظر را انتخاب
و به بخش Archive كلیپ‏ها اضافه كنیم و سپس با استفاده از عمل Drag & Drop كلیپ استفاده شده را انتخاب و به بخش Video track در پنجره time line منتقل كنیم.
ج-2)اضافه كردن یك تصویر : اضافه كردن یك تصویر به time line مشابه اضافه كردن یك كلیپ می‏باشد. با ین تفاوت كه برای اضافه كردن تصویر با استفاده از منوی File یا نماد آن كه در سمت چپ time line قرار گرفته است گزینه Insert Image انتخاب كنید. سپس تصویر مورد نظر را به پروژه خود اضافه كنید.
پس از اضافه كردن تصاویر مورد نظر تنظیمات مربوط به آن در سمت چپ پنجره ظاهر می‏شود كه در این قسمت مدت زمان نمایش این تصویر نشان داده می‏شود كه با كلیك بر روی آن می‏توان زمان دلخواه را وارد كرد یا می‏توان با كشیدن آن از پنجره time line مدت زمان آن را تغییر داد.
از دیگر امكانات این بخش چرخش عكس در زوایای 90 درجه در جهت ساعت گرد یا پاد ساعت گرد می‏باشد اما یكی از مهمترین امكانات این بخش تغییر دادن اندازه عكس مورد نظر می‏باشد كه می‏تواند یكی از گزینه‏های keepaspect ratio برای حفظ كیفیت تصویر یا File to project size برای هم اندازه كردن تصویر یا پروژه و یا keep orginal size برای حفظ اندازه اصلی تصویر می‏باشد در پایین‏ترین بخش اندازه تصویر نشان داده می‏شود و در زیر آن گزینه options قرار دارد كه اطلاعات ریزتری از تصویر را نشان می‏دهد.
ج-3)تنظیمات صوتی یك كلیپ :

با اضافه كردن یك كلیپ به time line تنظیمات مربوط به آن در سمت چپ ظاهر می‏شود در بالاترین قسمت در زیر مدت زمان كلیپ انتخابی تنظیمات صوتی آن قرار دارد كه شامل حجم صدای كلیپ[1] یا اصطلاحات volume می‏باشد كه با كلیك بر روی پیكانها می‏توانیم آن را زیاد و یا كم كنیم كه از 0 تا 500 قابل تغییر است. حجم صدای 100 حد نرمال برای یك كلیپ می‏باشد. ولی اگر بخواهیم موسیقی متن به یك فیلم اضافه كنیم، می‏توانیم درصد وضوح صدای كلیپ را از این قسمت تنظیم كنیم. یا اگر بخواهیم روی كلیپ صداگذاری كنیم با استفاده از گزینه Mute صدای آن را قطع می‏كنیم و مشاهده می‏كنیم كه تنظیمات مربوط به صوت فیلم خاموش یا غیر فعال می‏شود، در نمادی كه در اینجا مشاهده می‏كنید نمادهای seadin , seadout می‏باشد كه برای شروع آهسته صدای كلیپ و پایان آهسته صدای فیلم آن مورد استفاده قرار می‏گیرد.
كه مدت sead را می‏توان در قسمت تنظیمات كه با كلید F6 ظاهر می‏شود را تنظیم كرد.

ج-3-1)جداسازی صوت از كلیپ یا فیلم :
 از امكانات جالب این قسمت جداسازی صدا از فیلم است كه به طریق زیر انجام می‏شود.
Split Audio   راست كلیك در time line
ج-4)برش قسمتی از كلیپ :
 برش یك قسمت از كلیپ یكی از مهمترین اعمالی است كه در یك مونتاژ موفق مورد اهمیت است در Video studio روشهای مختلفی برای برش یك كلیپ یا قسمتی از آن وجود دارد كه این امكان را به ما می‏دهد كه با دقت بالا و سهولت بسیار این كار را انجام می‏دهیم. یكی از این روشها استفاده از گزینه multi trim video برای استفاده از این گزینه ابتدا كلیپ مورد نظر را انتخاب كرده و سپس  روی آیکون multi trim video در سمت چپ صفحه کیلک کنید تا پنجره مربوطه باز شود و سپس روی آیكون آن در سمت چپ دو نماد End  ,  start برای Malt زدن قسمتی از فیلم استفاده شده است. در این قسمت در گزینه delet selection , Retean selection كه برای تأیید انتخاب یا حذف قسمت مالت خورده مورد استفاده قرار می‏گیرد كه برای انتخاب قسمت دلخواه می‏توان با دستگیره به ابتدای قسمت دلخواه رفته و كلید F3 یا start را بفشارید و سپس با دستگیره به انتهای قسمت دلخواه رفته و كلید F4 یا End را بفشارید و برای مشاهده قسمت انتخاب شده می‏توان روی گزینه Play كلیك كرد.
اگر بعد از این كار بخواهیم نتیجه كار را سریعاً مشاهده كنیم و كلیپ ما برش بخورد روی گزینه SaveTrimmed video كلیك می‏كنیم كه این عمل مدتی بر اساس اندازه قسمت برش خورده و سرعت سیستم طول خواهد كشید و در مسیر پیش فرض كه در بخش Capture درFolder capture تعیین كرده می توانید مشاهده كنید.

چهارشنبه 19/10/1386 - 15:18
پسندیدم 0
UserName