قرآن مجید، سند نبوت
توسط : mohsenpour

قرآن مجید، سند نبوت

قرآن مجید در چندین جا تصریح میکند ک کلام خدا است یعنی با همین الفاظ خود از مقام ربوبی صادر شده و پیغمبر اکرم (ص) نیز آنرا با همان الفاظ تلقی نموده است.

و در راه اثبات همین معنی که کلام خداست و کلام بشری نیست مکررا در لابلای آیات کریمه بمقام تحدی برآمده و قرآن مجید را از هر جهت معجزه شمرده و ماوراء قدرت و توانائی بشر دانسته است

چنانکه می فرماید: « ام یقولون تقوا له بل لا یومنون فلیاتوا بحدیث مثله ان کانوا صادقین» سوره طور آیه 34( ترجمه: یا می گویند پیغمبر اکرم خودش قرآن را ساخته و بخدا نسبت داده است بلکه اینان ایمان نمیآورند پس اگر راست میگویند سخنی همانند آن بیاورند‌ (بسازند).

 و میفرماید: « قل لئن اجتمعت الانس و الجن علی ان یاتوا بمثل هذا القرآن لا یاتون بمثله ولو کان بعضهم لبعض ظهیرا».

سوره اسری آیه 88 ( ترجمه: بگو - ای محمد - اگر جن و انس گردهم آیند که مانند این قرآن بیاورند همانند آنرا نخواهند آورد اگر چه برخی از ایشان پشت و پناه برخی دیگر شوند.

 و میفرماید: « ام یقولون افتراه قل فاتوا بعشر سور مثله مفتریات » سوره هود آیه 13 (ترجمه: یا میگویند قرآن را بخدا بسته بگو پس ده سوره افترائی مانند آن بیاورید).

 و میفرماید: ام یقولون افتراه قل فاتوا بسورة مثله » سوره یونس آیه 38 (ترجمه: یا می گویند قرآن را به خدا بسته است بگو پس یک سوره همانند آن بیاورید).

 و باز در تحدی با پیغمبر اکرم (ص) میفرماید: « و ان کنتم فی ریب مما نزلنا علی عبدنا فاتوا بسورة من مثله» سوره بقره آیه 23 (ترجمه: و اگر از آنچه بر بنده خودمان فرو فرستادیم در شک باشید از مردی مانند وی - که درس نخوانده و نوشتن یاد نگرفته و در محیط جاهلیت نشو و نما یافته باشد - یک سوره قرآنی بیاورید).

 و باز از راه نداشتن اختلاف و تضاد تحدی نموده میفرماید: « افلا یتدبرون القرآن ولو کان من عند غیرالله لوجدوا فیه اختلافا کثیرا » سوره نساء آیه 82 ( ترجمه: آیا در قرآن تدبر نمی کنند و اگر از پیش غیر خدا بود در آن اختلافات بسیاری پیدا میکردند - زیرا همه چیز درین جهان مشمول قانون تحول و تکامل است و از تضاد اجزاء و احوال خالی نمی باشد و اگر قرآن کار بشر بود و در ظرف بیست و سه سال قطعه قطعه ساخته میشد از اختلاف اوصاف و احوال سالم نمی ماند و اینطور یک نواخت نبود).

 

قرآن مجید که بدین تحد یات سخن خدا بودن خود را اعلام و تثبیت میکند در سرتاسر خود بصراحت حضرت محمد (ص) را پیغمبر و فرستاده خدا معرفی مینماید و بدین وسیله سند نبوت آنحضرت قرار میگیرد و روی همین اصل بارها در کلام خدا پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله امر میشود که در اثبات نبوت خود بشهادت خدا یعنی بتصریح قرآن مجید بنبوتش، استناد جوید: « قل کفی بالله شهیدا بینی و بینکم» سوره رعد آیه 43 (ترجمه: بگو شهادت خدا - بنبوت من - میان من و شما کافی است).

و در جای دیگر علاوه بشهادت خدای متعال شهادت ملائکه را نیز نقل میکند: « لکن الله یشهد بما انزل الیک انزله بعلمه و الملائکة‌ یشهدون و کفی بالله شهیدا » سوره نساء آیه 166 (ترجمه: لکن خداوند بآنچه بسوی تو نازل کرده شهادت می دهد و ملائکه نیز شهادت میدهند و خدا در شهادت کافی و بس است).

 

سه شنبه 27/9/1386 - 1:31
پسندیدم 0
UserName