مشكل‌آفريني كم‌فروشي پهناي باند براي سايت‌هاي خبري
توسط : sah2281987
مدير يكي از سايت‌هاي خبري مي‌گويد: كم‌فروشي پهناي باند توسط برخي از شركت‌هاي ارايه‌دهنده خدمات اينترنتي، سبب به روز نشدن سايت‌هاي خبري و خبرگزاري‌هاي آنلاين پويا (دايناميك) شده است.


ابوالفضل شاكري در گفت‌وگو با ايرنا افزود: علت اين امر به گفته كارشناسان، ارايه سرويس از طريق حافظه سرور شركت سرويس‌دهنده موسوم به
cash serverاست. اين مشكل بيشتر در مورد سايت‌هايي وجود دارد كه مانند پايگاه‌هاي خبري و خبرگزاري‌هاي آنلاين، پويا (دايناميك) هستند و به طور مرتب به روزرساني مي‌شوند.

اين در حاليست كه بازديدكنندگان سايت‌هاي غير پويا، به دليل عدم نياز به تغييرات زياد و به روزرساني مستمر اين سايت‌ها كه اصطلاحا استاتيك خوانده مي‌شوند از اين موضوع اطلاعي ندارند و بدون اين كه متوجه باشند به شكل
offlineتصوير ذخيره شده سايت را بر روي حافظه شركت سرويس‌دهنده مشاهده مي‌كنند.

مدير فني يك پايگاه خبري اينترنتي در اين‌باره مي‌گويد به تازگي متوجه اين موضوع شده كه به رغم به روز شدن اطلاعات سايت خود اين تغييرات بر روي صفحات سايت اعمال نمي‌شود يا با تاخير زياد صورت مي‌گيرد.

علي صنوبريان گفت به همين دليل بازديدكنندگان با مشاهده اطلاعاتي كه چند روزي است بر روي سايت‌ها ثابت مانده‌اند، تصور مي‌كنند فعاليت سايت اينترنتي مذكور متوقف شده است، در حالي كه نمي‌دانند به صورت آفلاين از اطلاعات ذخيره شده در حافظه كامپيوترهاي شركت سرويس‌دهنده استفاده مي‌كنند نه اطلاعات به‌روزشده بر روي اينترنت.

وي مي‌گويد: اين شركت‌ها براي صرفه‌جويي در پهناي باند در برخي از ساعات كم‌ترافيك روز سايت‌هاي مشتري خود را اصطلاحا
cashمي‌كنند، يعني صفحه آفلاين را به كاربر نشان مي‌دهند و از صفحه به روز شده در اينترنت استفاده نمي‌كنند تا پهناي باند كمتري از شركتشان استفاده شود.

وي نيز از جمله مشتركاني است كه مي‌گويد مدتي است با مساله به روز شدن با تاخير وب‌سايت خود روبرو شده و اين امر باعث شده تا بخش قابل توجهي از بازديدكنندگان خود را از دست بدهد. حميدرضا زارع كارشناس كامپيوتر و مدير يك سايت اينترنتي نيز در اين خصوص مي‌گويد: در بيشتر موارد مخاطبان ما سايت را از طريق
cash server شركت ارايه‌دهنده خدمات دسترسي مي‌بينند و به نوعي offlineهستند.

البته اين اقدام، چيزي نيست كه صرفا به سرويس‌دهندگان سودجو اختصاص داشته باشد، در خارج از ايران نيز برخي ارائه‌دهندگان خدمات دسترسي چنين سرويس‌هايي را به مشتركان خود مي‌دهند كه باعث مي‌شود تا سرعت بارگذاري سايت‌ها افزايش يابد.

اما نكته اينجاست كه آنها اين كار را با اطلاع مشتركان خود و با قيمت‌هاي پايين‌تري انجام مي‌دهند. اين درحاليست كه به نظر، ضعف قوانين موجود در زمينه خدمات اينترنتي در ايران موجب شده تا برخي سرويس‌دهندگان با هدف كسب سود بيشتر بدون اطلاع و جلب رضايت مشتركان اقدام به اين امر مي‌كنند.

محمد شمس، يك طراح سايت اينترنتي نيز مي‌گويد: شرايط نامساعد بازار اينترنت در ايران كه باعث شد در سال گذشته حدود
۴۰درصد از شركت‌هاي اينترنتي ورشكست شده و از گردونه خارج شوند، ارايه‌دهندگان خدمات اينترنت را ناچار به استفاده از روش‌هاي اين چنيني و فروش پهناي باند به تعداد مشتركان بيشتري نسبت به استانداردها مي‌كند.

از سويي فقدان زير ساخت‌هاي حقوقي درباره خدمات اينترنتي نيز زمينه لازم براي گسترش اين قبيل مسايل را فراهم كرده و دست شركت‌هاي ارايه‌دهنده خدمات دسترسي را بدون نگراني از تبعات حقوقي چنين اقداماتي باز گذاشته است.
شنبه 3/9/1386 - 10:58
پسندیدم 0
UserName