وبلاگ 10 ساله شد!
توسط : 2Esteghlal2
پدیده وبلاگ در 17 دسامبر سال 1997 پا به عرصه وجود گذاشت، پدیده ای که در 10 سال گذشته توانست تحولی در چهره شبکه ایجاد کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در فاصله 10 سال اخیر چهره شبکه با ورود پدیده ای نوین دگرگون شده است. این پدیده که روز گذشته جشن تولد 10 سالگی آن برگزار شد با عناوین دفتر خاطرات آنلاین، صفحه شخصی و یا "وبلاگ" (بلاگ) شناخته می شود.
براساس تازه ترین اطلاعات، روزانه در حدود 175 هزار وبلاگ جدید راه اندازی می شود و تا دسامبر 2007 درمجموع در حدود 113 میلیون وبلاگ در شبکه به ثبت رسیده که بین 10 تا 35 میلیون آن متعلق به وبلاگ نویسان آمریکایی است.
این 113 میلیون وبلاگ روزانه 6/1 میلیون مقاله منتشر می کنند و در کل 37 درصد از این وبلاگها به زبان ژاپنی، 36 درصد به زبان انگلیسی، 8 درصد به زبان چینی و 3 درصد به زبانهای اسپانیایی و ایتالیایی نوشته می شوند.
"جورن بارگر" برنامه نویس آمریکایی به مناسبت تولد 10 سالگی وبلاگ، در فاصله یک دهه پس از 17 دسامبر 1997 در مجله Wired مطالبی را در خصوص پدیده وبلاگ نوشته است.

به نوشته این برنامه نویس، امروزه وبلاگها اطلاع رسانی می کنند، محکوم می کنند و کشف می کند و دیگر جزئی از اطلاعات آنلاین شده اند.
استقبال از این پدیده به مرحله ای رسیده است که امروزه حتی نامزدهای ورود به کاخ سفید هم برای معرفی برنامه های خود از وبلاگ استفاده می کنند.
"بارگر" در ادامه این مقاله می نویسد: "وبلاگ واقعی همراه با تمام پیوندهایی است که به اشتراک گذاشته می شوند. همچنین ذکر منبع، به روز کردن پیوندهای مطلوب، انتخاب بعضی از وبلاگ نویسها در استفاده از ابزارها و برنامه هایی که می توانند "فیدهای Rss" باشند از جمله مواردی هستند که موفقیت یک وبلاگ را تضمین می کنند."
اولین وبلاگ در دسامبر 97 آغاز به کار کرد. چند ماه قبل از آن "دیو واینر" پدر "فیدهای Rss" نرم افزاری را اختراع کرد که امکان انتشار این نوع از مطالب آنلاین را فراهم می کرد. اما هنوز دو سال زمان نیاز بود که نسخه واقعی واژه "وبلاگ" که توسط "پیتر مارهولز" به "بلاگ" تبدیل شد از راه برسد. در واژه وبلاگ، "وب" به عنوان "شبکه" و "لاگ" به عنوان "ثبت" در نظر گرفته شده است.
به نوشته این برنامه نویس، سالهای پایانی قرن بیستم "سالهای بسیار زیبایی بودند. زمانی که دفتر خاطراتهای روی اینترنت واقعا یک پدیده نادر بودند."

سه شنبه 27/9/1386 - 15:28
پسندیدم 0
UserName