۱۶فنآوري كليدي در سال ۲۰۲۰
توسط : mahdid

به نظر مي رسد كه تا سال ۲۰۲۰ در كشورهاي پيشرفته جهان شانزده فنآوري پيشرفته كاملا رايج شده و تقاضاي بازار قابل ملاحظه اي براي آنها وجود داشته باشد.

اين فنآوري ها كه بر بخش هاي مختلف زندگي اعم از تامين آب و غذا، زمين، جمعيت، حكومت، ساختار اجتماعي، انرژي، سلامت و بهداشت، توسعه اقتصادي، آموزش، دفاع و امور نظامي، و نهايتا محيط زيست و آلودگي تاثيرات چشمگيري خواهند گذاشت، عبارتند از:

انرژي خورشيدي ارزان: سيستم هاي انرژي خورشيدي به اندازه كافي ارزان مي شوند تا به طور گسترده و فراگير در دسترس مردم كشورهاي رو به توسعه و كمتر توسعه يافته و همچنين جوامع عقب مانده از لحاظ اقتصادي قرار بگيرند.

ارتباطات بي سيم برون شهري - روستائي: اتصال گسترده تلفني و اينترنتي بدون نياز به وجود يك زيرساخت شبكه سيمي

دستگاه هاي ارتباطي براي دسترسي همه جائي به اطلاعات: دستگاه هاي ارتباطي و ذخيره اطلاعات - اعم از با سيم و بي سيم- كه دسترسي چالاك به منابع اطلاعاتي را در هر زماني و هر مكاني ميسر مي سازند. اين دستگاه ها كه به طور يكپارچه با پروتكل هاي ارتباطات و ذخيره داده كار مي كنند ظرفيت هاي رو به افزايشي براي ذخيره نه تنها متن بلكه رسانه هاي فرامتني و اطلاعات لايه لايه اي به شكل تصوير، صدا، موسيقي، ويدئو، و فيلم خواهند داشت.

محصولات اصلاح شده ژنتيكي: اين غذاها به خاطر افزوده شدن ويتامين ها و ديگر تركيبات مغذي ارزش غذائي بيشتري داشته و از طريق سازگاري با شرايط محلي و نيز افزايش مقاومت در برابر آفت ها ميزان برداشت آنها بيشتر و ميزان آفت كش هاي به كار رفته براي آنها كمتر است.

دستگاه هاي آزمايش سريع: آزمايش هائي كه به سرعت و گاهي اوقات همزمان انجام شده و نشان مي دهند كه آيا مواد بيولوژيك مشخصي در جائي وجود دارند يا ندارند.

فيلترها و كاتاليزور ها: تكنيك ها و دستگاه هائي كه بدون نياز به نيروي كار متخصص مي توانند منابع آب محلي را به سرعت تصيفه و از آلودگي ها پاك و قابل شرب كنند.

رسانش هدفمند دارو به سلول ها: داروهاي هوشمندي كه تومورها و عوامل بيماري زا در در بدن را هدف گيري كرده و بي آنكه به بافت ها و سلول هاي سالم آسيب برسانند با بيماري ها مبارزه مي كنند.

مسكن هاي ارزان و خودكفا: مسكن ها متكي به خود و استطاعت پذير كه مطابق شرايط محلي براي مردم سرپناهي فراهم مي كنند و نيز انرژي لازم براي گرما و سرما و آشپزي را تامين مي كنند.

ساخت و توليد سبز: فرآيند هاي ساخت و توليد نوين كه با رفع كامل يا كاهش شديد جريان هاي فاضلاب صنعتي ضروت استفاده از مواد سمي را از بين مي برند.

برچسب گذاري محصولات تجاري و انسان ها با استفاده از تكنيك هاي شناسائي مبتني بر فركانس راديوئي: كاربرد گسترده برچسب هاي راديوئي براي رديابي محصولات تجاري از كارخانه ها تا مصرف كننده و همچنين رديابي انسان ها و جابجائي هاي آنها.

خودروهاي سوخت تركيبي (هايبريد): خوردروهاي قابل خريد در بازار عمومي كه در سيستم قدرت آنها احتراق داخلي با ديگر منابع قدرت تركيب شده و در عين حال قادر به بازيافت انرژي تلف شده ترمز هستند.

حسگر هاي فراگير: حضور حسگرهاي پيچيده در همه مكان هاي عمومي و وجود شبكه هاي حسگري داده ها براي مراقبت آني و لحظه به لحظه از محيط زندگي.

مهندسي بافت سلولي: طراحي و مهندسي بافت هاي سلولي زنده براي پيوند زدن به افراد بيمار و نيازمند.

روش هاي بهتر تشخيص پزشكي و جراحي: فنآوري هاي مرتبط با دقت زياد در تشخيص بيماري و اثربخشي فوق العاده بيشتر در عمل هاي جراحي بدون شكافتن بدن و با دوران نقاهت كوتاه تر.

رايانه هاي پوشيدني: ابزارهاي رايانه اي كه در انواع لباس يا ديگر وسائل همراه مانند كيف دستي يا جواهر آلات تعبيه مي شوند.

رمزنگاري كوانتومي: روش هاي مبتني بر مكانيك كوانتوم كه اطلاعات را براي انتقال با امنيت رمزنگاري مي كنند.

نظر یادتون نره؟

دوشنبه 14/8/1386 - 12:16
پسندیدم 0
UserName