حج
توسط : aftab

حج کردن و حجه دادن برای حضرت ولی عصر علیه السلام

 

به طور کلی یکی از حقوق امام زمان علیه السلام بر شیعیان در رابطه با اموال است که شامل سهم امام، نذورات، دقت در مصرف بیت المال و... از جمله آنها حج کردن و حجه دادن برای حضرت است.

 

حج کردن و حجه دادن برای امام زمان علیه السلام در میان شیعیان مرسوم بوده و خود حضرت نیز تقریر فرمودند تمامی این حقوق (حقوق مالی) محترم هستند و باید در حفظ و نگهداری آنها اهتمام داشت و اهمال کاری و بی مبالاتی در مصرف آن، موجب خسران دنیا و آخرت است.

 

قطب رواندی (رحمة الله علیه) در کتاب خرایج روایت کرده که ابومحمد دعجلی دو پسر داشت: یکی از آنها ابوالحسن نام داشت که فرد صالحی بود و مرده ها را غسل می داد و دیگری فرد فاسقی بود که مرتکب محرمات می شد.

 

روزی مردی از شیعیان مقداری زر به ابومحمد دعجلی داد که به نیابت حضرت صاحب الامر علیه السلام به حج برود. ابومحمد قدری از زرها را به پسر فاسقش داد و او را با خود برد تا برای حضرت حج بجا آورد. وقتی که از حج برگشتند او نقل کرد که در عرفات جوان گندم گون و خوش اندامی را دیده که مشغول تضرع و دعا بود، به ایشان نزدیک شده و آن جوان نیز به او توجه کرده و فرمود: ای شیخ آیا حیا نمی کنی؟ ابومحمد گفت: از چه چیز باید حیا کنم؟ آن جوان گفت: «به تو حجه می دهند که برای کسی حج بجا آوری و تو آن را به فاسقی می دهی که شرب خمر می کند، به زودی این چشم تو کور می شود (و اشاره به چشمان ابو محمد کرد)».

 

چهل روز از بازگشت ابومحمد نگذشته بود که همان چشمی را که آن جوان به او اشاره کرده بود، بر اثر جراحت نابینا شد.1

پنج شنبه 29/9/1386 - 22:12
پسندیدم 0
UserName