خواص دارویی انجیر
توسط : Hesamiz
بهترین غذا برای بیماران عصبی،انجیر میوه ای است شیرین و گوشتدار كه درون آن پر از دانه های بسیار ریز است و پس از رسیدن شیرین و زرد رنگ می شود.


درخت انجیر در اكثر نقاط دنیا و ایران می روید و سالیانه سه مرتبه (بهار، تابستان، پاییز) میوه می دهد. نام عربی انجیر «تین» است میوه انجیر بیشتر به رنگ زرد و قرمز دیده می شود.


خواص: انجیر ادرارآور است و كسانی كه به خروج ادرار احتیاج دارند باید انجیر مصرف كنند. انجیر سینه را نرم می كند. برگ های درخت انجیر، ظروف آشپزخانه ...بهترین غذا برای بیماران عصبی


انجیر میوه ای است شیرین و گوشتدار كه درون آن پر از دانه های بسیار ریز است و پس از رسیدن شیرین و زرد رنگ می شود.


درخت انجیر در اكثر نقاط دنیا و ایران می روید و سالیانه سه مرتبه (بهار، تابستان، پاییز) میوه می دهد. نام عربی انجیر «تین» است میوه انجیر بیشتر به رنگ زرد و قرمز دیده می شود.


خواص:


انجیر ادرارآور است و كسانی كه به خروج ادرار احتیاج دارند باید انجیر مصرف كنند. انجیر سینه را نرم می كند. برگ های درخت انجیر، ظروف آشپزخانه را كاملاًپاك می كند. جوشانده 40تا 120گرم انجیر در یك لیتر آب برای معالجه برونشیت مزمن،زكام و گرفتگی صدا مفید است.


مربا و كمپوت انجیر برای درمان یبوست مؤثر است لذا میتوان 3 تا 4 انجیر تازه راچهار قطعه كرده و در نیم لیتر شیر جوشانده تا پخته شود و آن را با 12 عدد كشمش صبح ناشتا بخورند.


جوشانده برگ انجیر در منظم نمودن عادات ماهیانه خانم هایی كه مبتلا به بی نظمی عادت ماهانه شدهاند مؤثر است كه باید جوشانده را چند روز قبل از عادت ماهانه مصرف نمایند.


شیر سفیدی كه از دم برگها یا میوه انجیر خارج می شود بهترین درمان میخچه و زگیل است و باید آن را صبح و شب روی میخچه گذاشت تا آن را زایل كند.


میوه انجیر نیروبخش، خوش طعم،مولّدانرژی و فربه كننده است و مواد لازم برای سوخت و ساز بدن را در خود جمع كرده است.


انجبر برای نرم كردن سینه و روده ها دارای خاصیت معروفی است.


اگر 40 تا 120 گرم انجیر خشك را در یك لیتر آب بجوشانید، جوشانده ای بدست می آید كه برای معالجه زكام های شدید و تورم های حنجره مفید است. دم كرده برگ های آن به مقدار 26 تا 30 گرم در یك لیتر آب، مسكن و برای معالجه سرفه تجویز می شود.


جوشانده انجیر خشك در التهاب دستگاه تنفس تجویز می شود.غرغره كردن جوشانده انجیر خشك برای درمان گلو درد و سرما خوردگی بسیار مؤثر است. اگر 5 تا 7 گرم انجیر خشك رادر مقداری آب ریخته و با آتشی ملایم بپزند تا به صورت شربتی درآید این شربت درد گلو را آرام می كندو سرفه را تسكین می دهد. از جوشانده انجیر خشك در شیر، شربتی به دست می آید كه


برای رفع تحریكات گلو مخاط دهان مصرف می شود.


انجیر خشك را می كوبند و می سایند ئ به جای قهوه مصرف می كنند.مصرف گرد انجیر به جای قهوه در بیماریهای برونشیت، سینه پهلو و سیاه سرفه مفید است. جوشانده شاخه نازك درخت انجیر،آبی را كه در بافت های بدن جمع شده خارج می كند از این جهت در مورد مرض استسقاءنیز مصرف آن مفید است.


انجیر بیش از هر میوه ای قند طبیعی دارد و به مقدار قابل توجهی دارای ویتامین های «آ» و «ب» است. اگر انجیر را بپزند و به شكل كمپوت و یا مربا درآورند برای اشخاصی كه سوء هاضمه یا یبوست دارند مفید است. انجیر بواسیر را قطع می كند.


انجیر سده ها را نرم می كند و برای باد قولنج مفید است. انجیر نقرس را معالجه می كندو قوای جنسی را زیاد می كند.


انجیر بوی بد دهان را از بین می بردو استخوان ها را محكم می كند.


انجیر میوه ای است بسیار مغذی كه هضم آن آسان است و مصرف آن برای بچه ها و اشخاصی كه از بستر بیماری برخاسته اند و دوره نقاهت را می گذرانند بسیار مفید است.انجیر به علت دارا بودن


دانه های ریز، باعث تقویت روده و معده می شود ولی برای كبدهای ضعیف زیان آور است.


انجیر در رفع بواسیر،صرع، جنون و وسواس اثرات نیكویی دارد. خوردن انجیر تازه و خشك،موجب لینیت مزاج می شود،از این جهت یبوست های كهنه و مقاوم را درمان می كند.


خوردن جوشانده انجیر خشك در تمام التهابات دستگاه تنفس مانند ذات الریه، ذات الجنب،آسم،تنگی نفس،سرماخوردگی های مكرر مفید است.غرغره كردن و دهان شویه


با جوشانده انجیر خشك، ورم لثه، ورم دهان و ورم گلو را درمان می كند.


اگر خمیر انجیر با آرد جو و گندم را به صورت مرهم، روزی 2 مرتبه در محل ورم گوش و دمل ها قرار دهند اثر شفابخش دارند.


اگر خمیر انجیر با آرد جو را به صورت مرهم در محل سوختگی ها و غده های ملتهب قرار دهند،مؤثر است.


مسواك زدن با سوخته انجیر، برای جرم گیری دندان (سفید كردن دندان ) و تقویت لثه، فوق العاده مفید است.


برگ تازه انجیر برای التیام جراحات و زخم ها و جوش خوردن سریع زخم های سطحی مؤثر است. می توان برگ تازه را به مدت كمی روی زخم های سطحی گذارد، اگر برگ خشك كرده درخت انجیر را بكوبید و در سركه بخیسانید و به پوست بدن كه پوسته پوسته می شود بمالید اثر شفابخش دارد.


برگ خشك كرده درخت انجیر را بكوبید و در آب خیس نموده و بر سر یا ابرو بمالید،ریزش مو را بر طرف می كند.


یك قطره از شیرآبه سفیدرنگ انجیر را در داخل دندانی كه پوسیده و كرم خوردگی دارد بمالید،درد را تسكین می دهد.


وجود مقدار زیاد فسفر این حقیقت را نشان می دهد كه انجیر در پرورش هوش و حافظه بسیبار مؤثر است.


سرشار بودن انجیر از پتاسیم تاَمین كننده سلامتی كودكان ضعیف و كم خون و بی اشتها است. اگر انجیر و عسل را به طور مساوی با هم مخلوط كنید جهت زخم معده بسیار مفید است. انجیر به علت داشتن پتاسیم، درجه قلیایی بودن بدن را بالا برده و در رفع اوره و چربی بدن بسیار مؤثر است.


انجیر می تواند در بیماران مبتلا به عدم كفایت كبد و رماتیسم مزمن مؤثر باشد. انجیر هر قدر تازه تر باشد قدرت پاك كنندگی و خواص آن بیشتر است. انجیر بهترین غذا برای بیماران عصبی است.


انجیر پخته مرهم خوبی برای سوختگی زخم های گرم و دمل( مخصوصاً دمل دندان ) است. شربت انجیر تسكین دهندۀ دردهای گلو و سرفه است.


انجیر خیسانده شده در شیر بسیار خوشمزه و برای درمان یبوست شدید بسیار مفید است.


انجیر خیسانده شده در روغن زیتون برای معالجه یبوست بسیار مفیداست و باید صبح ناشتا خورده شود.


شیره سفید انجیر اثری نظیر مایه پنیر دارد، لذا می توان از آن در تهیه پنیر استفاده كرد.


برای معالجه آبسه دندان و ناراحتی لوزه و گلو انجیر پخته بسیار مفید است. مرهم انجیر پخته شده در سركه، برای درمان سوزش، خشكی و خشونت زخم ها بسیار مؤثر است


جوشانده تازه و جوان درخت انجیر در استسقاء اثر نیكو دارد.جوشانده انجیر در التهاب دستگاه تنفس تجویز می شود.


جوشانده پوست تازه انجیر در شك روش ها و اسهال خونی توصیه شده است.


تذكرات:


انجیر برای مبتلایان به قند مضر است. انجیر برای اشخاص چاق، زیان آور است.


انجیر برای مبتلایان به اختلال معده و روده مضر است.


زیاده روی در خوردن انجیر، برای معده و چشم زیان آور استو خنثی كننده زیاد آن كرفس است.


انجیر و ورزشكاران:


بر اساس نتایج پژوهشی جدید در مصر، انجیر تازه یا خشك بهترین ماده انرژی زا برای ورزشكاران است. نیم ساعت پس از خوردن انجیر، قند آن به راحتی جذب بدن می شود و انرژی مورد نیاز ورزشكاران تأمین می شود.


انجیر تازه حاوی پتاسیم و كلسیم و آهن و ویتامین های گروه «ب» است كه برای سلامت پوست و عضلات و اعصاب مفید است.


انجیر خشك حاوی مواد غذایی غلیظ شده است و میزان ویتامین ها و مواد معدنی و كالری آن بیشتر از انجیر تازه است ( در حدود 6برابر) ماده پكتین انجیر خشك كلسترول خون را كاهش می دهد.ابرگرفته از کتاب چگونگی درمان بیماریها با میو ه ها و سبزیها (حکیمه احسانی
دوشنبه 3/10/1386 - 15:24
پسندیدم 0
UserName