قدیمی‌ترین روزنامه‌ی جهان دیجیتالی می‌‌شود
توسط : mahdid

قدیمی‌ترین روزنامه‌ی جهان با نام Post-och Inrikes Tidningar كه در سال 1645 توسط ملكه‌ كریستینای سوئدی بنیانگزاری شده، پس از 61 سال انتشار به صورت روزنامه‌‌های كاغذی، از این پس تنها به صورت دیجیتالی منتشر می‌شود.
این تقدیری‌ست كه بسیاری از نویسندگان و خوانندگان بیم آن را دارند كه در انتظار بسیاری از روزنامه‌ها و مجلات با ارزش دنیا باشد.
هانس هولم، كه بیش از 20 سال سر ویراستار یكی از مجلات قدیمی این كشور بوده، در این خصوص گفته است كه آنان فكر می‌كنند دیجیتالی شدن چنین روزنامه‌یی یك فاجعه‌ی فرهنگی است. وی هم‌چنین افزوده است كه ملكه كریستینا برای انتشار اخبار مربوط به امور ایالت، دستور به انتشار روزنامه داده است. اولین نسخه‌ی این روزنامه كه بیشتر شبیه به جزوه بوده، پس از انتشار برای شهرها و شهرستان‌های كشور ارسال شده است.
این روزنامه‌ی قدیمی تا كنون با تیتراژ 1000 نسخه در روز منتشر می‌شده، اما برآورد می‌شود نسخه‌ی دیجیتالی روزنامه در اینترنت خوانندگان بیشتری جذب كند.
روزنامه‌ی یادشده اكنون توسط آكادمی سوئد اداره می‌شود، دانشگاهی كه برای كسب جایزه‌ی ادبی نوبل معروف است. اما به گزارش یك انجمن دولتی، امتیاز روزنامه به تازگی به یك شركت سوئدی فروخته شده است.
صرفنظر از دیجیتالی شدن، روزنامه‌ی Post-och Inrikes Tidningar هم‌چنان قدیمی‌ترین روزنامه‌ی ثبت شده در انجمن روزنامه‌های جهان خواهد بود.
لری كیلمن، سخنگوی انجمن روزنامه‌های جهان گفته است كه روزنامه‌ی دیجیتالی نیز روزنامه است، پس آنان نام این روزنامه را همواره در لیست روزنامه‌های دنیا ثبت خواهند كرد و قدیمی‌ترین آنان محسوب می‌شود.

دوشنبه 26/9/1386 - 17:49
پسندیدم 0
UserName