مصرف قهوه‌ونوشابه‌ خطرپوكي استخوان را درزنان افزايش مي‌دهد
توسط : sah2281987
به گزارش پایگاه شفا به نقل از ایسنا ۳ آذر ۱۳۸۶ :رييس دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي گفت: اقدامات پيشگيرانه از پوكي استخوان، حداكثر تا سن 25 سالگي امكان‌پذير است؛ زيرا پس از اين سن، فرايند سلولي موجب تراز منفي مي‌شود كه اين روند به ويژه در بانوان يائسه شتاب بيشتري مي‌يابد.

دكتر عليرضا زالي در حاشيه همايش يك روزه تازه‌هاي روماتولوژي با بيان اين كه بيماري پوكي استخوان يك بيماري پنهان است، افزود: زماني عوارض اين بيماري تظاهر پيدا مي‌كند كه چند دهه از عمر بيمار گذشته است و در آن زمان اقدامات پيشگيرانه چندان مؤثر نخواهد بود.

وي با بيان اين كه ميزان كلسيم در رژيم غذايي ارتباط مستقيمي با پوكي استخوان دارد، ‌اظهار كرد: پيش‌بيني مي‌شود كه ميزان نياز به كلسيم در اطفال زير 10 سال، روزانه 700 ميلي گرم باشد اما با رژيم غذايي معمول در جامعه، حداكثر 250 ميلي‌گرم كلسيم به بدن ايراني‌ها مي‌رسد.

زالي با بيان اين كه نياز افراد بين سنين 10 تا 25 سال به كلسيم تا 1300 ميلي‌گرم كلسيم افزايش مي‌يابد، اذعان داشت: با اين وجود در بسياري از سبدهاي غذايي ايراني‌ها به ويژه در نوجوانان و جوانان به دليل سرانه مصرف پايين لبنيات اين مقدار كلسيم گنجانده نشده است. همچنين زنان يائسه كه در خطر ابتلاء به پوكي استخوان هستند نياز كلسيم در آنها به 1500 ميلي‌گرم در روز خواهد رسيد.

رييس دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با بيان اين كه بين ميزان كلسيم مورد نياز بدن و كلسيم موجود در رژيم غذايي تفاوت عميقي وجود دارد، يادآور شد: به علت نوع الگوي زندگي و عدم ورزش كافي به ويژه در بانوان ايراني، شيوع پوكي استخوان در آنها بالا است. بنابراين انجام ورزشهاي منظم و مكرر باعث پيشگيري از پوكي استخوان مي‌شود.

زالي با بيان اين كه عوارض ناشي از پوكي استخوان بسيار حائز اهميت است، خاطرنشان كرد: شكستگي ناشي از پوكي استخوان به ويژه در استخوان ستون فقرات و سر ران از شايع‌ترين عوارض اين بيماري به شمار مي‌رود به طوري كه چنانچه اين ضايعه در سنين سالمندي رخ دهد باعث از كار افتادگي فرد شده و به دنبال آن مشكلات ريوي و قلبي و عروقي بروز مي‌كند.

وي تصريح كرد: افرادي كه دچار چندين شكستگي مهره به علت پوكي استخوان مي‌شوند براي مدتي مهره‌هايشان روي هم خوابيده و دچار قوز مي‌شوند و به دنبال آن فعاليت فيزيكي كاهش يافته و حضورشان در جامعه كاهش مي‌يابد.

به گزارش ايسنا، رييس دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با بيان اين كه پوكي استخوان عوارض دراز مدت و ديرپايي در زندگي اجتماعي افراد دارد، افزود: با وجود پنهان بودن بيماري، پيشگيري موثرتر از درمان در كشور پاسخ مي‌دهد در نتيجه اقدامات پيشگيرانه شامل انجام فعاليتهاي ورزشي، تنظيم كلسيم و اجتناب از برخي مواد غذايي مانند قهوه و نوشابه‌ها به ويژه در بانوان در جلوگيري از بروز پوكي استخوان مؤثر مي‌باشد.

وي گفت: همچنين لاغري و چاقي بيش از حد نيز باعث گسترش پوكي استخوان در افراد مي‌شود؛ بنابراين داشتن وزن متعادل در پيشگيري از بروز پوكي استخوان بسيار مؤثر است.

زالي با بيان اين كه سرانه مصرف لبنيات به ويژه مصرف شير در كودكان بسيار پايين است، خاطرنشان كرد: در حال حاضر شير در بسياري از خانواده‌ها جزئي از صبحانه محسوب نمي‌شود و عدم تحمل به قند لاكتوز نيز نسبتا در جامعه زياد است به طوري كه زماني كه افراد شير مصرف مي‌كنند دچار دل پيچه، حالت تهوع و احساس سنگيني سر دل مي‌شوند به همين منظور از مصرف شير به صورت روتين خودداري مي‌كنند.

وي با بيان اين كه ماست، كره، پنير، كلسيم كافي را در اختيار افراد قرار مي‌دهند، تصريح كرد: با توجه به الگوي مصرف ايراني‌ها، مصرف شير در كنار استفاده صحيح از سبزيجات و ميوه‌جات ارزان‌ترين و مناسب‌ترين ماده غذايي براي رفع نياز بدن از كلسيم است.

رييس دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي خاطرنشان كرد: براي جلوگيري از پوكي استخوان در كودكان بايد حداقل سه بار در هفته هر بار 10 دقيقه ورزش كرد و حركت پريدن نيز در آن گنجانده شود.
يکشنبه 4/9/1386 - 16:38
پسندیدم 0
UserName