استفاده از "اثر انگشت"برای احراز هویت مشتریان بانک ملت
توسط : sah2281987
مدیر امور طرح و برنامه بانک ملت از استقرار سیستم بیومتریک در تمامی شعب این بانک خبر داد و اظهار داشت:در این سیستم ، احراز هویت و شناسایی مشتریان بانک از طریق اثر انگشت انجام می شود.

به گزارش روابط عمومی بانک ملت ، علیرضا لکزایی با بیان این نکته که این فناوری با هدف کاهش هزینه های عملیاتی و افزایش سرعت ارایه خدمات همچنین افزایش کنترل های داخلی بدون ایجاد تاخیر در فرآیند ارایه خدمات بانکی ، مورد استفاده قرار گرفته است ، تاکید کرد:این سیستم هم اکنون در بیش از یکهزار و 300 شعبه بانک ملت عملیاتی شده است و در سایر شعبه ها نیز تا پایان سال اجرایی خواهد شد.

وی با اشاره به خرید بیش از سه هزار و 900 دستگاه اسکنر اثر انگشت برای اجرای این طرح ، ادامه داد:نرم افزار لازم برای عملیاتی کردن این سیستم نیز روی بستر بانکداری متمرکز بانک ملت طراحی شده است.

مدیر امور طرح و برنامه بانک ملت با تاکید بر این نکته که این فناوری در مرحله اول در مورد حساب های قرض الحسنه و کوتاه مدت قابل استفاده است ، تصریح کرد:در حساب های جاری علاوه بر احراز هویت به سبک سنتی از طریق تطبیق چهره مشتری با مدارک ارایه شده از سوی وی ، کنترل های مضاعفی هم مثل سریال برگ چک وجود دارد که امکان سوءاستفاده را کاهش می دهد ولی در حساب های قرض الحسنه و کوتاه مدت ،این ویژگی دسته چک وجود ندارد.

به گفته وی ، هدف سیستم بیومتریک ، انجام کنترل های مضاعف در جهت احراز هویت صاحب حساب به هنگام مراجعه به شعب است ، مشتریان بانک ملت هر زمان که علاقمند باشند می توانند با مراجعه به شعب و ثبت اثر انگشت خود روی پایگاه داده های بانک ، از امکان تطبیق اثر انگشت خود به هنگام انجام عملیات بانکی برخوردار شوند.

لکزایی اضافه کرد:در این صورت حتی اگر مشتری ، مدارک احراز هویت را به همراه نداشته باشد ، بانک می تواند در زمانی کوتاه ، بدون هیچ گونه دغدغه ای با تطبیق اثر انگشت ، خدمات مورد نیاز را به وی ارایه دهد.

مدیر امور طرح و برنامه بانک ملت از تقاضای بیش از 10 هزار مشتری این بانک برای استفاده از این سیستم در کمتر از یک ماه گذشته خبر داد و اظهار داشت:همه مشتریان بانک می توانند از این مزیت بهره مند شوند چون متناسب با حجم و تعداد مشتریان شعب ، سخت افزار خریداری و در شعب بانک از یک تا چهار دستگاه اسکنر اثر انگشت نصب شده است.

وی از تجهیز بیش از 600 باجه بانک ملت به این سیستم در آینده ای نزدیک خبر داد و افزود:سیستم بیومتریک هم اکنون در بیش از 380 شعبه بانک در استان تهران و حدود 950 شعبه در استان های سراسر کشورعملیاتی شده است.

لکزایی با بیان این نکته که این فناوری قابلیت تسری به دستگاه های خودپرداز و پایانه های فروشگاهی جدید را نیز دارد ، یادآور شد: فناوری بیومتریک در سه ماهه ابتدایی سال آینده ، برای کاربران شعب بانک ملت هم عملیاتی خواهد شد تا احراز اصالت آنان با استفاده از این فناوری انجام شود.

وی خاطر نشان کرد:استفاده از اثر انگشت در مرحله بعد به حساب های جاری تسری خواهد یافت و سپس برای دریافت تسهیلات و انواع چک ها نیز قابلیت اجرا پیدا خواهد کرد.

مدیر امور طرح و برنامه بانک ملت گفت:بعد از چند ماه از اجرای این طرح و کسب نتایج مورد انتظار ، می توان با اخذ مجوزهای لازم از مراجع ذیربط ، الزام ارایه کارت شناسایی معتبر برای دریافت خدمات بانکی از شعب این بانک را حذف کرد که در این صورت ، خدمات رسانی به مردم تسهیل خواهد شد و کارمندان بانک نیز دغدغه ای به لحاظ حصول اطمینان از شناسایی مشتری نخواهند داشت.

وی ادامه داد: حذف فرم های رایج دستور پرداخت برای برداشت از حساب های قرض الحسنه و کوتاه مدت الکترونیک از جلوی باجه نیز در برنامه تحقیقاتی بانک ملت قرار دارد تا بدین ترتیب مشتری بتواند با استفاده از فناوری بیومتریک پس از احراز هویت ، بدون استفاده از کاغذ ، رقم مورد درخواست را اعلام و کاربر نیز با کنترل مجدد اثر انگشت ، مبلغ مورد نظر را به وی پرداخت کند.

به گفته لکزایی ، استفاده از این فناوری باعث می شود تا کاربران شعب نیز از آرامش خاطر بیشتری بهره مند شوند و ضمن افزایش بهداشت و سلامت روانی آنان ، محیطی صمیمی و آرام برای مواجهه با مشتریان فراهم شود.
پنج شنبه 29/9/1386 - 10:17
پسندیدم 0
UserName