حدیث
توسط : maceha
پنج نكته مهم برای مواجه‌های اجتماعی
امام باقر علیه السلام : تو را به پنج چیز سفارش می كنم: اگر مورد ستم واقع شدی ستم مكن، اگر به تو خیانت كردند خیانت مكن ، اگر تكذیبت كردند خشمگین مشو، اگر مدحت كنند شاد مشو، و اگر نكوهشت كنند، بیتابی مكن.
بحارالانوار ، دار احیاء الترا العربی ، ج 75، ص 167
اگر می‌خواهید پشیمان نشوید این كارها را انجام دهید!
امام جواد (ع) : سه چیز است كه هر كس آن را مراعات كند ، پشیمان نگردد : 1 - اجتناب از عجله ، 2 - مشورت كردن ، 3 - و توكل بر خدا در هنگام تصمیم گیری .
مسند الامام الجواد ، ص 247
بهترین تركیب! نه، مربوط به شیمی نیست!
امام باقرعلیه السلام چیزی با چیزی نیامیخته است كه بهتر از حلم با علم باشد .
بحارالانوار ، دار احیاء الترا العربی ، ج 75، ص172
آیا می‌دانید فقر یعنی چه؟
امام حسن علیه السلام : از آن حضرت سؤال شد: فقر چیست؟ فرمود: حرص به هر چیز .
تحف العقول، ص 228
آیا بهترین راه فامیل‌داری را بلدید؟!
امام رضا علیه السلام : پیوند خویشاوندی را برقرار كنید گرچه با جرعه آبی باشد، و بهترین پیوند خویشاوندی، خودداری از آزار خویشاوندان است
تحف العقول ، ص 469
پُز خونواده و آباء و اجداد هیچ فایده‌ای نداره، باید یك فكر دیگه بكنید
كسى كه كردارش او را به جایى نرساند، افتخارات خاندانش او را به جایى نخواهد رسانید.امام علی علیه السلام : مَنْ أَبْطَأَ بِهِ عَمَلُهُ لَمْ یُسْرِعْ بِهِ نَسَبُهُ .
آیا می‌دانید چرا پیامبر فرمودند: هرگز خداوند متعال بهتر از خدیجه را بر من نصیب نفرموده است
پیامبر اكرم صلی الله علیه و اله و آله هرگز خداوند متعال بهتر از او را بر من نصیب نفرموده است. او روزى كه من نیاز به كمك داشتم، به یارى‏ام آمد و دستم را با مهر و عطوفت گرفت؛ روزى به من ایمان آورد كه جهانیان نسبت به من كفر می ‏ورزیدند، و روزى مرا تصدیق كرد كه جهانیان تكذیبم می ‏كردند، خداوند از او به من اولاد عنایت كرد.
آیا می‌دانید چرا بعضی‌ها نصیحت تو كلّه‌شون نمیره؟!
میان شما و پندپذیرى ، پرده اى از غرور و خود خواهى وجود دارد.امام علی علیه السلام : بَیْنَكُمْ وَ بَیْنَ الْمَوْعِظَةِ حِجَابٌ مِنَ الْغِرَّةِ .
نهج البلاغه – حكمت282
آیا وقتی بهتر از شب عید برای پوشیدن لباسهای نو سراغ دارید؟!
امام حسن علیه السلام : بهترین جامه های خود را در موقع نماز می پوشید ، كسانی از آن حضرت سبب این كار را سؤال كردند ، در جواب فرمود : خداند جمیل است و جمال و زیبایی را دوست دارد به این جهت خود را در پیشگاه الهی زینت می كنم ، خداوند امر فرموده كه با زینت های خود در مساجد حاضر شوید .
تفسیر عیاشی ، ج 2 ، ص 14
آخه غصه روزی كه هنوز نیامده را برای چی می‌خورید؟!
اى فرزند آدم ! اندوه روز نیامده را بر اِمروزت میفزا ، زیرا اگر روزِ نرسیده، از عمر تو باشد خدا روزى تو را خواهد رساند.امام علی علیه السلام : یَا ابْنَ آدَمَ لَا تَحْمِلْ هَمَّ یَوْمِكَ الَّذِى لَمْ یَأْتِكَ عَلَى یَوْمِكَ الَّذِى قَدْ أَتَاكَ فَإِنَّهُ إِنْ یَكُ مِنْ عُمُرِكَ یَأْتِ اللَّهُ فِیهِ بِرِزْقِكَ .
نهج البلاغه – حكمت 267
مهدی             maceha
دوشنبه 10/10/1386 - 21:33
پسندیدم 0
UserName