چه طور باید شیر بخوریم

شاید یكی از بزرگترین مشكلاتی كه اكثر خانم‌ها و آقایان با آن مواجهند مشكل در مصرف شیر است.این مشكل واقعا وجود دارد و توضیحی كاملا علمی هم دارد.سعی می‌كنم ساده توضیح دهم.لطف كنید با سوالات پیچیده، من را فیتیله‌پیچ نكنید.ساده بیاندیشید و ساده بپرسید تا بتوانم ساده جواب دهم:

شیر یكی از باارزشترین مواد غذایی است.اما برای اینكه در بدن انسان جذب شود نیاز به یك فاكتور بسیار مهم دارد.در روده انسانها نوعی باكتری زندگی می‌كند كه برای تجزیه محتویات شیر لازم است.در حالت عادی تعداد انها بسیار بسیار كم است.وقتی شما به یكباره حجم زیادی شیر میل می‌كنید(مثلا یك لیوان) باكتری مورد نیاز جهت تجزیه این یك لیوان در روده شما وجود ندارد، در نتیجه روده شما شیر را بعنوان یك ماده اضافی تشخیص داده و ان را دفع می‌كند.این دفع به صورت دل‌پیچه و اسهال رخ می‌دهد.

اما اگر به روشی اصولی شیر را مصرف كنید این مشكل اتفاق نخواهد افتاد.روز اول از مقدار حداقل شروع كنید.مثلا نصف استكان (یا حتی كمتر). باكتریهای اندك موجود در روده شما فرصت كافی خواهند داشت تا شیر موجود را تجزیه كنند و سپس بدن شما آنها را جذب خودش كند.در كنار این موضوع آن باكتریها می‌توانند فرصت لازم را داشته باشند برای اینكه تعداد خود را افزایش دهند.چند روز (مثلا 3 روز ) باهمین مقدار اندك، شیر میل كنید.روز 3-4 می‌توانید اندكی به میزان آن اضافه كنید.این سیكل را هرچند روز یكبار افزایش داده تا پس از مثلا 15 روز- یكماه، مقدار مصرف شیر روزانه خود را به یك لیوان در روز برسانید.

اگر این روش اصولی را همه شما دقیق و مو به مو بكار برید، حدود 90% شما بدون مشكل خواهید بود.در گروهی از افراد ممكن است بوی خود شیر برایشان ناراحت‌كننده باشد.این افراد می‌توانند از شیر پاستوریزه در هر فرم آن استفاده كنند: سرد گرم فرقی نمی‌كند.حتی اگر واقعا شیر به تنهایی برای شما غیرقابل تحمل است می‌توانید تركیبات آن را امتحان كنید.

در زندگی حرفه‌ایم  تنها یك دسته مراجعان هستند كه اعصاب من را بینهایت خط‌خطی می‌كنند: كسانی كه صبر ندارند و عجولند!! عجول نباشید!! بلافاصله نپرید جلو كه : اقا همه این كارها رو كردیم نشد!! ارام باشید و تك تك موارد را دقیق رعایت كنید.

با این كه هیچ چیز هیچ چیز جایگزین خود شیر خالی نمی‌شود اما در صورتی كه واقعا توانایی تحمل آن را -بعد از انجام این كارها - نداشتید، از تركیبات آن استفاده كنید: شیرخرما ، شیرعسل ، شیركاكائو ، شیرموز  و ….

گروه بسیار بسیار اندكی هستند كه به صورت مادرزادی ممكن است در روده انها باكتری مربوطه وجود نداشته باشد(تاكید می‌كنم بسیار بسیار اندك: مریم خانوم ! شما همین اول نگو جزء این دسته هستید كه باور نمی‌كنم!! )این موضوع را تنها یك پزشك مجرب و با آزمایشات متعدد می‌تواند تشخیص دهد.

برای این دسته از افراد توصیه می‌شود كه شیر مصرف نكنند و بجای آن از سایر لبنیات مثل ماست ، پنیر ، دوغ  و …. استفاده كنند. بازهم تاكیید می‌كنم هیچكدام جایگزینی برای شیر نیستند همانطور كه شیر هرگز جایگزینی برای ماست و پنیر و .. نخواهد بود.اگر ماست جایگزینی برای شیر بود چرا اسمش را شیر بگذارند؛ می‌گذاشتند ماست آبكی !!

فراموش نكنیم: هر چیزی خواص خاص خود را دارد.

دوشنبه 3/10/1386 - 18:37
پسندیدم 0
UserName