حضرن مسیح(ع)وامام زمان (ع)
توسط : بر ز خ

سلام

میلاد حضرت عیسی مسیح سلام اله علی نبیینا و آله، آنكه در ظهور مولانا المهدی ارواحنا فداه در نماز اقتدا به وی خواهد نمود ، مباركباد .

 

حضرت ولی عصر ( عج ) با انبیاء و پیامبران بزرگ الهی، وجوه مشابهت زیادی دارند و نقطه شاخص و برجسته حیات و زندگی هر یك از آنان در وجود پاك وی نمودار است و در این میان شباهت آن حضرت به حضرت عیسی بن مریم بسیار قوی و شدیدتر می باشد .

 اكنون وجوه مشابهت و جهات اشتراك آن دو بزرگوار را یاد آور می شویم :

 1- هر دو در ایام خردسالی و كودكی به مقام شامخ ولایت مطلقه نائل شدند . زیرا عیسی به تصریح قرآن كریم در آغاز تولد به مقام نبوت رسید چنانكه خود فرمود : و جعلنی نبیآ (۱ ) ، ـ خداوند مرا پیامبر خود قرار داده ـ و حضرت مهدی نیز به پنج سالگی نرسیده بود كه با درگذشت پدر بزرگوارشان به مقام والای امامت نائل گردیدند .

آری، امام زمان در نیمه شعبان كه ماه هشتم از سالهای قمری است در سال ۲۵۵ تولد یافتند و حضرت عسكری ( ع ) در سال ۲۶۰ در ماه سوم، جهان را وداع گفتند و در نتیجه، سن مبارك امام زمان در روز شهادت والد بزرگوارش چهار سال و هفت ماه بوده است و بر این اساس در چهار سال و هفت ماهگی حضرتش مفتخر به امامت و ولایت مطلقه الهیه گردیده اند .

در زیارت آن حضرت می خوانیم : ( اشهد ان اله اصطفاك صغیرا و اكمل لك علومه كبیرا ) ، ـ شهادت می دهم كه خداوند تو را در كودكی - برای امامت - انتخاب كرده و علوم خود را در بزرگی برای تو كامل گردانید ـ .

 2-هر دو در اولین لحظات تولد، لب به سخن باز كردند .

عیسی ( ع ) فرمود : انی عبد الله آتانی الكتاب و جعلنی نبیا و جعلنی مباركا اینما كنت و اوصانی بالصلاه و الزكاه ما دمت حیا و بر‌‌ا بوالدتی و لم یجعلنی جبار شقیا (۲) ، ـ منم بنده خدا، او به من كتاب عطا كرده و مرا پیامبر خود قرار داد و مایه بركت و رحمت گردانید، در هر جا كه باشم . به نماز و زكات تا زنده باشم سفارش نمود و نیكی به مادرم را به من توصیه فرمود و مرا ستمكاری شقی قرار نداد ـ.

حضرت مهدی ( عج ) نیز در لحظه نخستین ولادت سخن گفتند چنانكه شیخ صدوق نقل كرده كه چون مهدی ( ع ) تولد یافت، برای خدا به سجده افتاد و سپس سر را از سجده بلند كرده و می گفت : شهد الله انه لا اله الا هو و الملائكه و اولوا العلم قائما بالقسط لا اله الا هو العزیز الحكیم ان الدین عند الله الاسلام (۳).

علامه مجلسی از كتاب غیبت شیخ طوسی ضمن داستان و روایت مفصلی نقل می كند از حضرت حكیمه عمه امام عسكری ( ع ) كه آنحضرت در لحظه ولادت حضرت مهدی فرمودند : ای عمه ! فرزند مرا بیاور و چون كودك را به حضرت امام عسكری بردم دست بر سر فرزند كشیده و فرمود : ای فرزند به قدرت خدا سخن بگو، حضرت مهدی گفت : اعوذ بالله من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم و نرید ان نمن علی الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم الائمه و نجعلهم الوارثین و نمكن لهم فی الارض و نری فرعون و هامان و جنودهما ما كانوا یحذرون . آنگاه بر رسول خدا ( ص ) صلوات فرستاد و امیر المومنین ( ع ) و سایر ائمه را یكی پس از دیگری اسم برد و بر هر یك صلوات فرستاد تا به پدر بزرگوار خودش رسید در آن هنگام امام عسكری فرمود : ای عمه ! فرزندم را بسوی مادرش برگردان ....(۴)

 ۳- هر دو از دیده ها غائب و پنهان گردیدند . چنانكه راجع به عیسی بن مریم در قرآن كریم می خوانیم : رفعه الله الیه (۵) ـ خداوند او را بسوی خود بالا برد ـ و همین موجب شد كه مردم از فیض دیدارش محروم گردیدند.

امام زمان هم در پشت پرده غیبتند و كسی نمی داند كه در كجا و كدام نقطه بسر می برند و جایگاه آن حضرت كجاست .

 ۴- هر یك از آن دو وجود مقدس، مورد اختلافات فاحش و چشمگیر در بین مردم واقع شدند . در مورد مسیح، گروهی حتی تولد او را انكار كردند و یهوددیان هنوز هم در انتظار اویند . و گروهی می گفتند : تولد یافت و مبعوث شد ولی به دست رومیان به دار آویخته شد و قرآن كریم در این رابطه می فرماید : و ما قتلوه و ما صلبوه و لكن شبه لهم (۶) ـ او را نكشتند و نه به دارش زدند و لكن جریان، برای آنان مشتبه شد .

در باره حضرت ولی عصر نیز این اختلافات و یا بیش از اینها بوجود آمد . گروهی منكر تولد او شدند . بعضی گفتند از امام عسكری  فرزندی تولد نیافته است، گروهی گفتند تولد یافت و آمد و از میان رفت . چنانكه بعضی او را با علی محمد باب تطبیق كرده و گفتند : كشته شد . و عده ای دیگر كه شیعه عارف و خالصند در انتظار مقدم مسعودش می باشند .

 ۵- هر دو در یك روز ،ظهور كرده و جهت اعتلای اسلام با هم همكاری خواهند نمود . روایاتی از اهل بیت عصمت و طهارت ( ع ) بدین مضمون رسیده كه حضرت عیسی بن مریم ،پیغمبر بزرگ الهی پشت سر امام زمان نماز می خواند و به آن حضرت اقتداء خواهد فرمود .

راستی چه لذت بخش است نماز جماعتی كه امام آن مهدی موعود و یكی از مامومین و اقتداكنندگان، حضرت عیسی باشد .

 

زیر نویسها و یادداشتها

 ۱- سوره مریم ، آیه ۳۰

۲- سوره مریم ،آیه ۳۲-۳۱-۳۰

۳- كمال الدین و تمام النعمه، ص ۴۳۳و آیه كریمه ۱۸ سوره آل عمران

۴- بحار الانوار، ج ۵۱، ص ۱۸و آیات كریمه ۵ و ۶ سوره قصص

۵- سوره نساء ، آیه ۱۵۸

۶- سوره نساء ، آیه ۱۵۷

سه شنبه 4/10/1386 - 12:29
پسندیدم 0
UserName