پارتیشن بندی
توسط : majidi_mk2003
پارتیشن بندی به بیانی ساده، عبارت است از تقسیم كردن فضای هارد دیسك به دو یا چند قسمت به طوری كه هر یك از این قسمت ها از دید ویندوز همانند یك هارد دیسك مستقل عمل می كنند. امروزه بالا رفتن فضای هارد دیسك هایی كه برای كامپیوترها خریداری می شود. پارتیشن بندی را امری تقریبا ضروری كرده است، چرا كه چند دیسك كوچك، بهتر از یك دیسك بزرگ اطلاعات را نگهداری می كنند. امروزه بسیاری از كامپیوترها به هارد دیسكی با ظرفیت بالا مجهزند اما از این فضا به نحو مناسب استفاده نمی شود. معمولا اطلاعات خود شما، فایل ها و برنامه های ویندوز در كنا رهم روی درایو C می نشینند و اگر اتفاقی برای سیستم بیفتد، همه چیز با هم از بین می رود. اما با تقسیم بندی هارد به دو یا چند تكه، در واقع دو یا چند درایو مستقل از هم دارید، كه خراب شدن یكی، هیچ تاثیری روی اطلاعات بقیه درایوها نمی گذارد. بدین ترتیب. می توانید فایل های اطلاعاتی خود را از ...

فایل های برنامه ای ویندوز جدا كرده و اسناد، عكس ها و فیلم های خود را حتی در صورت از كار افتادن ویندوز حفظ كنید.
یك راه حل: بك آپ
یكی از دلایلی كه بسیاری از كاربران به خاطر آن از سیستم خود به طور كامل بك آپ نمی گیرند این است كه جایی برای نگهداری فایل بك آپ ندارند. بك آپ گرفتن روی سی دی هم وقت گیر است و هم اگر قرار باشد به طور منظم این كار را بكنید، خیلی زحمت دارد. اما بك آپ گرفتن روی هارددیسك، هم سریع است، هم آسان و هم بی دردسر . البته بعید است كه همه روی سیستم خود دو هارددیسك داشته باشند، اما خوشبختانه اگر دو پارتیشن داشته باشید، می توانید از دومی به عنوان بك آپ پارتیشن اول استفاده كنید. در این حالت می توانید كل ویندوز را روی پارتیشن دوم بك آپ بگیرید تا هر وقت ویندوز از كار افتاد یا دردسر درست كرد ظرف كم تر از نیم ساعت، آن را با تمام برنامه ها و نرم افزارهایش برگردانید. البته توجه داشته باشید كه این كار شما را از خطر آسیب دیدگی فیزیكی هارد نجات نمی دهد، یعنی اگر هارددیسك به طور فیزیكی اشكال پیدا كرد و قابل استفاده نبود دیگر نمی توانید از بك آپ خود استفاده كنید. به همین دلیل همیشه بهتر است روی سی دی هم یك نسخه بك آپ داشته باشید. اگر می خواهید درك بهتری از نحوه پارتیشن بندی هارد داشته باشید، باید ابتدا با خود هارد دیسك به صورت پایه ای آشنا شوید. هارددیسك به صورت فیزیكی از چند دیسك مغناطیسی تشكیل شده است كه در فواصل بسیار كوچك روی همدیگر انباشته شده اند و یك محور مركزی آن ها را در جای خود ثابت نگه می دارد. این صفحات حول این محور می چرخند و می توانند اطلاعات مغناطیسی را در هر دو روی خود ثبت كنند. برای خواندن و نوشتن اطلاعات روی صفحات هدهایی تعبیه شده اند كه قابل حركت هستند. برای درك بهتر موضوع، دستگاه های گرامافون را در نظر بگیرید كه یك صفحه داخل آن می چرخد و هد روی صفحه گذاشته می شود. منتها این مقایسه خیلی هم درست نیست؛ چرا كه در گرامافون فقط یك هد وجود دارد كه آن هم با صفحه تماس فیزیكی دارد. در حالی كه در هارد دیسك چنین نیست( برای هر صفحه یك هد گذاشته شده و تماس فیزیكی هم ندارند ) دیگر این كه هد، در گرامافون به صورت مارپیچی به طرف مركز صفحه حركت می كند. در حالی كه در هارد دیسك، هدها با آزادی كامل به جلو و عقب می روند. چرش صفحات و جلو- عقب رفتن هد، باعث می شود كه هر نقطه از دیسك قابل دسترسی باشد.

اسرار فرمت كردن
برای این كه هارد دیسك قابل استفاده باشد،قبل از هر چیز باید فرمت شود. فرمت كردن هارد آن را به وضعیت « صفر» می برد تا اطلاعات روی آن قابل ذخیره و بازیابی شوند. معمولا سازنده هارد دیسك یك فرمت اولیه یا اصطلاحا «سطح پایین» روی هارد انجام می دهد و شما فقط باید فرمت سطح بالا روی آن انجام دهید تا سیستم فایلی روی آن قابل اعتماد باشد. فرمت سطح پایین ساختار فیزیكی اولیه دیسك را شكل می دهد. یعنی تراك ها، سكتورها و سیلندرها را می سازد. تراك مثل شیارهای روی صفحات گرامافون هستند. با این تفاوت كه شیارها در صفحه گرامافون به صورت مارپیچی به مركز صفحه منتهی می شوند، ولی در هارد دیسك، شیارها هم مركزی هستند و هر چه به مركز نزدیك تر می شویم، دایره كوچك تر می شود. هر شیار با یك خط فرضی كه از مركز صفحه بیرون كشیده شده ( شبیه به پره های چرخ یك دوچرخه) به چند سكتور تقسیم می شود. هر سكتور می تواند اندازه مشخصی از اطلاعات را نگهداری كند. هر چه از مركز صفحه به طرف بیرون می رویم. سكتور بزرگ تر شده و در نتیجه اطلاعات بیش تری را می تواند ذخیره كند. یادتان باشد كه شیارها هم روی صفحه و هم پشت صفحه تشكیل می شوند. به عبارت دیگر،پشت و روی صفحه قابلیت ذخیره سازی اطلاعات را دارد. شیارهایی كه از مركز صفحه فاصله یكسانی دارند، در تمام صفحات تشكیل دهنده هارد دیسك از بالا به پایین سیلندر یا استوانه را تشكیل می دهند. بنابراین، هر هارد دیسك به تعداد شیارهای هر صفحه خود سیلندر دارد. با دسته كردن تعدادی از این سیلندرهایی كه در مجاورت یكدیگر قرار دارند،پارتیشن ساخته می شود. به عبارت دیگر وقتی هارد دیسك را پارتیشن بندی می كنید، در واقع قسمت های لوله ای شكل را روی صفحات هارد جدا می كنید. قطر هر لوله بستگی به سایز پارتیشن شما دارد. مثلا در هارد دیسكی كه فقط یك پارتیشن دارد، قطر این لوله به اندازه كل مساحت صفحه هارد دیسك است.

فرمت منطقی
بعد از این كه هارد دیسك خود را به چند پارتیشن تقسیم كردید، باید هر یك را به صورت منطقی (
logical ) فرمت كنید تا اطلاعات روی آن ها قابل ذخیره باشند. فرمت كردن منطقی هارد دیسك یا پارتیشن، سیستم فایل ( file system ) را روی آن سوار می كند،سیستمی برای نگهداری و سازمان دادن به اطلاعات شما. برای درك بهتر موضوع فرض كنید بخواهید كتابخانه ای را بر پا كنید. ابتدا باید ساختمانی را كه برای كتابخانه در نظر گرفته اید قفسه گذاری كنید تا كتاب ها داخل قفسه ها نگهداری شوند. بعد باید شیوه ای را برای مرتب كردن كتاب ها اتخاذ كنید تا دسترسی به هر كتاب به سرعت و سهولت امكان پذیر باشد. این شیوه می تواند به این صورت باشد كه مثلا كتاب ها را به ترتیب حروف الفبای عناوین آنها پش سر هم داخل قفسه ها بگذارید. یا این ترتیب می تواند بر اساس مثلا نام نویسندگان باشد. قفسه بندی كتابخانه مثل پارتیشن بندی ها هارد دیسك و شیوه انتخابی شما در نگهداری كتاب ها، مثل فرمت كردن منطقی هارد دیسك است. هیچ كتابخانه ای نمی تواند بدون قفسه بندی سیستم فهرست نویسی دوام بیاورد. سیستم عامل كامپیوتر هم بدون سیستم بایگانی قابل استفاده نیست.
پارتیشن بندی
فكر می كنم حالا درك روشنی از مسئله پارتیشن بندی داشته باشید. پس حالا باید دانسته های خود را به مرحله عمل برسانید. برای ساخت پارتیشن جدید هم می توانید از همان ابتدای كار هنگام نصب ویندوز اقدام كنید. هم می توانید بعد از نصب ویندوز به كمك برنامه های مخصوص پارتیشن بندی این كار را انجام دهید. روش اول باعث می شود كل هارد شما پاك و همه چیز از نو ساخته شود. بنابراین اگر از قبل اطلاعاتی روی هارد خود دارید كه نمی خواهید از دست بدهید، باید از آن ها بك آپ بگیرید. سپس سی دی بوت ویندوز اكس پی را داخل درایو گذاشته و در برنامه
Setup دستور العمل پارتیشن بندی هارد را دنبال كنید. برای كمك به شما، این دستورالعمل را در كادری جداگانه با تصاویر مربوطه توضیح داده ام. اگر نمی خواهید اطلاعات خود را با پارتیشن بندی از دست بدهید، بهتر است از نرم افزارهای مخصوص این كار استفاده كنید. برنامه های زیادی در این زمینه وجود دارند كه به صورت رایگان از اینترنت قابل دریافت هستند، ولی تقریبا هیچ یك از آن ها نمی توانند سیستم NTFS را پارتیشن بندی كنند. سیستم NTFS نوعی سیستم بایگانی است كه در كارایی ویندوز اكس پی نقش مهمی دارد. بنابراین بهتر است از نرم افزارهای جدی تر و معروف تر در این زمینه استفاده كنید. یكی از این نرم افزارها Partitions Magic نام دارد ك كلیاتی از آن را در كادری جداگانه برای شما توضیح داده ام.
تبدیل سیستم فایل
بسیاری از ابزارهای پارتیشن بندی قابلیتی دارند كه بدون از بین بردن اطلاعات می تواند سیستم بایگانی پارتیشن شما را تغییر دهد. اگر تا به حال از سیستم بایگانی
FAT32 استفاده می كردید و هیچ دلیل خاصی برای داشتن این سیستم ندارید،بهتر است آن را به سیستم كارآمدتر NTFS تبدیل كنید. برنامه Partition Magic می تواند این كار را بكند. یكی از خوبی های داشتن دو پارتیشن و جدا كردن ویندوز از اطلاعات شخصی شما این است كه اگر مجبور شدید ویندوز را از نو نصب كنید، می توانید با خیال آسوده پارتیشن مربوط را فرمت كنید و به پارتیشنی كه فایل هایتان را روی آن گذاشته اید،دست نزنید. خوبی دیگر این است كه با استفاده از برنامه هایی كه از هارد « تصویر » می گیرند، می توانید تصویری از پارتیشن اصلی خود گرفته و روی پارتیشنی دیگر ذخیره كنید. برنامه هایی مثل Drive lmage این كار را انجام می دهند. در این صورت، هر وقت ویندوزتان از كار افتاد و مجبور شدید از نو به نصب آن بپردازید، می توانید به جای این كار، تصویر پارتیشن حاوی ویندوز را بازیابی كنید.
درباره سیستم فایل بیش تر بدانید
سه نوع سیستم فایل معروف وجود دارد كه هر كس به عنوان كاربر ویندوز باید باآن ها آشنا باشد. ابتدا
FAT به وجود آمد كه سر نام عبارت Fille Allocation Table است. این سیستم در DOS و ویندوز 95 استفاده می شد و به FAT16 نیز معروف است. FAT16 می توانست هاردهای حداكثر 2 گیگابایتی را فرمت كند. بعد از این سیستم، FAT32 آمد كه هاردهای بالاتر از 2 گیگابایت را هم می توانست فرمت كند. با ظهور ویندوز NT و بعد از آن 2000 ، سیستم بایگانی NTFS به وجود آمد. این سیستم به لحاظ كارآیی بسیار بهتر از هر دو FAT عمل می كند وهاردهای تا چند ترابایت را می شناسد. انتخاب سیستم بایگانی كار ساده ای است،همیشه NTFS را انتخاب كنید، مگر این كه برای انتخاب FAT دلیل خاصی داشته باشید. مثلا اگر در شبكه ای هستید كه بعضی كامپیوترهای آن ویندوز 98 دارند، مجبورید از FAT استفاده كنید. چون ویندوز 98 سیستم NTFS را نمی شناسد.
جادوی پارتیشن
اگر پاك شدن اطلاعات برایتان مهم نیست، همان سی دی نصب ویندوز اكس پی برای پارتیشن بندی هارد كفایت می كند. اما نرم افزارهای مستقلی وجود دارند كه بدون از بین بردن اطلاعات این كار را برای شما انجام می دهند.
PartitionMagic8 محصول شركت Powerguest یكی از بهترین آن هاست. محیط این برنامه خیلی شبیه Windows Explorer است و ویزاردهایی دارد كه كار را بسیار آسان كرده اند، با چند كلد می توانید هارددیسك خود را به چند پارتیشن تقسیم كنید. اگر چه این برنامه اعلام كرده كه در پارتیشن بندی هارد به اطلاعات شما دست نمی زند،اما منطق حكم می كنید كه از اطلاعات مهم خود بك آپ بگیرید، چون روی هیچ چیز نمی توان حساب كرد. مثلا اگر هنگام كار این برنامه،برق قطع شود.به احتمال زیاد اطلاعات را از دست خواهید داد. برای تقسیم یك هارد بهدو پارتیشن ابتدا اندازه پارتیشن اصلی را تا ان جا كه حجم اطلاعات روی آن اجازه می دهد، كوچك كنید. سپس در محل خالی شده، یك پارتیشن جدید ایجاد كنید. بعد از انجام این تنظیمات دكمه Apply را بزنید تا كار عملا آغاز شود.
نصب ویندوز اكس پی از نو
1- پارتیشن جدید
برای ساخت پارتیشن جدید، كامپیوتر خود را از طریق سی دی ویندوز اكس پی بوت كنید. با زدن دكمه
Enter وارد برنامه Setup ویندوز شوید. با زدن كلید f8 « توافق نهایی كاربر» را بپذیرید. سپس پارتیشن فعلی خود را انتخاب كنید و كلید D را بزنید تا پارتیشن پاك شود. حال كلید C را بزنید تا یك پارتیشن جدید ساخته شود.
2- تعیین اندازه
غالبا پارتیشن اول برای نصب خود ویندوز اكس پی و نرم افزارها استفاده می شود. بنابراین سایز آن را به نسبت یك چهارم یا یك سوم كل هارد دیسك خود انتخاب كنید. البته اگر فكر می كنید برنامه های زیادی روی سیستم خود نصب نخواهید كرد،اندازه آن را كوچك ر م بگیرید بهتر است. چون كار بك آپ را آسان تر می كند.

3- پارتیشن های دیگر
فضای باقی مانده روی هارد را انتخاب كرده و كلید
C را بزنید تا پارتیشن دیگری ساخته شود. دوباره اندازه این پارتیشن را هم وارد كنید. با تكرار همین كار،می توانید ارتیشن های بیشتری راكه برای نصب ویندوز تعیین كرده بودید انتخاب كده و كلید Enter را بزنید. نوع فرمت را NTFS انتخاب كنید . كار را ادامه دهید.
يکشنبه 2/10/1386 - 12:5
پسندیدم 0
UserName