معرفی ایرانیان موفق آقای امید کردستانی
توسط : اوت

آقای امید کردستانی

امیدکردستانی (– کلیک کنید و در گوگل از او بخوانید)،

 

 

یک آغاز برای امید کردستانی در زندگی

 

کردستانی که حالا 43 ساله است همیشه از خودنمایی در رسانه ها خودداری کرده و در پس پرده امپراطوری گوگل بوده: در سن 14 سالگی ، چند سال پس از فوت پدرش بخاطر سرطان، از ایران به شهر سن خوزه در ایالت کالیفرنیای امریکا مهاجرت کرد و مهندسی برق را از دانشگاه دولتی سن خوزه، و فوق لیسانس مدیریت بازرگانی را از دانشگاه استانفورد امریکا، جاییکه که بنیانگذاران گوگل و یاهو درس می خواندند، گرفت. خودش همیشه می‌گوید که خوش‌بینی و امیدواری به آینده ، که از خصلت های مهاجرین است، نقش موثری در موفقیت شغلی اش داشته است

 

 

دوازدهمین کارمند گوگل

 

وقتی به گوگل آمد دوازدهمین کارمند گوگل شد. صاحبکار سابقش در NetScape ، آقای مایک هومر، می گوید که کار و اموزش سخت در NetScape  به  موفقیت  کردستانی در گوگل کمک بسیار کرد. وقتی در NetScape بود توانست تنها در عرض 18 ماه فروش فصلی (سه ماهه) این کمپانی را از 20  میلیون به 55 میلیون دلار برساند.

 

 استخدام کردستانی درگوگل

 

مصاحبه شغلی کردستانی در گوگل برای تصدی شغل مدیر فروش و توسعه، حول یک میز پینگ پنگ در یک اتاق کنفرانس  و توسط سرگی برین (یکی از دو بنیانگزار گوگل) انجام شد: ابتدا سرگی سوالاتی از امید کرد و سپس با اعتراف به عجز و ناتوانی در انجام مصاحبه با یک آدم پروفشنال (یعنی امید ) ، تمامی پرسنل ۱۱ نفره اش را که همگی مهندس بودند به میز فراخواند و خلاصه آنها  تا پنج ساعت امید را سوال باران کردند ،و در پایان، امید همگی را به صرف شام در رستورانی برد و در انجا بود که استخدام شد.

 

در باره کردستانی شیک پوش

 

 کردستانی را در گوگل بخاطر طرز لباس پوشیدن رسمی (کت شلوار و کراوات ) و در آغوش گرفتن همکاران و رئیس‌هایش می شناسند. او نیمی از ساعات کارش را در مسافرت و بیرون است یکبار هم که با خانم شریل سندبرگ (معاون فروش و خدمات آنلاین گوگل) در آلمان بودند و شریل در صندلی جلو در خواب بود وقتی چشمانش را باز کرد امید را پشت فرمان با گوشی موبایل بر گوش و لپ تاپ بر زانو و در حال رانندگی با 150 کیلومتر در ساعت دید. امید به آرامی به شریل گفت دارم تلفن مهمی را جواب میدم .

 

دیپلماسی امید کردستانی

 

کردستانی را در گوگل بعنوان یک دیپلمات هم می شناسند: در فضای استرس آلود و شتابنده چنین شرکتی تقریبا هر روزه در اتاق مدیران ارشد  جر و بحث های شدیدی در می گیرد و امید همیشه  میانجی و قاضی است. برای امثال گوگل،  وجود چنین خصلت هایی در یک کارمند ، در  لحظات بحرانی بسیار ارزشمند و حساس است.  شعار همیشگی کردستانی: ایجاد رابطه، اعتمادسازی، انجام وعده و قول ها ، و نهایتا پولدارتر کردن سهامداران و شرکا است .

 

وقتی هم کردستانی می خواهد کسی را استخدام /یا با او همکاری کند یک نوع airport test  از او می گیرد: منظورش اینه که اگر من و این شخص در یک فرودگاه مجبور به توقف چند ساعته بشیم من دوست دارم که هم از این چند ساعت عمرم لذت ببرم و هم یک صحبتهای روشنفکرانه و خوبی با هم داشته باشیم . از خودم می پرسم که آیا این آدم دارای یک چنین خصوصیاتی هست یا نه؟

 

تئوری های امید کردستانی

 

کردستانی حتی وقتی که یک خانه 16 هزار فوت مربعی در منظقه atherton به قیمت تقریبا 18 میلیون دلار خرید، هم، بر ارزش زمین‌های آن منطقه تاثیر گذاشت و نرخ ها بالا رفت .  او تئوری حراج - auction theory  - و تمرکز بر نیازهای مشخص هر صاحب آگهی را - از مثلا یک لوله کش ساده تا بزرگترین اگهی دهندگان بین المللی-  به گوگل تزریق کرده و اگر خیلی ها سرگی برین و لری پیج را بنیانگذاران گوگل بدانند باید امید کردستانی را بنیانگذار مالی-بیزینسی business founder گوگل بدانیم .  بعنوان دوازدهمین کارمند گوگل شروع بکار کرد و فروش ان را از تقریبا صفر به سه میلیارد دلار رساند.

 

امید کردستانی و گوگل

 

در بهار سال ۱۹۹۹ که به گوگل پیوست ایده های زیادی در ذهن بنیانگزارنش بود اما نمی دانستند چگونه آنها را به پول تبدیل کنند.  زمانی که در NetScape بود قراردادهای میلیون دلاری با صاحبان آگهی می بست

 

موفقیت امیدکردستانی در گوگل

 

...کردستانی در  اولین نگاه به گوگل  فهمید که ترافیک زیاد این سایت مهمترین دارایی آن است . از این ترافیک استفاده کرد و آگهی های تکی  و کوچکی که یکی یکی با کردیت کارتهای  کوچک  به گوگل پرداخت می شدند را به میلیونها دلار رساند طوریکه امروزه 99 درصد درامد گوگل از همین آگهی ها است . بتدریج  همکاران سابقش در NetScape  را هم به همکاری در گوگل طلبید. یا صاحبان آگهی های NetScape  هم تماس گرفت و به انها گفت بیایید یک آگهی ۳-۵ هزار دلاری کوچک در گوگل بزارید و امتحان کنید ببینید خوشتون میاد یا نه ... ضرری هم نداره ... آنها هم پذیرفتند و بتدریج با نتایج بسیار خوبی که از کلیکهای میلیونی کاربران گوگل گرفتند اکثرا مشتری پروپاقرص گوگل شدند .   

 

کردستانی امروزه، در دنیای میلیارد دلاری رقابت  تبلیغات تلویزیونی،   نه تنها با صاحبان کوچک اگهی ، بلکه با انواع آژانس‌های بازاریابی/تبلیغاتی که برای مشتریان خود حسابی چانه می‌زنند هم قرارداد می نویسد.  در باره نخستین ملاقاتش با لری و سرگی، می‌گوید که احساس کردم که این دو آدم اعتماد به نفس، عزم و اراده و ایده های بلندپروازانه بسیاری دارند و حتی اگر بجای اینترنت، می خواستند مثلا بیزینس لحاف فروشی هم باز کنند باز هم موفق میشدند . . اینگونه بود که به تیم آنها پیوستم.

 

 

 

 

  نخستین کارمند پروفشنال امید کردستانی یک ایرانی موفق در جهان،  مدیر ارشد بازاریابی و توسعه بین المللی گوگل- با کت و شلوار و کراوات- بود که در بهار سال ۱۹۹۹ از کمپانی NetScape به پرسنل ۱۱ نفره کارمندان گوگل پیوست و مدیر ارشد بازاریابی و توسعه بین المللی گوگل شد. البته مقامات ارشد و سهامداران گوگل اینروزها نمی توانند نگرانی مالی خود از عقب ماندگی گوگل از رقبایش در چین، ژاپن،کره جنوبی و روسیه را -بعد از ماجرای مایکروسافت در چین-  کتمان کنند. پس کردستانی نه تنها باید برای این نگرانیها پاسخی بیابد بلکه باید نگرانی های سهامدارانش، بخاطر ورود بلندپروازانه گوگل به برخی عرصه ها از قبیل ارایه سرویس مجانی اینترنت بی سیم،  print adds  و آگهی های طبقه بندی شده classified adds  را، هم خنثی کند.
دوشنبه 26/9/1386 - 11:6
پسندیدم 0
UserName