آنچه باید درباره كودكان به یاد داشته باشیم
توسط : aftab

آنچه باید درباره كودكان به یاد داشته باشیم

 

بسیاری از والدین در عصر حاضر كه عصر فناوری است به دنبال رفاه و آسایش بیشتر برای اعضای خانواده به ویژه فرزندان هستند. در این راه بسیاری از مادران دوشادوش همسرانشان خارج از منزل كار می‌كنند تا فرزندانشان در رفاه بیشتری رشد كنند.

 

اما آیا تا به حال به این نكته فكر كرده‌اید كه كودك بیش از هر چیز به محبت والدین نیاز دارد. حضور یك مادر سالم و شاداب برای یك كودك، به مراتب ارزشمند‌تر از انواع اسباب‌بازی‌ها و وسایل تفریحی است.

 

بسیاری از والدین با این كه از صمیم قلب به فرزندان خود علاقه دارند؛ به دلیل خستگی و فشار كاری خارج از منزل، زمان كمی برای فرزندانشان می‌گذارند و در این زمان اندك نیز انتظار دارند كودك آنها را درك كند و كاری خلاف میل آنها انجام ندهد.

 

این والدین تمام سعی خود را در برطرف كردن نیازهای خاص كودكان مبذول می‌دارند، اما از نیازهای عادی او بی‌اطلاع هستند. به عبارت دیگر برخی از كارهای طبیعی كودك در سن و سال خودش را به حساب مشكل او می‌گذارند.

 

در این قسمت مناسب دیدیم در ایام تابستان كه والدین فرصت بیشتری برای گذراندن با فرزندانشان دارند نیازهای معمولی تمام كودكان را به آنها خاطرنشان و در واقع یادآوری كنیم.

 

كودك نیاز به وقت آزاد دارد یعنی زمانی كه متعلق به خودش باشد و در آن زمان، آنچه خود تمایل دارد بكند نه آنچه از او انتظار دارند. این كه كودكان گاهی با وجود داشتن اسباب‌بازی‌های متنوع احساس كنند حوصله‌شان سررفته، بسیار طبیعی است. تمام افراد در مواقعی چنین احساسی دارند.

 

شاید تعجب كنید، اما حتی كودك شما نیز به مكانی شخصی احتیاج دارد؛ مكانی كه در آن به علایق او احترام گذاشته شود و بتواند هر چه دوست دارد به سلیقه خود در آن بگذارد یا در آن به شیوه خود بازی كند.

 

به یاد داشته باشید كه كودك نیز مانند شما در روزهایی بداخلاق، خسته، ناراحت و بی‌اشتهاست. او را درك كنید و در چنین زمان‌هایی غذا و موارد دیگر را به او تحمیل نكنید.

 

كودك در مواقعی به گونه‌ای رفتار می‌كند كه متوجه دور و بر نیست، اما بدانید همواره در حال یادگیری است. پس مراقب كارهای خود و آنچه پیرامون وی می‌گذرد باشید.

 

اگر در زمان تعلیم، مورد خاصی حس كردید و در یك نقطه متوقف شد، نگران نشوید. او زمانی را استراحت خواهد كرد و دوباره به یادگیری ادامه می دهد.

 

كودكان باید بدانند كه قرار نیست همیشه هر آنچه را می‌خواهند به دست آورند. قوانینی وجود دارد كه شاید آنها مبنای  آن را ندانند. در چنین مواقعی حق دارند ناراحت یا عصبانی بشوند اما در نهایت باید به تدریج بیاموزند كه زندگی به همین منوال در جریان است و فرمان این جریان همواره در دست آنها نیست.

 

كودكان احساسات گوناگونی را تجربه می‌كنند و باید بدانند همه احساسات‌شان طبیعی است. نباید به آنها بگویید كه حق ندارند از چیزی ناراحت یا عصبانی باشند؛ اما آنچه مهم است شیوه بروز این احساسات است كه ما باید به عنوان والدین در ابراز صحیح آنها به فرزندمان كمك كنیم.

 

خرابكاری، سروصدا، عصبانی شدن و زود به زود تغییر عقیده دادن از خصوصیات كودكی است. آنها را درك كنیم.

 

يکشنبه 25/9/1386 - 16:6
پسندیدم 0
UserName