رایانه
توسط : Lion heart

رایانه

رایانه یا کامپیوتر دستگاهی است که برای پردازش اطلاعات تحت یک روال معین استفاده می‌شود.

واژه رایانه پارسی است و از فعل پارسی رایاندن به معنی سامان دادن و مرتب کردن آمده. معنی واژگانی رایانه می‌شود ابزار دسته‌بندی و ساماندهی.

واژه انگلیسی Computer در اصل برای توصیف کسانی که برای انجام محاسبات ریاضی (بوسیله یا بدون ابزار کمکی مکانیکی) استخدام می‌شدند به‌کار برده می‌شده است. لایبنیتز(leibniz) ریاضی دان معروف از زمانی که برای انجام محاسبات صرف می‌کرد گله‌مند بود. تلاش‌های اولیه در اوایل دهه‌ی 50 میلادی آغاز شد، در حالی که هنوز اصطلاح ماشین‌های رایانش (محاسبه) (Computing machine) برای معرفی این ماشین‌ها به‌کار می‌رفت; در نهایت پس از آن عبارت کوتاه‌تر کامپیوتر(Computer) به‌جای آن به‌کار گرفته شد. در اصل، رایانش (Computing) به عملیاتی که برای حل مسائل ریاضی انجام می‌گرفت اطلاق می‌شد، اما در رایانه‌های امروزی بسیاری از وظایفی که بی ارتباط با ریاضیات است را انجام می‌دهند، همچنان‌که بهای آن‌ها پایین‌تر آمده و کاربری‌اشان گسترده‌تر گشته است.

با تعریف‌های بالا می‌توان به همه‌ی ماشین‌های مکانیکی مانند خط‌کش‌های مهندسی و یا چرتکه نیز به‌همان صورت که برای ماشین‌های امروزی به‌کار می‌رود، رایانه گفت. البته عبارات و واژه‌های بهتری نیز می‌تواند توصیف فعالیت‌های این ماشین‌ها باشند، واژه‌هایی مانند: داده‌پرداز، سامانه های پردازش اطلاعات و همچنین کنترل‌گر.

Lion heart

دوشنبه 26/9/1386 - 1:20
پسندیدم 0
UserName