پشتيباني نشدن زبان فارسي در مرورگرهاي داخلي دليل استقبال كم از دامنه‌هاي دات ايران است
توسط : sah2281987
به گفته‌ي مسوول ثبت دامنه‌هاي ir. در ايران، اين دامنه‌ها در كشور با استقبال خوبي نسبت به دامنه‌ي com. روبه‌روست به‌گونه‌اي كه بزرگ‌ترين دامنه در كشور به شمار مي‌رود.

سياوش شهشهاني در گفت‌وگو با خبرنگار فن‌آوري اطلاعات خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اظهار كرد: 70 هزار دامنه‌ي
ir. و 2500 دامنه‌ي .ايران وجود دارد و اين درحالي است كه در طول هشت سال پيش مجموع دامنه‌هاي عمومي كه در ايران استفاده مي‌شود مانند دات‌كام، 84 هزار و دامنه آي‌آر 72 هزار بوده كه اين آمار بسيار قابل قبول است.

وي افزود: در حال حاضر حدودا روزي 150 دامنه سوار مي‌شود كه 96 درصد آن
ir. و چهار درصد آن .ايران است.

او درباره‌ي مزاياي استفاده از اين دامنه گفت: از مزاياي اين دامنه مي‌توان به ملي بودن آن اشاره كرد؛ همچنين در دامنه‌ي .ايران از حروف لاتين استفاده نمي‌شود.

شهشهاني افزود: مزيت ديگر مساله حقوق آن است كه حمايت مصرف كننده‌ي دامنه دات
ir خيلي قوي‌تر است به طوريكه از نظر مسايل حقوقي و اختلاف بر سر مالكيت دامنه‌هاي com. و net. به دليل وجود ثبت كنندگان اين دامنه‌ها در خارج از كشور با مشكل روبه روست؛ اما دادگاه‌هاي موجود در زمينه حل مسايل حقوقي .ايران و ir. در ايران وجود دارد.

مسوول ثبت دامنه‌ي دات
ir ادامه داد: آخرين مزيت اين است كه ارزي از كشور خارج نمي‌شود به طوري كه به ازاي هر دامنه‌ي com و net حدود شش دلار و نيم به يك شركت آمريكايي داده مي‌شود.

وي افزود: طبق آخرين آمار به‌دست آمده دامنه‌ي
ir ايران، vm ويتنام و eu اتحاديه اروپا بالاترين نرخ رشد را دارند.

شهشهاني تاكيد كرد: به دليل اينكه اكثر مرورگرهاي داخلي، از زبان فارسي پشتيباني نمي‌كنند، استقبال از دامنه‌ي .ايران كم است اما در كل مي‌توان گفت كه وضع دو دامنه‌ي
ir و .ايران در كشور خوب است.

وي درباره آخرين اخبار از آيكان گفت: در طول آخرين اجلاس آزمون دامنه‌هاي بين‌المللي به خطوط غيرلاتين به طور جدي راه افتاده كه قرار است كميته‌اي تشكيل شود و تعدادي از دامنه‌هاي مرتبه اول غير لاتيني را در كارگزار ريشه (مركز اصلي ثبت) ببرند.

مسوول ثبت دامنه‌هاي
ir. افزود: در حال حاضر 11 زبان و حروف الفبا را تست كردند كه داراي يك زبان فارسي و ناظر ايراني است كه اميدواريم با تشكيل كميته، راهكارهاي سياست كلي تا قبل از پايان سال 2008 ميلادي نوشته و رسما وارد كارگزار ريشه شود.
يکشنبه 4/9/1386 - 16:31
پسندیدم 0
UserName