ساخت حافظه‌های پلیمری و انعطاف ‌پذیر برای ذخیره سازی داده‌ها
توسط : mgoo68
دانشمندان دانشگاه ملی سنگاپور توانستند یک بانک ذخیره اطلاعات پلیمری و انعطاف ‌پذیر را برای ذخیره ‌سازی داده‌ها توسعه دهند.

اعتقاد بر این است که آینده صنعت الکترونیک بر پایه بسیاری از مواد آلی- پلیمری که رسانای الکتریسیته هستند، واقع شده است و از این رو از این مواد فوق العاده سبک وزن، انعطاف ‌پذیر و کم ‌هزینه به عنوان یک طبقه کاملاً جدید از فناوری های الکترونیک منجر شده اند.

دانشمندان دانشگاه ملی سنگاپور این ابزار حافظه بسیار کوچک را بسازند که ساختاری سه ‌لایه دارد. لایه میانی که اطلاعات را ذخیره می کند. این لایه بین یک زیرلایه رسانا از جنس پلیمر با ضخامت 40 میکرومتر، به‌عنوان الکترود پایینی و یک لایه نازک از جنس طلا با ضخامت 2/0 میکرومتر، به‌عنوان الکترود بالایی قرار گرفته ‌است.

انعطاف ‌پذیری این ابزار ناشی از زیرلایه پلیمری موجود در آن است. پلیمرهای رسانا و دیگر مواد آلی، اغلب در طول فرایند ساخت ابزارهای حافظه و دیگر ابزارهای الکترونیکی بر روی ویفرهای سیلیکونی سخت رسوب داده می‌شوند؛ اما این تجربه از نظر فیزیکی، ابزارهای حاصل را محدود می ‌کند.

بر اساس گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، پژوهشگران انتظار دارند که این حافظه با ساختار پلیمری انعطاف ‌پذیر به ایجاد نسل جدیدی از ابزارهای حافظه با معماری و اشکال نادر منجر شود.

جمعه 18/8/1386 - 20:29
پسندیدم 0
UserName