حسگر لامسه مصنوعی ساخته شد
توسط : گردباد
حسگر لامسه مصنوعی با كاربرد پزشكی در تشخیص بافت بیولوژیكی در دانشكده مهندسی پزشكی دانشگاه صنعتی امیركبیر ساخته شد.

به گزارش ایرنا و به نقل از خبرنامه داخلی دانشگاه امیركبیر، این حسگرهای "كرنش سنجی و خازنی" توسط "علی توكلی گلپایگانی" دانش آموخته دكترای مهندسی پزشكی طراحی و ساخته شده است.

دكتر "سیامك نجاریان" استاد راهنمای این دانشجو به استفاده از این حسگرها در عمل جراحی بسته اشاره كرد و گفت با توجه به اینكه در عمل جراحی بسته، پزشك با اعضای بدن بیمار بصورت مستقیم در ارتباط نیست، برای بررسی بافت به یك سری حسگرها و ابزارهای جراحی نیاز دارد.

وی افزود در عمل جراحی بسته دو حفره در بدن ایجاد می‌شود كه از یك حفره دوربین وارد بدن بیمار می‌شود و مكان جراحی را نشان می‌دهد و از حفره دیگر ابزار جراحی وارد بدن می‌شود.

به گفته این استاد دانشگاه در محیط بدن انسان سیالات متعددی از جمله خون و مواد دیگر وجود دارد و از این رو تصویر ایجاد شده در صفحه نمایشگر برای جراح چندان واضح نیست و احتمال اینكه ابزار جراحی اشتباهی بافتی را قطع كند وجود دارد.

نجاریان تاكید كرد از این رو انجام عمل جراحی بسته به حسگرهایی نیاز دارد كه بتواند در تماس با بافت‌های بیولوژیك بدن انسان اطلاعات كاملی از بافت بدست آورد.

وی با اشاره به ساخت دو نوع حسگر كرنشی و خازنی در این پروژه گفت در حسگرهای كرنشی می‌توان با استفاده از حركات ارتعاشی غشا یا بافت بیولوژیك اطلاعات آن بافت را منتقل كرد.

این استاد راهنما خطای بسیار كم و استفاده آسان از این حسگرها را مزیت آنها عنوان كرد و گفت تا كنون سه مقاله از این پروژه تحقیقاتی در مجلات ‪ ISI‬منتشر شده است.

وی هدف بعدی این پروژه تحقیقاتی را كوچكتر كردن مقیاس این حسگر برای انجام جراحی‌هایی با كمترین تهاجم عنوان كرد.

يکشنبه 25/9/1386 - 21:7
پسندیدم 0
UserName