غرب حقوق هسته ای ایران را پایمال می کند/ چارچوب بازی با ایران تغییرکند
توسط : 2Esteghlal2
یکی از کارشناسان برجسته در شورای اطلاعات امنیتی انگلیس و آمریکا ( بیسیک) با تاکید بر رفتار ریاکارانه و تحکم آمیز غرب با ایران که به پایمال شدن حقوق هسته ای آن منجر می شود، اعلام کرد که غرب باید بر تغییر چارچوب بازی با ایران تمرکز کند.

به گزارش مهر، سازمان برآورد اطلاعات ملی آمریکا(NIE) دوشنبه 12 آذر گزارشی را منتشر کرد که در آن به صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران اشاره و اعلام شده است که آمریکا از سال 2003 میلادی به خوبی از این مطلب آگاهی داشته که تهران در پی تولید سلاحهای هسته ای نیست.

این در حالی است که علاوه بر تاکید ایران بر اینکه هرگز برنامه هسته ای نظامی نداشته، حتی روسیه به صراحت اعلام کرد ایران حتی پیش از سال 2003 نیز برنامه تسلیحات اتمی نداشته است.

" پل اینگرام" در گفتگو با گروه انرژی هسته ای " مهر" در پاسخ به این سئوال که آیا گزارش نهادهای امنیتی آمریکا درباره برنامه هسته ای ایران می تواند بهانه ای برای افزایش فشارها بر تهران باشد، گفت :" این گزارش درباره چیز کم اهمیتی سخن می گوید که ما قبلا از آن اطلاع نداشتیم. مسئله مهم کسی است که واقعا آن را می گوید. حال که سازمانهای اطلاعاتی آمریکا با صراحت نظر قوی خود را می گویند مبنی بر اینکه ایران برنامه سلاحهای هسته ای خود را در سال 2003 متوقف کرده، مطمئنا این گفته باید مانع هرگونه تلاشی برای جلب حمایت در اقدام نظامی باشد و این گزارش جلب حمایت برای تحریمهای جدید را به یک کار دیپلماتیک دشوار تبدیل خواهد کرد."

هم اکنون در نظر بسیاری از آمریکایی ها بوش یک سابقه شکست خورده دارد و مردی با وسواس فکری خطرناک است.

وی افزود:"جرج بوش" رئیس جمهوری آمریکا که همچنان به لفاظیهای خود درباره اینکه ایران یک تهدید فوری باقی می ماند ، ادامه می دهد؛ هم اکنون در نظر بسیاری از آمریکایی ها یک سابقه شکست خورده دارد و مردی با وسواس فکری خطرناک است. با این وجود من بر این نکته تاکید می کنم که واقعیتهای کمی تغییر یافته  است. اگر کشوری هر گونه تلاش ملی را برای رسیدن به ظرفیت یک سلاح هسته ای در حالی هماهنگ می کند که این کشور عضو ان پی تی ( معاهده منع گسترش سلاحهای هسته ای) است، مطمئنا این کشور در این مرحله تمرکز خود را بر ساخت سلاح متمرکز نمی کند. این کشور به دنبال آن است که توانایی خود را برای تولید ماده سوختی لازم - یک فناوری کاملا دومنظوره - کاملا در چارچوب اصول توافق پادمانهای خود متمرکز کند ."

 اینگرام درادامه گفتگو با مهر اظهار داشت :" اگر این کشور در این فناوری مسلط شد ( و ایران هنوز به فعالیت مستمر سانتریفیوژها در زمان لازم برای غنی سازی موثر مقادیر کافی اورانیوم دست نیافته) ، تنها پس از آن به گزینه های تسلیحاتی توجه خواهد کرد. آنچه گزارش برآورد اطلاعات ملی آمریکا انجام می دهد این است که برخی واکنشهای ساده و مبهم واشنگتن و برخی کشورهای اروپایی را که بر تهدید و اقدام تنبیهی متمرکز شده محو و ناپدید می کند و به ما فرصتی می دهد تا بر دیگر راه حلها که اعتما دسازی خواهند کرد، تمرکز کنیم."

چهارشنبه 28/9/1386 - 14:9
پسندیدم 0
UserName