طب سوزني
توسط : mohsenpour

طب سوزني

سابقه طب سوزني (Acupuncture) به بيش از 2000 سال پيش و به کشور چين باز ميگردد. شايد بتوان آنرا يکي از قديمي ترين و در عين حال کاربردي ترين روشهاي طبابت دانست که در حال حاضر در قرن 21 ام مورد استفاده قرار مي گيرد.
شناخت دوباره اين طب را به جرات مي توان مديون روزنامه نگار مجله نيويورک تايمز يعني جيمز رستون (James Reston) دانست که در سال 1971 دانست طي مقاله اي به بررسي روشهاي طبابت در چين که توسط سوزن انجام مي شد، دانست.

در اصل اصطلاح Acupuncture تشريح کننده مجموعه اي از روشها است که توسط آن نقاطي از بدن براي دريافت نتايج مورد نظر با روشهايي خاص مانند استفاده از سوزن تحريک مي شود. طب سوزني امروزه با استفاده از فرو کردن سوزن هاي خاصي به درون بدن از طريق پوست توسط دست و يا حتي جريان الکتريسيته انجام مي شود.

سوزنهايي که در اين طب از آن استفاده مي شود فلزي هستند و تقريبا" به قطر چند تار موي سر مي باشند. بيماراني که اين روش درمان را براي خود انتخاب مي کنند اظهارات متفاوتي دارند، اما در مجموع اغلب آنها بيان مي کنند که هنگام فرو کردن سوزن به بدنشان احساس درد زيادي نمي کنند. معمولا" تجربه و تخصص پزشک معالجه در استفاده از سوزن مي تواند ميزان درد حاصله را کاهش يا افزايش دهد.

سازمان مديريت تغذيه و داروي آمريکا (FDA) در سال 1996 استفاده از سوزنهاي مخصوص براي اين نوع از روش درمان را تاييد کرد. اين سوزنها بايد استريل باشند و مي توان هريک از آنها را براي يک و فقط يک بيمار استفاده کرد. همچنين قبل از هر بار استفاده از سوزنها بايد آنها را با الکل يا مواد ضدعفوني کننده تميز کرد.

امروزه در درمان طب سوزني ممکن است از جريان الکتريسته نيز استفاده شود.
بسياري از پزشکان اعتقادي به اين نوع از روش طبابت ندارند و برعکس بسياري ديگر با استناد به آمار بدست آمده از بهبود بيماران اين روش را براي معالجه توصيه مي کنند. آزمايشها نشان مي دهد اين روش مي تواند براي کاهش درد پس از جراحي، شيمي درماني، جراحي هاي دندان و ... بسيار موثر واقع شود.

همچنين شواهد بسياري موجود است که طب سوزني مي تواند در معالجه بيماري هايي چون اعتياد به مواد مخدر، فعال کردن دوباره ماهيچه هاي تنبل، سر درد، دردهاي مفصلي، انواع آسم و تنگي نفس بعنوان يک راه حال و يا حداقل در کنار درمان دارويي استفاده شود. تحقيقات جديد نشان مي دهد که طب سوزني توانايي کاهش و حتي برطرف کردن انواع درد را داشته و مي تواند توانايي هاي قسمت هاي مختلف بدن افراد را بالا ببرد.

طب سوزني چگونه کار مي کند؟
در طب سنتي چين که به TCM به معني Traditional Chinese Medicine معروف است، بدن انسان تحت تاثير دو نيروي مخالف هم به نام هاي يين و ينگ (Yin & Yang) قرار دارد. Yin به صفاتي چون سردي، آرامي و در کل حالت غير فعال بر ميگردد. در حالي که Yang به صفاتي چون گرمي، هيجان و فعال بودن نسبت داده مي شود.

در اين نگرش، سلامت بدن هنگامي حاصل مي شود که ميان اين دو نيرو تعادل برقرار باشد و عدم تعادل اين دو نيرو باعث مي شود که جريان حياطي در بدن که به Qi ("چي" تلفظ مي شود) معروف است مختل شود. اين جريان از راه ها و نقاط خاصي در بدن گذر مي کند. تعداد 12 عدد از اين مسيرها و نقاط بعنوان نقاط اصلي و تعداد 8 عدد بعنوان نقاط سطح دوم معرفي مي شوند، در مجموع بيش از 2000 نقطه نيز ديگر به آنها متصل ميباشد.

اساس طب سوزني بر تحريک اين نقاط استوار است که مي تواند جريان Qi در بدن را کنترل نمايد. اينکه مدل چيني ها براي بدن درست است يا خير جاي بحث دارد اما دانشمندان به اين نتيجه رسيده اند که تحريک اين قسمت هاي بدن مي تواند روي وضعيت شيمايي و عصبي مغز تاثير بگذارد و در نهايت منجر به عکس العملهايي مانند کاهش درد، تغيير فشار خون و ... شود و در نهايت سلامت بيمار را منجر شود.

شنبه 3/9/1386 - 1:54
پسندیدم 0
UserName