نکاتی برای خرید وب کم
توسط : اوت

در هنگام خرید WebCam ابتدا باید به این نکته توجه داشته باشید که برای چه منظور مي‌خواهید از آن استفاده کنید، عکاسی حرفه‌اي یا برای عكس‌های خانوادگی یا صرفا ارسال برای تصویر از طریق Messengerهای مختلف.

دوربین‌های حرفه‌اي، با کیفیتی بسیار بالا : باید دوربین شما حداقل 1/5 مگا پیکسل کیفیت و 1280 × 1024 وضوح تصوير داشته باشد، فلاش نیز بسیار مهم است (تعدادی از این دوربین‌ها قابلیت‌های دیگری از قبیل فيلمبرداری و دید در شب را نیز دارند) البته توجه داشته باشد دوربین‌هایی که برای کارهای حرفه استفاده مي‌شوند باید Optical Zoom بالا و یا لنز جداگانه نیز داشته باشند تا از همه نظر نیاز شما را برطرف کنند. مقدار حافظه در این دوربین‌ها با توجه به نیاز شما قابل تغییر است.
استفاده شخصی و عكس‌های خانوادگی: برای این منظور دوربین شما باید حداقل 1/2 یا 1/3 مگا پیکسل و وضوح تصوير 1204×768 و 640×480 را پشتیبانی کند تا نیاز شما را به بهترین نحو مرتفع سازد. البته در هنگام خرید دوربین‌هایی که برای استفاده شخصی مي‌خرید به نکات دیگری نیز توجه کنید از قبیل قابلیت فيلمبرداری هر چند کوتاه باشد. میکروفن و قابلیت ضبط صدا، همچنین اگر مي‌خواهید در تاریکی یا شب نیز بدون مشکل عکس بگیرید حتما دوربین فلاش دار تهیه کنید (فلاش‌های توکار به دلیل کم حجم بودن و خوش دست بودن بهترند ولی اگر نیاز به نور زیاد دارید یک فلاش جداگانه تهیه کنید).
بعد از این که تمام گزینه‌های بالا را مد نظر قرار دادید باید به سه موضوع فرعی دیگر نیز توجه کنید.
قابلیت Optical Zoom یا زوم واقعی که برای ایجاد آن عدسی باید متحرک باشد، اگر Zoom دوربین برای شما مهم نیست حتما دوربین بدون Zoom تهیه کنید چون تفاوت قیمت زیادی بین این دو نوع وجود دارد. همچنین تعداد عكس‌هایی که دوربین با یک باتری مي‌گیرد (نوع باتری را از نظر شارژی یا باتری سایز AA نیز مد نظر قرار دهید) و حجم کارت حافظه و قابلیت ارتقا آن نیز مي‌تواند مهم باشد.
از دیگر امکانات بعضی از دوربین‌های دیجیتال مي‌توان به کارت خوان حافظه اشاره کرد. با استفاده از این وسیله جانبی (همراه دوربین ارائه مي‌شود یا باید آن را جداگانه خریداری کرد) برای ریختن عكس‌ها و فايل‌های صوتی در کامپیوتر دیگر نیازی به خود دوربین نیست و این وسیله مستقیما و بدون وجود دوربین به USB وصل مي‌شود و باطری دوربین هم مصرف نمي‌شود. همچنین اگر دو نرم‌افزار زير همراه با دوربین ارائه شوند دیگر نیازی به برنامه‌های مختلف برای ویرایش و Download عكس‌ها از وب‌کم ندارید:
Adobe Photoshop Elements - Ulead PhotoImpac استفاده صرفا برای ارسال تصویر از طریق Messenger و در حالتی که دوربین به کامپیوتر وصل است: در این شرایط هزینه بسیار کمي‌را متحمل مي‌شوید. البته در اینجا هم باید به نکاتی از قبیل قابلیت تصویر‌برداری و صدا و وضوح تصوير توجه کرد. البته به دلیل اینکه هر قدر هم وب‌کم شما با کیفیت باشد باز هم نمي‌تواند تصویری بیشتر از 320×280 را ارسال کند به همین منظور اگر نمي‌خواهید توسط آن فيلمبرداری کنید از وب‌کم‌های ارزان قیمتی که همین وضوح تصوير را ارائه مي‌دهند، استفاده کنید.

جمعه 2/9/1386 - 13:16
پسندیدم 0
UserName
x