اثبات قیامت
توسط : saber_tayson

دلایل نقلی بر اثبات قیامت

 

دلایل نقلی، اصولا ریشه در دلیل عقلی دارد، زیرا مستند ما برای اثبات قیامت وحی است، و وحی هم بنوبه خود در اصول دین تحت عنوان نبوت به اثبات عقلی رسیده است. بنابراین، اگر ما به مستندات وحی تمسک می جوییم در حقیقت به حکم عقل این کار را انجام می دهیم.

دلایل نقلی شامل قرآن و احادیث است. قرآن مجید هم به دو گونه امکان وقوع معاد را به ما گزارش می دهد، نمونه هایی که توسط پیامبران صورت گرفته است، و گزارش قرآن کریم بروقوع قیامت بدون اینکه قصد استدلال داشته باشد.

عُزیر پیامبر خدا

عُزیر از جمله پیامبران بنی اسراییل و حافظ تمام تورات بوده و در بیت المقدس معلٌم و پیشوای یهودیان بود. وقتی با چهارپایش سفر می کرد مقداری نان و انگور همراه داشت. به قریه ای رسید که سالیان پیش اهل آن هلاک شده بودند و جز استخوانهای پوسیده از ایشان باقی نمانده بود، عزیر از روی حیرت و تعجٌب نگاهی به این استخوانها کرد و گفت:«انی یحیی هذه الله بعد موتها» (خدا این استخوانهای پوسیده را چطور دوباره زنده می فرماید)، خداوند تعالی برای اینکه بالحٌس به او بفهماند که قیامت نزد تو شگفت آور و بزرگ است ولی برای خداوند تعالی اهمیتی ندارد همانجا او را می میراند و یکصد سال به همین حال می افتد. و الاغش نیز استخوانهایش می پوسد. لکن تعجب اینجاست که انگور با آن لطافت، تازه می ماند. پس از یکصد سال خدا عزیر را زنده می کند، ملکی را بصورت بشر می بیند که از او می پرسد شما چقدر است که اینجا آمده اید، می گوید یک روز است که آمده ام، بلکه کمتر از یک روز! ملک گفت که صد سال است که اینجا افتاده بودی. به الاغش نگاه کرد دید، استخوان او پوسیده شده است. آن وقت ملک می گوید: به الاغت نگاه کن ببین که خدا چه می کند؟ عزیر می بیند اجزاء و ذرات بدن الاغ یکمرتبه بحرکت درآمده و بهم می چسبد. دست، پا، سر، چشم، گوش و غیره بهم متصل شده و به یکباره الاغ کاملی درست شده و از جا حرکت می کند. آنگاه (ملک) می گوید: انگورت را نگاه کن که اصلا  خراب نشده. و قدرت خدای را مشاهده کن و بدان که خدا بر هر چیز تواناست. (بقره، 261)

 

 

 

سه شنبه 27/9/1386 - 18:1
پسندیدم 0
UserName