زنان در حكومت قائم آل محمد علیه السلام(1)

ادامه مطلب......

من حامله هستم. از این رو آن كنیز را به دست أبى الشوارب، قاضى وقت، سپردند تا از او مراقبت كند. در مدتى كه صیقل زیر نظر قاضى نگهدارى مى‏شد دستگاه خلافت با مرگ عبید بن خاقانى و شورش صاحب الزنج رو به رو شد و صیقل از وضعیت آشفته سود جست و فرار كرد.1

حال سزاوار است بدانیم زنان در حكومت قائم آل محمد علیه السلام چه مى‏كنند، چه كسانى هستند، چند نفرند، از كجا مى‏آیند و چه مسؤولیتى بر عهده دارند. بر اساس برخى از روایات، حضور و نقش این زنان از نظر و موقعیت، چهار گونه است:


الف: حضور پنجاه زن در بین یاران امام

اولین گروه از زنانى كه به محضر امام مى‏شتابند آنهایند كه در آن ایّام مى‏زیسته‏اند و همانند دیگر یاران امام علیه السلام به هنگام ظهور در حرم امن الهى به خدمت امام علیه السلام مى‏رسند. در این باره دو روایت وجود دارد:

روایت اول: امّ سلمه ضمن حدیثى درباره علایم ظهور، از پیامبر روایت كرده است كه فرمود: «یعوذ عائذ منزنان الحرم فیجتمع الناس الیه كالطیر الوارده المتفرقه حتى یجتمع الیه ثلاث مأة واربعة عشر رجلاً فیه نسوة فیظهر على كل جبار و ابن جبار...»2 یعنى: در آن هنگام پناهنده‏اى به حرم امن الهى پناه مى‏آورد و مردم همانند كبوترانى كه از چهار سمت به یك سو هجوم مى‏برند به سوى او جمع مى‏شوند تا اینكه در نزد آن حضرت سیصد و چهارده نفر گرد آمده كه برخى از آنان زن مى‏باشند كه بر هر جبار و جبار زاده‏اى پیروز مى‏شود.3
روایت دوم: جابربن یزید جعفى، ضمن حدیث مفصلى از امام باقر علیه السلام در بیان برخى نشانه‏هاى ظهور نقل كرده كه: «و یجیى‏ء والله ثلاث مأة و بضعة عشر رجلاً فیهم خمسون امراة یجتمعون بمكة على غیر میعاد قزعاً كقزع الحزیف یتبع بعضهم و هى الایة التى قال الله اینما تكونوا یأت بكم الله جمیعاً ان الله على كل شى‏ء قدیر...»4 به خدا سوگند، سیصد و سیزده نفر مى‏آیند كه پنجاه نفر از این عده زن هستند كه بدون هیچ قرار قبلى در مكه كنار یكدیگر جمع خواهند شد. این است معناى آیه شریفه: هر جا باشید خداوند همه شما را حاضر مى‏كند. زیرا او بر هر كارى توانا است.

چهارشنبه 28/9/1386 - 11:0
پسندیدم 0
UserName