رازهاي مديا پلير 10.........................
توسط : hesam_k_2007
رازهای مدیا پلیر 10
 
Windows Media Player يكي از برنامه‌هاي پخش‌كننده صوت و تصوير است كه به صورت آماده همراه با سيستم عامل ويندوز در كامپيوتر نصب مي‌شود.
گرچه اين برنامه در تمام ويندوزها وجود دارد، ولي شايد كمتر كاربري به صورت كامل با آن آشنا باشد. كاربران معمولاً براي شنيدن يا ديدن <سرسري> فايل‌هاي صوتي- تصويري از اين برنامه استفاده مي‌كنند و اگر بخواهند به طور جدي يا حرفه‌اي با يك فايل چندرسانه‌اي كاركنند، به سراغ نرم‌افزارهاي ديگري چون WinAmp ،JetAudio ،RealPlayer و غيره مي‌روند. البته شايد هم حق با اين كاربران باشد.
چرا كه WMP تا قبل از نسخه 10، برنامه زياد خوش‌دست و پرامكاناتي نبود. ولي با عرضه نسخه 10 اين برنامه، قضيه فرق كرده است. حالا برنامه خيلي زيبا‌تر شده و امكانات زيادي دارد. ولي براي كساني كه به نسخه 9 عادت كرده‌اند، با اين نسخه جديد شايد كمي سردرگم شوند. جاي منوها وابزارها عوض شده و عموماً به منوي View رفته‌اند. حتيColor Chooser هنوز هم وجود دارد و حالا مي‌توانيد طيف رنگ و ميزان پربودن صفحه را خودتان انتخاب كنيد. به جاي انباشته كردن آن همه آيكون كوچك در صفحه Library، حالا يك دكمه MoreInfo گذاشته شده كه اطلاعات آلبوم و هنرمند را روشن يا خاموش مي‌كند.
ديگر مجبور نيستيد يك Codec اضافي MP3 روي سيستم نصب كنيد يا با يك برنامه ديگر آهنگ‌هاي خود را Pi كنيد. مايكروسافت هنوز هم بر فرمت WMA خود اصرار مي‌ورزد. ولي يك MP3 Codec هم به نام Fraenhofer در برنامه گذاشته كه مي‌تواند با هر Bit Rate به ريپ كردن آهنگها بپردازد.
ا- منوها
اگر بخواهيد در ويندوز WMP، تغييري ايجاد كنيد، اول بايد منوي مربوطه را بيابيد. با استفاده از دكمه كركره‌اي كنار دكمه‌هاي كوچك - بزرگ كردن پنجره، مي‌توانيد منوي درختي برنامه را بازكنيد. راه ديگر اين است كه روي خط عنوان پنجره كليكِ راست كنيد. اگر دوست داشته باشيد، مي‌توانيد منوهاي استاندارد پنجره را فعال كنيد و امكانات بيشتري را ببينيد. براي اين منظور، از منوي View، گزينه Menu Bar Options را انتخاب كنيد. در اين حالت، اگر گزينهShow Menu Bar را انتخاب كنيد، منوها فعال مي‌شوند و اگر گزينه Autohide Menu Bar را انتخاب كنيد، با بردن ماوس به قسمت منوها، آن قسمت ظاهر و سپس پنهان مي‌شود.
2- تغيير به MP3
براي كنار گذاشتن فايل‌هاي WMA، از منوي Tools گزينه Options را انتخاب كرده و سپس به صفحه Rip Music برويد. در اين حالت، از قسمت Format گزينه mp3 را انتخاب كنيد. كيفيت صوت به‌طور پيش‌فرض روي 128 کيلوبيت برثانيه تنظيم شده‌است، ولي اگر بخواهيد، مي‌توانيد با حركت دادن دكمه لغزان مربوطه، كيفيت را بهتر كنيد. در همين صفحه، با كليك روي دكمه File Name مشخص كنيد كه كدام اطلاعات (شماره تراك، اسم آهنگ و ...) در اسم فايل‌ها برايتان درج شود.
3- تغيير نام فايل‌ها
تنظيماتي كه در منوي Tools، گزينه Options در صفحه Library وجود دارد، تعيين مي‌كنند كه برنامه چه تغييراتي را مي‌تواند روي فايل‌هاي ريپ‌شده ايجاد‌كند. مثلاً اگر گزينه Retrieve additional Information را تيك بزنيد، اطلاعات ناقص از طريق اينترنت كامل مي‌شوند.
4- تغيير ترتيب فايل‌ها
اگر بخواهيد آهنگ‌هاي خود را در فولدرهاي مجزا بر اساس آلبوم يا نام هنرمند دسته‌بندي كنيد، بايد گزينهRearrange music را علا‌مت بزنيد. در همين جا مي‌توانيد با انتخاب گزينه Rename music files، از برنامه بخواهيد با درج اطلاعات جديد آهنگ‌ها، اسامي فايل‌ها را اصلاح كند. اين كار مخصوصاً زماني خوب است كه فايل‌هاي خود را با ابزارهاي مختلف و روش‌هاي متفاوت نام‌گذاري، ريپ كرده باشيد و حالا بخواهيد آن‌ها را يك‌دست كنيد.

5-
مقايسه محتوا
قسمت Info Center كه اطلاعات بيشتري درباره آلبوم يا تراك مي‌دهد، حالا جزئي از سرويس‌هاي اينترنتي
WMP 10
شده است. بنابراين اگر از يك سرويس، اطلاعات كافي به دست نمي‌آوريد، مي‌توانيد سرويس ديگري را امتحان كنيد. مثلا‌ سايت Napster بيوگرافي كاملي درباره هنرمندان دارد.
6 - راديو كجاست؟
راديوي اينترنتي حالا به قسمت Media Guide رفته است. از صفحه Guide گزينه Radio را انتخاب كنيد تا فهرستي از ايستگاه‌هاي راديويي و لينكي را ببينيد كه صفحه Radio Tuner را باز مي‌كند. اين صفحه تمام ايستگاه‌هاي موجود در اينترنت را نشان مي‌دهد.
اگر لينك RadioTuner را در ستون سمت راست پيدا نكرديد، پايين برويد
و روي لينكInternationWindowsMedia.com كليك كنيد و حالا دوباره صفحه Guide را باز كنيد.
اگر دوست نداريد تنظيمات بين‌المللي خود را تغيير دهيد،
مي‌توانيد از نشاني windowsmedia.com/radiotuner/MyRadio.asp مستقيماً به صفحه Radio Tuner برويد.
بعد از انتخاب ايستگاه مورد نظر، روي دكمه Play كليك كنيد.

7-
آهنگ‌هاي جواني
با استفاده از فهرست Year Released مي‌توانيد به آهنگ‌هاي زمان جواني خود مراجعه كنيد، يا فقط آهنگ‌هاي امسال را ليست كنيد. گزينه By Year هم هنگام ساخت Auto Playlist خيلي به درد مي‌خورد. اصلاً مجبور نيستيد تاريخ تمام تراك‌هايي كه ريپ كرده‌ايد يا خريده‌ايد را تايپ كنيد (حتي اگر همه آن‌ها را بدانيد). ويندوز WMP خودش اين كار را انجام مي‌دهد.
8- Play list آسان
تراك‌ها را به قسمت Now Playing بيندازيد يا يك پلي‌ليست خودكار به صورت تصادفي درست كنيد. بعد از اين كه آهنگ‌هايي را مرتب كرديد كه مي‌خواهيد نگه داريد، با كليك روي دكمه Now Playing List گزينه Save Playlist As را انتخاب كنيد. با استفاده از منوي فرعي New List در همان منو، مي‌توانيد بدون اين كه مجبور باشيد به قسمت سمت راست پنجره برويد (كه كارها را كند مي‌كند)، به ساخت پلي‌ليست بپردازيد.
9- افزودن سريع
دكمه كوچكي كه در كنار كركره Now Playing List قرار دارد، انتخاب‌هاي فعلي را به فهرست NowPlaying اضافه مي‌كند (و همين كار را براي Sync List و Burn List انجام مي‌دهد). اگر كشيدن و انداختن برايتان سخت است (مثلاً در نوت‌بوك‌ها ‌سخت است)، مي‌توانيد از اين راه اقدام كنيد.
10- پلي‌ليست‌هاي مجزا
اگر فكر مي‌كنيد ساختن پلي‌ليست از طريق ديالوگ باكس راحت‌تر از كشيدن و انداختن است، با كليك روي Now Playing List و سپس Edit using Playlist Editor (يا زدن دكمه‌هاي (Alt+L+U) ديالوگ Edit Playlist بلافاصله باز مي‌شود.
11- تنظيم عكس
WMP 10
عكس‌ها را هم مي‌تواند مرتب كند. اما تا وقتي دستگاه قابل حملي را به كامپيوتر خود وصل نكنيد كه عكس‌ها را به سيستم منتقل مي‌كند، گزينه All Pictures در صفحه Library ظاهر نمي‌شود. علت اين است كه خود برنامه هيچ امكاني براي كاركردن روي عكس‌ها ندارد. يعني نه مي‌توانيد نمايش اسلايدي درست كنيد، نه نمايش بندانگشتي. داشتن كتابخانه عكس فقط به اين درد مي‌خورد كه انتقال عكس‌ها به دستگاه قابل حمل آسان‌تر مي‌شود. گزينه‌هاي All Video و All TV از اين جهت در هر سيستمي هستند كه تماشاي ويدئو و برنامه‌هاي ضبط شده تلويزيوني در كامپيوتر امكان‌پذير شود.
12- ستون‌هاي دلخواه
با كليك راست روي فهرست تراك‌هاي يك آلبوم يا هنرمند در صفحه Library منويي از ستون‌ها را ظاهر مي‌كند كه قابل حذف و اضافه هستند. همچنين مي‌توانيد از كركره Library Options گزينه ChooseColumns را انتخاب كنيد كه امكاناتي را براي تعيين زمان پخش شدن پلي‌ليست مي‌دهد. بنابراين اگر بخواهيد، مي‌توانيد فهرست خود را بر اساس آهنگ‌هايي مرتب كنيد كه در تعطيلات آخر هفته گوش مي‌كنيد.
13- ديواره آتش
اگر مي‌بينيد برنامه هنگام پخش موسيقي آنلاين هرچند وقت يك‌بار چند ثانيه مكث مي‌كند، بد نيست ببينيد برنامه ديواره آتش شما بسته‌هاي UDP را متوقف مي‌كند يا نه. WMP براي Streaming محتوا، از اين بسته‌ها استفاده مي‌كند. اگر چنين باشد، برنامه مجبور است از پروتكل HTTP استفاده كند. اگر مي‌خواهيد بفهميد برنامه از چه پروتكلي استفاده مي‌كند و آيا اين پروتكل مشكلي ايجاد مي‌كند يا نه، در همان حالي كه آنلاين هستيد، از منويView گزينه Statistics را انتخاب كنيد و صفحه Advanced را ببينيد.
14- از هدفون استفاده كنيد
فيش هدفون روي درايو سي‌دي فقط براي پخش آنالوگ قابل استفاده است و آهنگ‌هاي ديجيتالي كه ويندوز WMP پخش مي‌كند، از طريق اين فيش شنيده نمي‌شوند. اما اگر بخواهيد همين آهنگ‌هاي ديجيتال را از طريق هدفون بشنويد، كافي است به mediaPlayer بگوييد آهنگ‌ها را به صورت آنالوگ پخش كند. براي اين منظور، از منوي Tools، گزينه Options را انتخاب كنيد و به صفحه Devices برويد. درايو سي‌دي خود را انتخاب كرده و از صفحه Audio گزينه Playback to Audio را علامت بزنيد.
15- روشن كنيد
امروزه بيشتر كيبوردها دكمه پخش، مكث، صدا و ... دارند. اگر شما چنين صفحه كليدي نداريد، باز هم مي‌توانيد از طريق صفحه كليد، media Player را كنترل كنيد. F10 صدا را زياد، F9 صدا را كم، و F8 صدا را قطع مي‌كند.
CTRL+P
شروع به پخش يا مكث مي‌كند، و CTRL+S پخش را قطع مي‌كند. با CTRL+F به تراك بعدي برويد و باCTRL+B به تراك قبلي. كليدهاي ميان‌بر متعدد ديگري هم وجود دارد كه مي‌توانيد آن‌ها را از منوي Help پيدا كنيد.
16- فشرده كردن فايل‌ها
اگر به خاطر كيفيت بهتر، فايل‌هاي ريپ شده را با فرمت WMA آزاد (فشرده نشده) ذخيره مي‌كنيد، مي‌توانيد هنگام انتقال آن‌ها به پخش‌كننده قابل حمل، كاري كنيد كه فايل‌ها كوچك‌تر شوند. براي اين منظور، از منوي Tools گزينهOptions را انتخاب كرده و به صفحه Devices برويد. در اين حالت، دكمه Advanced را كليك كنيد و گزينه Allow audio files to convert را علامت بزنيد. با اين كار، media Player هنگام انتقال فايل‌ها به دستگاه قابل حمل، فايل‌ها را فشرده مي‌كند.
17- فضاي ديسك
حاصل فشرده كردن فايل‌ها به صورت نامحسوس اين است كه وقتي دستگاه قابل حمل خود را به سيستم وصل مي‌كنيد، لازم نيست خيلي صبركنيد تا فايل‌ها تبديل شوند. اگر قصد داريد تعداد زيادي فايل را تبديل كنيد، ببينيدmedia Player فضاي كافي براي اين كار را داشته باشد. براي اين منظور، از منوي Tools گزينه Options را انتخاب كنيد. به صفحه Devices برويد، دكمه Advanced را كليك كنيد، و سعي كنيد Amount of disk space را اضافه كنيد.
18- آهنگ‌ها را انتخاب كنيد
حتي اگر يک Player چهل گيگا بايتي داشته باشيد، باز هم بعيد است بتوانيد تمام آهنگ‌ها، فيلم‌ها و عكس‌‌هاي خود را داخل آن جاي دهيد. اگر گزينه سنكرون خودكار را فعال كرده باشيد، WMP موسيقي را نسبت به عكس و عكس را نسبت به فيلم اولويت مي‌دهد. بدون وصل كردن دستگاه به سيستم هم مي‌توانيد آهنگ‌هايي را تعيين كنيد كه دوست داريد به دستگاهتان منتقل شوند. كافي است هر آهنگي را كه دوست داريد، به صفحه Sync بيندازيد تا هر وقت دستگاه را وصل كرديد، به‌طور خودكار از اين صفحه به دستگاه منتقل شوند.
19- حذف برنامه
اگر فكر مي‌كنيد نسخه 9 را بيشتر از 10 دوست داريد، مي‌توانيد WMP 10 را از سيستم حذف كنيد و به برنامه‌اي برگرديد كه قبلاً داشته‌ايد. براي اين منظور، از طريق Add/Remove Programs برنامه WMP را حذف كنيد. البته لازم نيست نسخه قبلي را مجددا نصب كنيد. اگر سرويس پك2 را نصب كرده باشيد، بايد ابتدا گزينه Show updates در بالاي ليست را علامت بزنيد. تنها عيب اين كار اين است كه نمي‌توانيد آهنگ‌هاي حفاظت شده را با نسخه‌هاي قبلي پخش كنيد. چون WMP 10 از DRM متفاوتي استفاده مي‌كند.
 
جمعه 2/9/1386 - 13:5
پسندیدم 0
UserName
x